Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkolu

16.09.2018 | Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkolu
16.09.2018 | Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkolu
Magda Łucyan | Fakty TVN
16.09.2018 | Chcą punktów za szczepienie. Bez nich - trudniej o miejsce w żłobku i przedszkoluMagda Łucyan | Fakty TVN

Bez szczepienia - trudniej o miejsce w publicznym żłobku czy przedszkolu. We Wrocławiu ruszyła akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dającej samorządom prawo stosowania takiego kryterium przy rekrutacji.

Dla niektórych rodziców to oczywiste, że dzieci należy szczepić. Dlatego dwaj mieszkańcy Wrocławia - społecznik i adwokat - napisali ustawę i zaczęli zbierać pod nią podpisy.

- Ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepienia jako jednego z kryterium w przyjmowaniu do publicznych żłobków i przedszkoli - tłumaczy Robert Wagner, współautor projektu ustawy "Szczepimy, bo myślimy". - Żeby ludzie nie musieli się bać o to, że jak wyślą dzieci do przedszkola lub żłobka, to będą narażone na te śmiertelnie niebezpieczne choroby zakaźne - dodaje Marcin Kostka, drugi współautor.

Dokładnie miałoby to wyglądać tak, że z aktualną i pełną kartą szczepień łatwiej byłoby dostać miejsce w państwowych żłobkach i przedszkolach. Obecnie prawo samorządowe nie pozwala na to, by było to punktowane. A przez to, że coraz więcej osób ulega teoriom antyszczepionkowym, takie choroby jak odra, polio czy krztusiec są znów realnym zagrożeniem.

Ogromny wzrost zachorowań

Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące zachorowań w całej Europie dają do myślenia. Dwa lata temu na odrę zachorowało 5 tysięcy osób, a w pierwszym półroczu tego roku ponad 41 tysięcy. Zmarło 37 osób.

- Epidemie są rzeczą bardzo groźną, przenoszą się bardzo szybko, można je porównać do huraganu, który jest w USA. Wtedy jest już za późno, by mówić, to ja teraz zaszczepię - tłumaczy prof. Alicja Chybicka, hematolog i onkolog dziecięcy. - Największe zalety szczepień to to, że nie mamy chorób, które pamiętają jeszcze starzy pediatrzy i które, ku naszej rozpaczy, zabijały dzieci - dodaje.

Tym bardziej, że Polska jest w wyjątkowo złym położeniu. Na Ukrainie i w Rumunii wprost mówi się o epidemii. Liczba zachorowań lawinowo rośnie też w Niemczech.

W tym roku szczepień odmówiło w Polsce już ponad 34 tysiące osób. Niepoddanie dziecka obowiązkowemu szczepieniu może się skończyć karą finansową, nawet w wysokości 50 tysięcy złotych.

W Sejmie jest już jeden obywatelski projekt ustawy, którego autorami są przeciwnicy obowiązku szczepień. Zakłada on, że opiekunowie będą mogli bezkarnie zdecydować, czy chcą szczepić dzieci czy nie.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS