Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty

18.07.2021 | Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty
18.07.2021 | Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty
Renata Kijowska | Fakty TVN
18.07.2021 | Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punktyRenata Kijowska | Fakty TVN

Przed katedrą we Wrocławiu oraz przed kilkoma kościołami na Podhalu stanęły w niedzielę mobilne punkty szczepień przeciwko COVID-19. To wspólna akcja samorządów i parafii, która ma zachęcić do zaszczepienia się. Zdaniem doktora Pawła Grzesiowskiego zaangażowanie "lokalnych autorytetów" może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania szczepieniami na COVID-19.

W autobusie przed katedrą we Wrocławiu, a także przed kilkoma kościołami na Podhalu, gdzie stanęły mobilne punkty szczepień, mieszkańcy mogli przyjąć jednodawkowy preparat Johnson & Johnson przeciwko COVID-19.

"Zapraszam, kto chętny, nie trzeba daleko iść, jest na miejscu. Kto przekonany, niech szuka zdrowia swojego i innych" - taki komunikat z głośnika mogli usłyszeć między innymi wierni z parafii w Czarnym Dunajcu, gdzie do namiotu wpuszczano wszystkich chętnych.

W statystykach szczepień w Polsce prowadzi Podkowa Leśna, tuż za nią jest Warszawa. Na końcu rankingu znalazło się kilka podhalańskich gmin, ale zestawienie zamyka Czarny Dunajec, w którym do niedzieli zaszczepiło się tylko 14 procent mieszkańców.

Może część górali myśli, że pandemia zwolniła, albo że wirus jest gdzieś poza nimi, jak przypuszcza Jerzy Toczek, koordynator do spraw szczepień w powiecie tatrzańskim. - Czujemy się bardzo mocni, bo żyjemy w górach, niejedno żeśmy przeżyli, i wydaje nam się, że to też przeżyjemy. Czwarta rzecz, której też bym nie marginalizował, to jest kwestia działania antyszczepionkowców - stwierdził.

Apel arcybiskupa Gądeckiego

Zapytaliśmy księdza Jana Dolasińskiego, dlaczego zdecydował się zaszczepić. - Ze względu na to, że jestem w szkole, w kościele, ciągle z ludźmi. Uważałem, że bezwzględne się muszę zaszczepić - odpowiedział proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu.

Trudno jednak nie pamiętać, jak trzy miesiące temu episkopat wysyłał inny sygnał. Wskazując na rzekomo nieetyczne pochodzenie dwóch szczepionek, zniechęcał do szczepień.

Teraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki apeluje, by wierni mieli na uwadze dobro wspólne. Podkreśla również, że szczepienia są ważnym narzędziem ograniczania zakażeń i powołuje się na przykład zaszczepionego papieża Franciszka.

"Szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw" - napisał w oświadczeniu arcybiskup Stanisław Gądecki.

Z tego, czy innego powodu namiot na Podhalu zapełnił się chętnymi na szczepienia. - Żeby zwalczyć wirus, jeśli się wszyscy zaszczepimy, to z tego wyjdziemy - mówi pani Weronika.

Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19, uważa, że do zwiększenia mobilizacji potrzebne są głosy "lokalnych autorytetów". - To są osoby o silnych osobowościach, do których nie przemówią ani loteria, ani jakieś plakaty, ani jakaś sponsorowana akcja promocyjna. Tu potrzeba jest znaleźć lokalne autorytety, lokalnych przywódców - ocenił Grzesiowski.

Takimi autorytetami lokalnymi mogą być proboszczowie. Jeśli wiernych traktują jako bożą owczarnię, to powinni wiedzieć, że do odporności stadnej nam jeszcze brakuje.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS