Sukces polskich studentów. "Kosmicznym autobusem" wysłali własnego satelitę

Źródło:
Fakty TVN
Polscy studenci wysłali satelitę w kosmos. Dostarczy dane, które pomogą ludzkości
Polscy studenci wysłali satelitę w kosmos. Dostarczy dane, które pomogą ludzkości
Renata Kijowska/Fakty TVN
Polscy studenci wysłali satelitę w kosmos. Dostarczy dane, które pomogą ludzkościRenata Kijowska/Fakty TVN

Studenci AGH z Krakowa stworzyli i wysłali w kosmos satelitę. To niewielkie urządzenie dostarcza cennych danych. - Możemy obserwować zanieczyszczenie powietrza, wybuchy wulkanów, pożary lasów - wylicza Jakub Kopeć, jeden ze studentów. Może to mały krok w historii podboju kosmosu, ale jaki wielki dla tych genialnych młodych ludzi.

Studenci sześć dni temu nawiązali kontakt z satelitą. - Otrzymaliśmy pierwsze pakiety z informacją, że żyje, że działa - mówi Przemysław Sosna z SatLab w Akademii Górniczo-Hutniczej.

- Budzę się rano, jem śniadanie i wiem, że mogę pojechać na uczelnię, do mission control i operować satelitą, komunikować się z naszym Hypem w kosmosie - mówi Jakub Sulowski.

Rozmawiają tak sobie dwa razy na dobę - satelita Hype i jego twórcy. - To jest trochę tak, jakby powiedzieć: "Cześć, jak się masz?". Tylko nie po polsku. Mamy specjalne komendy, które my rozumiemy i Hype też rozumie - mówi Jakub Kopeć, koordynator projektów satelitarnych SatLab Akademia Górniczo-Hutnicza.

Wielka sprawa, choć wielkości kostki Rubika

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nie tylko stworzyli satelitę. Zorganizowali wszystko, co trzeba, by go z ziemi obsługiwać. W połowie stycznia wysłali go na orbitę i mają już pewność, że działa i współpracuje. To wielka sprawa, choć wielkości kostki Rubika.

- Hype to najmniejszy polski satelita, ale rozmiar tu nie ma znaczenia. To 18. wysłany przez nasz kraj w kosmos. Pokazuje, że młodzi ludzie w Polsce potrafią budować takie technologie - wskazuje Hubert Kijek, autor programu "Kijek w Kosmosie" w TVN24 BiS.

- To satelita, który będzie naprawdę działał na orbicie i dostarczał prawdziwych danych - mówi profesor Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

A dane te pomogą ludzkości. - Możemy obserwować zanieczyszczenie powietrza, wybuchy wulkanów, pożary lasów - wylicza Jakub Kopeć.

Trzeba było talentu, wiedzy studentów różnych kierunków AGH, pomocy uczelni, by Hype'a zbudować, poddać testom i wystrzelić w kosmos.

- Wykupiliśmy miejsce w takim kosmicznym autobusie. To seria misji SpaceX, które wysyłają mniejsze satelity - mówi Kopeć.

Hype, choć taki mały i tak daleko - gra dla WOŚP. Zwycięzcy licytacji proponuje kosmiczne selfie.

Chmielewski pod wrażeniem

Artur Chmielewski, menadżer planowania misji kosmicznych NASA, jest pod wrażeniem pracy studentów. - Oni już będą wiedzieli, jak się komunikować, jakie są wymogi termiczne. Wszystko to już liznęli i rękami dotknęli. Są bardziej zaawansowanymi inżynierami niż ktoś, kto zrobił trzy doktoraty - stwierdził. Studenci AGH bez kompleksów już myślą o kolejnych satelitach i dalej o misjach na Marsie. A misja kostki zwanej Hype potrwa dwa lata.

Autorka/Autor:Renata Kijowska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS