Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty

18.07.2021 | Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty
18.07.2021 | Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punkty
Renata Kijowska | Fakty TVN
18.07.2021 | Episkopat zachęca do szczepień. Przed niektórymi kościołami pojawiły się punktyRenata Kijowska | Fakty TVN

Przed katedrą we Wrocławiu oraz przed kilkoma kościołami na Podhalu stanęły w niedzielę mobilne punkty szczepień przeciwko COVID-19. To wspólna akcja samorządów i parafii, która ma zachęcić do zaszczepienia się. Zdaniem doktora Pawła Grzesiowskiego zaangażowanie "lokalnych autorytetów" może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania szczepieniami na COVID-19.

W autobusie przed katedrą we Wrocławiu, a także przed kilkoma kościołami na Podhalu, gdzie stanęły mobilne punkty szczepień, mieszkańcy mogli przyjąć jednodawkowy preparat Johnson & Johnson przeciwko COVID-19.

"Zapraszam, kto chętny, nie trzeba daleko iść, jest na miejscu. Kto przekonany, niech szuka zdrowia swojego i innych" - taki komunikat z głośnika mogli usłyszeć między innymi wierni z parafii w Czarnym Dunajcu, gdzie do namiotu wpuszczano wszystkich chętnych.

W statystykach szczepień w Polsce prowadzi Podkowa Leśna, tuż za nią jest Warszawa. Na końcu rankingu znalazło się kilka podhalańskich gmin, ale zestawienie zamyka Czarny Dunajec, w którym do niedzieli zaszczepiło się tylko 14 procent mieszkańców.

Może część górali myśli, że pandemia zwolniła, albo że wirus jest gdzieś poza nimi, jak przypuszcza Jerzy Toczek, koordynator do spraw szczepień w powiecie tatrzańskim. - Czujemy się bardzo mocni, bo żyjemy w górach, niejedno żeśmy przeżyli, i wydaje nam się, że to też przeżyjemy. Czwarta rzecz, której też bym nie marginalizował, to jest kwestia działania antyszczepionkowców - stwierdził.

Apel arcybiskupa Gądeckiego

Zapytaliśmy księdza Jana Dolasińskiego, dlaczego zdecydował się zaszczepić. - Ze względu na to, że jestem w szkole, w kościele, ciągle z ludźmi. Uważałem, że bezwzględne się muszę zaszczepić - odpowiedział proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu.

Trudno jednak nie pamiętać, jak trzy miesiące temu episkopat wysyłał inny sygnał. Wskazując na rzekomo nieetyczne pochodzenie dwóch szczepionek, zniechęcał do szczepień.

Teraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki apeluje, by wierni mieli na uwadze dobro wspólne. Podkreśla również, że szczepienia są ważnym narzędziem ograniczania zakażeń i powołuje się na przykład zaszczepionego papieża Franciszka.

"Szczepienia przeciw COVID-19 są ważnym narzędziem ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń i przez bardzo wiele osób postrzegane są jako nadzieja na możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania społeczeństw" - napisał w oświadczeniu arcybiskup Stanisław Gądecki.

Z tego, czy innego powodu namiot na Podhalu zapełnił się chętnymi na szczepienia. - Żeby zwalczyć wirus, jeśli się wszyscy zaszczepimy, to z tego wyjdziemy - mówi pani Weronika.

Doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw pandemii COVID-19, uważa, że do zwiększenia mobilizacji potrzebne są głosy "lokalnych autorytetów". - To są osoby o silnych osobowościach, do których nie przemówią ani loteria, ani jakieś plakaty, ani jakaś sponsorowana akcja promocyjna. Tu potrzeba jest znaleźć lokalne autorytety, lokalnych przywódców - ocenił Grzesiowski.

Takimi autorytetami lokalnymi mogą być proboszczowie. Jeśli wiernych traktują jako bożą owczarnię, to powinni wiedzieć, że do odporności stadnej nam jeszcze brakuje.

Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS