Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?

24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?
24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?
Magda Łucyan | Fakty TVN
24.01.2021 | Jak przygotować się do szczepienia? Co mają zrobić ci, dla których zabrakło terminów?Magda Łucyan | Fakty TVN

Rząd ustami szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka apeluje do seniorów, żeby nie przychodzili do przychodni zapisać się na szczepienia, lecz skorzystali w tym celu ze specjalnej infolinii lub SMS-a. Jednocześnie okazuje się, że skończyły się wolne terminy, bo producent szczepionek opóźnia się z dostawami. Ci, którzy mają już termin, muszą przyjść do punktu szczepień przygotowani. O czym należy pamiętać?

W poniedziałek ruszają szczepienia seniorów - tych, którym udało się zapisać. Do punktu szczepień mogą przyjść tylko osoby zapisane, podkreśla Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Jak przygotować się do szczepienia?

Warto w punkcie szczepień pojawić się tylko chwilę wcześniej, by nie robić tłoku. Przed wyjściem z domu należy normalnie zjeść śniadanie i wziąć leki, które zawsze bierzemy. - Ubrać się odpowiednio, w odzież niekrępującą, nie na suwaki, nie na guziki, tylko raczej wsuwaną, zakładaną, bo wtedy łatwiej to jest zdjąć - radzi lek. med. Eryk Matuszkiewicz, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

W punkcie szczepień warto mieć pod ręką dowód tożsamości, numer PESEL, spis leków i informację o przebytych i przewlekłych chorobach. - Powinniśmy przede wszystkim uporządkować naszą dokumentację medyczną, przygotować - jeżeli taką mamy - ostatnią kartę informacyjną ze szpitala, lub informację o lekach, które przyjmujemy - radzi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. pandemii COVID-19.

To wszystko po to, by usprawnić wizytę. Przed podaniem szczepionki lekarz musi nas zbadać i sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Każdy będzie musiał wypełnić kwestionariusz wstępnego badania przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19. Taką ankietę najlepiej mieć już wcześniej wydrukowaną i wypełnioną. Można ją znaleźć na rządowej stronie z materiałami informacyjnymi dla szpitali i pacjentów. W każdej przychodni będą też wydrukowane egzemplarze kwestionariusza.

- Nie idziemy na szczepienie, jeśli mamy gorączkę, jeżeli mamy objawy chorobowe ostrej infekcji. Wtedy odraczamy szczepienie - podkreśla dr Paweł Grzesiowski.

Ci, którzy sami nie dadzą rady dotrzeć do przychodni, mogą wezwać pomoc. - Mówimy o osobach, które mają różnego rodzaju problem z poruszaniem się, na przykład poruszają się na wózkach inwalidzkich - tłumaczy Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

Samorządy organizują bezpłatny transport. W przypadku osób leżących, które nawet z pomocą innych nie mogą wyjść z domu, możliwe jest skorzystanie z mobilnego zespołu medycznego. Ważne jest to, że trzeba to zgłosić jeszcze przy rejestracji.

Apel rządu do seniorów

Rząd obiecuje, że do końca marca zaszczepi łącznie ponad 3 miliony osób, jednak chętnych wśród samych seniorów jest znacznie więcej. - Ogranicza nas wyłącznie brak szczepionek - twierdzi szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

W piątek wielu osobom po 70 roku życia nie udało się zapisać. - Terminów już nie ma, dlatego apelujemy do seniorów, którzy chcą się zapisać na szczepienia, by pozostali w domach, aby nie chodzili do przychodni, do POZ-ów. Namawiamy do rejestrowania się za pośrednictwem infolinii, za pośrednictwem SMS-a - apeluje Michał Dworczyk.

Seniorzy powyżej 70 roku życia mogą skorzystać z całodobowej i bezpłatnej infolinii pod numerem 989, e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl, o ile posiadają profil zaufany, lub mogą wysłać SMS-a pod numer 664 908 556 o treści SzczepimySie.

Po rejestracji seniorzy otrzymają informację, gdzie i kiedy stawić się na szczepienie.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS