Specjaliści badają szczepionkę AstraZeneki. "Nie ma powodów do paniki"


Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja Leków podkreślają, że nie ma dowodów na szkodliwość szczepionki AstraZeneki przeciw COVID-19. W czwartek EMA ma wydać oficjalną rekomendację - trwa dochodzenie po doniesieniach, że bardzo rzadko u osób zaszczepionych preparatem AstraZeneki pojawiały się problemy zakrzepowo-zatorowe. - W przypadku zachorowania na COVID-19 i hospitalizacji ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej to około 30 procent - zauważa flebolog prof. Łukasz Paluch.

Eksperci z całego świata pracują dzień i noc. Na werdykt specjalistów czekają miliony Europejczyków. Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków dla krajów Unii w sprawie szczepionki AstraZeneki ma zostać wydana w czwartek, ale i tak zorganizowano konferencję prasową, by uspokoić nastroje.

- Choć dochodzenie jest w toku, wciąż jesteśmy głęboko przekonani, że korzyści ze szczepionki AstraZeneki w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych - oświadczyła Emer Cooke, dyrektor zarządzająca Europejskiej Agencji Leków.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

To samo mówią lekarze w wielu krajach. Po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki AstraZeneki skuteczność w ochronie przed zachorowaniem to 76 procent, po drugiej - 82 procent.

- W ciągu dwóch-trzech dni miałem kilkadziesiąt telefonów od różnych osób znajomych, którzy powiedzieli, że generalnie, jeżeli mieliby szansę, a są w mojej grupie wiekowej i kompletnie nie mają szans na przyjęcie szczepionki, to AstraZenecę natychmiast by wzięli - powiedział prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.

Islandia, Irlandia, Norwegia, Szwecja, Łotwa, Dania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Francja, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Słowenia i Bułgaria - to europejskie kraje, które całkowicie zawiesiły podawanie szczepionek AstraZeneki. Austria, Estonia, Litwa i Rumunia wstrzymały korzystanie tylko z niektórych partii. Większość działa prewencyjnie, bo po zaszczepieniu w kilku europejskich krajach wystąpiło około 30 przypadków zakrzepowo-zatorowych.

- Jeśli szczepione są miliony ludzi, to nieuchronnie pojawiają się też rzadkie i poważne przypadki zachorowań po szczepieniu. Naszą rolą jest sprawdzić, czy to efekt uboczny szczepionki, czy zbieg okoliczności - powiedziała Emer Cooke.

- Ja na podstawie obecnych danych nie miałbym wątpliwości odnośnie szczepienia siebie czy mojej rodziny tym preparatem, ponieważ w przypadku zachorowania na COVID-19 i hospitalizacji ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej to około 30 procent - mówi prof. Łukasz Paluch, flebolog, czyli specjalista leczenia chorób żył.

Polska nie wstrzymuje szczepień

Polska, Belgia i Czechy, kierując się wskazaniami Europejskiej Agencji Leków, nie poszły śladami krajów wstrzymujących szczepienia szczepionką AstraZeneki.

- Na dziś w Polsce nie wystąpił żaden przypadek zgonu z powodu szczepienia szczepionką AstraZeneki. Wszystkie szczepienia, które odbywają się w Polsce, są szczepieniami bezpiecznymi - oświadczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Także Światowa Organizacja Zdrowia wielokrotnie zapewniała, że szczepionki AstraZeneki można i trzeba podawać.

- Monitorujemy sytuację. Nie ma powodów do paniki - powiedziała Soumya Swaminathan, główny naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia.

Specjaliści przestrzegają przed sianiem w Europie niepewności.

- Drodzy państwo, jeżeli macie lęki, to od tego jesteśmy my, lekarze, od tego są profesjonaliści, instytucje, żeby te lęki tłumaczyć. Nikt ich nie wyśmiewa, nie bagatelizuje i tłumaczymy na spokojnie, jak do tego podejść - zapewnia Tomasz Karauda, lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

Europejska Agencja Leków dokładnie sprawdza każdy zgłoszony przypadek. W czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu ma wszystko podsumować i natychmiast przedstawi swoje stanowisko publicznie.

Decyzje podejmą poszczególne państwa.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kwiecień to będzie ostatni miesiąc obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także z młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie przypominam sobie, żeby któryś z europejskich przywódców w tego typu publicznych okolicznościach użył takiego sformułowania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA oraz Izraelu Marek Magierowski. Nawiązał do wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas jednej z konferencji powiedział o Władimirze Putinie po imieniu.

Trump po imieniu o Putinie. Magierowski: to mnie uderzyło

Trump po imieniu o Putinie. Magierowski: to mnie uderzyło

Źródło:
TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS