"Podniosłyśmy się i stwierdziłyśmy, że walczymy". "Profesor" Zhira potrzebuje pomocy

02.12.2018 | "Podniosłyśmy się i stwierdziliśmy, że walczymy". "Profesor" Zhira potrzebuje pomocy
02.12.2018 | "Podniosłyśmy się i stwierdziliśmy, że walczymy". "Profesor" Zhira potrzebuje pomocy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
02.12.2018 | "Podniosłyśmy się i stwierdziliśmy, że walczymy". "Profesor" Zhira potrzebuje pomocyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Gdy usłyszeli diagnozę było jasne, że walka nie będzie łatwa. Bo złośliwy chłoniak brzmi jak wyrok. Także u psa. Ale Zhira jest zaprawiona w bojach. W końcu jest mistrzynią ratownictwa wodnego. Na służbie spędziła tysiące godzin. Z odrobiną pomocy może jej się udać.

Zhira każdy kolejny zabieg znosi dzielnie. Wie, że ma raka, bo powiedziała jej o tym jej pani. Wie, że musi dać radę, i że to tylko kolejne zadanie, które - tak jak każde inne - musi wykonać bezbłędnie.

- Ugięły nam się nogi. Był czas płakania w futro, w poduchę. No, ale potem podniosłyśmy się i stwierdziłyśmy, że walczymy - opowiada Monika Janecka z Fundacji na Rzecz Psów Pracujących "Psi Ratownicy" i ratownik dolnośląskiego WOPR.

Setki godzin treningów oraz tysiące godzin spędzonych nad wodą i na straży. Wszystko po to, by każdy, kto idzie popływać, na pewno wrócił na brzeg.

Powiększone węzły chłonne na początku wydawały się być skutkiem zepsutego zęba. Dokładna diagnostyka wykazała jednak, że to chłoniak. Złośliwy, ale nie aż tak, by skazać Zhirę na śmierć.

Cierpi pies, płaci właściciel

Tylko 20 psów w Polsce ma certyfikat ratownika wodnego. Zhira jest wśród nich mistrzynią. Nad wodą jest opanowana, zdecydowana, czujna i perfekcyjna. Ma dar, który powoduje, że psy, które ją obserwują stają się takie jak ona.

- Zhira to jest taka pani profesor. Moje suczki, z którymi ja pracuję, też uczą się od Zhiry. To jest taka nasza nauczycielka wszystkiego - tłumaczy Przemysław Janecki z Fundacji na Rzecz Psów Pracujących "Psi Ratownicy" i ratownik dolnośląskiego WOPR. - Uwielbia treningi, uwielbia prace z pozorantami, uwielbia pływać na sprzęcie pływającym. To jest jej życie - dodaje Monika Janecki.

Psy z dolnośląskiego WOPR objęte są opieką Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Tam Zhira została zdiagnozowana, ale chemioterapię trzeba już przeprowadzić w specjalistycznym gabinecie. Przed psem seria 20 zabiegów.

- Jest dla niej przewidziana terapia na 8 miesięcy, w trakcie której będziemy z dużą częstotliwością podawać również silniejsze leki - tłumaczy Estera Zawłocka-Hutny, lekarz weterynarii.

Opiekę ma za darmo, ale za leki, odżywki, odpowiednią karmę specjalistyczną, badania kontrolne i rehabilitację, która po kolejnych chemiach będzie niezbędna, trzeba zapłacić. A to ponad możliwości przewodniczki Zhiry.

- Nie mamy Narodowego Funduszu Zdrowia "Psiak", więc właściciel jest narażony na koszty - mówi Aneta Łopińska z kliniki weterynaryjnej w Szczecinie.

Dlatego Zhira prosi o pomoc. Na portalu zrzutka.pl prowadzona jest zbiórka na leczenie psa.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS