Punkty szczepień chcą szczepić niewykorzystanymi dawkami. "Przedstawimy takie rozwiązanie"

08.04.2021 | Punkty szczepień chcą szczepić niewykorzystanymi dawkami. "Przedstawimy takie rozwiązanie"
08.04.2021 | Punkty szczepień chcą szczepić niewykorzystanymi dawkami. "Przedstawimy takie rozwiązanie"
Renata Kijowska | Fakty TVN
08.04.2021 | Punkty szczepień chcą szczepić niewykorzystanymi dawkami. "Przedstawimy takie rozwiązanie"Renata Kijowska | Fakty TVN

Do końca kwietnia zaszczepiony ma być każdy chętny powyżej 60. roku życia - obiecuje rząd, bo mają już do Polski jechać miliony szczepionek. Punkty szczepień oczekują też wprowadzenia nowych i jasnych regulacji dotyczących szczepienia niewykorzystanymi dawkami.

Niemal dwustu seniorów, w większości osiemdziesięciolatków, usłyszało w ten czwartek, że nie zostaną zaszczepieni w podanym terminie. Dostawy szczepionek Pfizera do przychodni w Darłowie anulowano.

Mieszkańcy Darłowa czekają na wyjaśnienia. Słuchając konferencji prasowej premiera i ministra Dworczyka, mogli sądzić, że system działa bardzo dobrze, a ma być lepiej.

W czwartek w Polsce została podana 7-milionowa dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Obiema dawkami zaszczepiono ponad dwa miliony Polaków. Do końca miesiąca zaszczepieni mają być wszyscy chętni powyżej 60. roku życia. Wkrótce szczepienia mają stać się jeszcze powszechniejsze dzięki nowym punktom szczepień.

Czytaj więcej: Szczepienia przeciwko COVID-19 - raport tvn24.pl

- 15 kwietnia uruchomimy pierwszy pilotaż dla punktów drive-thru, 20 kwietnia ruszą pierwsze punkty szczepień powszechnych - mówił Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19. Przynajmniej jeden taki punkt ma powstać w każdym powiecie. Samorządy mogą je zorganizować na przykład na stadionach.

- Pilotaż jest niepotrzebny. (...) Jesteśmy wszyscy przygotowani, mówię o kadrze medycznej, by ten plan tak naprawdę zrealizować jak najszybciej - powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

- Dobrze, że to się stało, mogło się stać trochę wcześniej. Czekamy na szczepionki - skomentował Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku.

- Zakładamy, że byłyby to szczepienia przez siedem dni w tygodniu, po dwanaście godzin przynajmniej - ocenił Dariusz Nowak, doradca prezydenta Krakowa.

Rząd tłumaczy, że wszystko zależy od dostaw szczepionek od producentów. Jeśli nie będą odwoływane, to w maju w aptekach zaczną szczepić przeszkoleni farmaceuci, a w czerwcu ruszą szczepienia w zakładach pracy.

Kwestia niewykorzystanych dawek

Tymczasem punkty szczepień czekają też na jasne przepisy: komu podawać szczepionki, po które nie zgłosili się zapisani, żeby dawki nie marnowały się.

- Przedstawimy takie rozwiązanie. Będziemy chcieli wykorzystać w tym zakresie zarówno doświadczenia belgijskie, jak i izraelskie - powiedział Michał Dworczyk.

- Do tej pory zmarnowaliśmy jako Polska około 7,5 tysiąca szczepionek. (...) Mniej niż jedna szczepionka zmarnowana od początku szczepień na jeden punkt. To jest naprawdę rekord światowy, z którego powinniśmy być dumni - stwierdził Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

W punkcie szczepień w Siedlcach medycy dumni są raczej z tempa, jakie udaje im się zachować. Codziennie szczepią pół tysiąca osób, chętni przyjeżdżają nawet z Zakopanego. Zmarnowano cztery dawki.

- Zgodnie z prawem możemy podać dawkę osoby, która nie zgłosiła się na szczepienie albo osobie z grupy, czyli takiej, która jest na liście tak zwanej rezerwowej, albo po prostu podajemy wtedy medykowi czy osobie chętnej. Nie dopuszczamy do tego, żeby szczepionki się marnowały - wyjaśniła Anna Garucka, dyrektor w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

Krakowski szpital imienia Stefana Żeromskiego też nie chce dopuścić do marnowania szczepionek. Po otrzymaniu 1700 rozmrożonych szczepionek zaproszono osoby z późniejszymi terminami.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS