Surowsze kary za znęcanie się nad dziećmi. Sukces prezydenta i RPD

11.04.2017 | Surowsze kary za znęcanie się nad dziećmi. Sukces prezydenta i RPD
11.04.2017 | Surowsze kary za znęcanie się nad dziećmi. Sukces prezydenta i RPD
Renata Kijowska | Fakty TVN
11.04.2017 | Surowsze kary za znęcanie się nad dziećmi. Sukces prezydenta i RPDRenata Kijowska | Fakty TVN

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowe przepisy dotyczące karania osób znęcających się nad dziećmi. Kary będą surowsze, a za działanie ze szczególnym okrucieństwem grozić będzie nawet dożywocie. O zmianę walczył między innymi Rzecznik Praw Dziecka. Gratulacje wysłał prezydentowi Jurek Owsiak.

Pobite dziecko to nie telewizor, a jednak prawo nie stawiało dziecka wyżej. - Dzieci były traktowane jak przedmioty. Rozbój był tak samo traktowany jak zabranie komuś siłą komórki, jak ciężkie pobicie dziecka. To się zmieni - poinformował Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

"Mądry podpis"

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację prawa karnego, która zaostrza kary dla oprawców dzieci. Zmiany opracował Rzecznik Praw Dziecka wraz z kancelarią prezydenta. Ustawa została niemal jednogłośnie przyjęta przez Sejm i Senat.

- Mądry podpis. Dziękuję bardzo, panie prezydencie - skomentował Jurek Owsiak, dyrygent WOŚP.

Nowelizacja ma sprawić, że za uczynienie z dziecka kaleki sprawca pójdzie do więzienia na co najmniej trzy lata, a jeśli działał ze szczególnym okrucieństwem, to może spędzić za kratami nawet całe życie.

- Jeżeli sprawca przemocy bił rodzinę, to pewnie nie przestanie tylko dlatego, że przeczytał nowelizację ustawy, ale po pierwszym wyroku będzie już wiedział, że tego nie wolno robić. To jest ten efekt. Nieuchronność kary spowoduje, że ta ręka zawiśnie, zanim uderzy dziecko - ocenił Aleksander Kartasiński z Fundacji "Happy Kids".

Kary za ignorowanie przemocy

Nowe przepisy wprowadzają również kary za milczenie. Niezgłoszenie ciężkiego przestępstwa wobec dziecka grozi trzyletnim więzieniem. - To chyba najważniejsza zmiana w przepisach - stwierdził Jurek Owsiak, inicjator akcji "Nie bij mnie, kochaj mnie". - Dziecko powinno być pod naszym specjalnym nadzorem, naszym, społecznym. Ja reaguję, moja żona reaguje - przekonywał Owsiak.

Dzięki reakcji sąsiadów dwuletnia dziewczynka z Lublina jest już bezpieczna. - Osoba obca, która miała kontakt z dzieckiem, była zaniepokojona rozbitą wargą i guzem na głowie - wyjaśniła Magdalena Suduł z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Matka tłumaczyła, że dziewczynka spadła ze schodów.

- Chcemy przełamać tę znieczulicę społeczną. Nie będzie można się zasłaniać: że ja wiedziałem, ale nic nie zrobiłem - wytłumaczył Andrzej Dera.

Przepisy wejdą w życie za trzy miesiące.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ponad miesiąc temu Adam Bodnar wysłał do Krajowego Biura Wyborczego zawiadomienie w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze, które miały w założeniu pomagać ofiarom przestępstw, miały być przeznaczone na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości. Teraz podobne zawiadomienie wysyła ministra klimatu, a chodzi o miliony z Funduszu Leśnego.

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0? "Na ochronę przyrody szło pół procenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

- To jest chyba jasne dla każdego obywatela i też dla tego rządu, że działania związane z Pegasusem były w latach, kiedy władzę sprawowało PiS. To nie jest pierwsza taka sprawa w trybunale, gdzie obecny rząd odpowiada, w sensie formalnym, za działania poprzedniego - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram. Odniosła się do kwestii pytań do polskich władz, jakie sformułował Europejski Trybunał Praw Człowieka, który zbada stosowanie Pegasusa w Polsce.

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

"Rebus dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych"

Źródło:
TVN24

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS