Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkolu

16.09.2018 | Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkolu
16.09.2018 | Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkolu
Magda Łucyan | Fakty TVN
16.09.2018 | Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkoluMagda Łucyan | Fakty TVN

Bez szczepienia - trudniej o miejsce w publicznym żłobku czy przedszkolu. We Wrocławiu ruszyła akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dającej samorządom prawo stosowania takiego kryterium przy rekrutacji.

Dla niektórych rodziców to oczywiste, że dzieci należy szczepić. Dlatego dwaj mieszkańcy Wrocławia - społecznik i adwokat - napisali ustawę i zaczęli zbierać pod nią podpisy.

- Ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepienia jako jednego z kryterium w przyjmowaniu do publicznych żłobków i przedszkoli - tłumaczy Robert Wagner, współautor projektu ustawy "Szczepimy, bo myślimy". - Żeby ludzie nie musieli się bać o to, że jak wyślą dzieci do przedszkola lub żłobka, to będą narażone na te śmiertelnie niebezpieczne choroby zakaźne - dodaje Marcin Kostka, drugi współautor.

Dokładnie miałoby to wyglądać tak, że z aktualną i pełną kartą szczepień łatwiej byłoby dostać miejsce w państwowych żłobkach i przedszkolach. Obecnie prawo samorządowe nie pozwala na to, by było to punktowane. A przez to, że coraz więcej osób ulega teoriom antyszczepionkowym, takie choroby jak odra, polio czy krztusiec są znów realnym zagrożeniem.

Ogromny wzrost zachorowań

Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące zachorowań w całej Europie dają do myślenia. Dwa lata temu na odrę zachorowało 5 tysięcy osób, a w pierwszym półroczu tego roku ponad 41 tysięcy. Zmarło 37 osób.

- Epidemie są rzeczą bardzo groźną, przenoszą się bardzo szybko, można je porównać do huraganu, który jest w USA. Wtedy jest już za późno, by mówić, to ja teraz zaszczepię - tłumaczy prof. Alicja Chybicka, hematolog i onkolog dziecięcy. - Największe zalety szczepień to to, że nie mamy chorób, które pamiętają jeszcze starzy pediatrzy i które, ku naszej rozpaczy, zabijały dzieci - dodaje.

Tym bardziej, że Polska jest w wyjątkowo złym położeniu. Na Ukrainie i w Rumunii wprost mówi się o epidemii. Liczba zachorowań lawinowo rośnie też w Niemczech.

W tym roku szczepień odmówiło w Polsce już ponad 34 tysiące osób. Niepoddanie dziecka obowiązkowemu szczepieniu może się skończyć karą finansową, nawet w wysokości 50 tysięcy złotych.

W Sejmie jest już jeden obywatelski projekt ustawy, którego autorami są przeciwnicy obowiązku szczepień. Zakłada on, że opiekunowie będą mogli bezkarnie zdecydować, czy chcą szczepić dzieci czy nie.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN