Alergolodzy podkreślają, że alergie nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki na COVID-19. Tylko osoby, które przebyły wstrząs anafilaktyczny, powinny po szczepieniu zostać dłużej na obserwację. W Polsce wykonano już ponad 13 milionów szczepień i zanotowano wstrząsy anafilaktyczne po ich podaniu u zaledwie 32 osób.
Zdecydowany głos alergologów ma nie tylko uspokajać pacjentów, ale też personel medyczny, który do szczepień kwalifikuje.
- Choroby alergiczne bez ciężkich reakcji anafilaktycznych nie są przeciwwskazaniem do szczepień - twierdzi prof. Ewa Czarnobilska, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii. - Żadna alergia nie jest przeszkodą, żeby się szczepić przeciwko COVID-19, żeby było jasne - dodaje dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka, specjalistka chorób wewnętrznych i alergologii.
Nie dla wszystkich to jest jasne, bo gabinety alergologiczne zapełniają się pacjentami. - Do tej pory trafiało po kilka tygodniowo, a teraz to jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób - opisuje prof. Ewa Czarnobilska. Wszyscy są kierowani przez swojego lekarza po tym, jak na karcie kwalifikacyjnej do szczepienia przeciw COVID-19 zaznaczyli, że mają alergię.
- Zachęcam do tego, żeby racjonalnie podchodzić do tematu alergii i alergii w kontekście szczepień przeciw COVID-19 - apeluje alergolog dr Piotr Dąbrowiecki. - W Polsce ponad 30 procent populacji ma objawową alergie. To 12 milionów pacjentów - zaznacza.
Szczepienia na COVID-19 - czytaj raport specjalny tvn24.pl
Przebyty wstrząs anafilaktyczny a szczepienie na COVID-19
Ani astma oskrzelowa, ani nieżyt alergiczny, ani alergie pokarmowe czy na pyłki przeciwwskazaniem do szczepień nie są. To, co powinno niepokoić, to przebyte wcześniej wstrząsy anafilaktyczne. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, ale nadal szczepienie jest wskazane.
- Tacy pacjenci wymagają dłuższej obserwacji: 30 minut do godziny po szczepieniu, aby wykluczyć ewentualne ryzyko reakcji nadwrażliwości - informuje dr Iwona Poziomkowska-Gęsicka.
Od grudnia w Polsce podano już ponad 13,6 miliona dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Ponad 3,6 miliona osób jest już w pełni zaszczepionych. Rząd odnotował dotychczas 7606 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Głównie było to zaczerwienienie w miejscu wkłucia, zmęczenie, gorączka, mdłości czy ból głowy. Wstrząs anafilaktyczny zanotowano u 32 osób.
Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24