LOT pod lupą. Po artykule tvn24.pl Urząd Lotnictwa Cywilnego pyta o bezpieczeństwo

25.10.2018 | LOT pod lupą. Urząd Lotnictwa Cywilnego pyta o bezpieczeństwo
25.10.2018 | LOT pod lupą. Urząd Lotnictwa Cywilnego pyta o bezpieczeństwo
Paweł Płuska | Fakty TVN
25.10.2018 | LOT pod lupą. Urząd Lotnictwa Cywilnego pyta o bezpieczeństwoPaweł Płuska | Fakty TVN

Prezes LOT nie poda się do dymisji. O postulatach strajkujących mówi - "absurdalne". Ale sytuacja jest coraz poważniejsza. Połączenia są odwoływane, kolejny kapitan odmówił wykonania lotu. Urząd Lotnictwa Cywilnego pyta o bezpieczeństwo samolotów i pasażerów.

Urząd Lotnictwa Cywilnego skierował do LOT-u dodatkowe kontrole, sprawdzane są certyfikaty i pozwolenia każdej załogi, która brała udział w rejsach od osiemnastego października. A wszystko to z powodu informacji, do których dotarł dziennikarz tvn24.pl.

- W piątek okazało się, że w przypadku dwóch rejsów - do Toronto i do Tokio - brakowało stewardes, które miały uprawnienia żeby być szefowymi pokładu - mówi Grzegorz Łakomski, dziennikarz tvn24.pl.

Wtedy zaczęto gorączkowo poszukiwać stewardes, i rozsyłać pisma z podpisem członka zarządu, do osób, które nie miały wymaganych certyfikatów, ale ewentualnie mogłyby objąć stanowisko szefa pokładu - mimo, że było to złamanie wewnętrznych zasad LOT - co potwierdza ULC.

- Nie zostały naruszone procedury europejskie, natomiast urząd wskazał na niespójności w obszarze wewnętrznych procedur LOT - przyznaje Karina Lisowska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Urząd dostał w środę wniosek LOT-u o zgodę na zmianę wewnętrznych przepisów, by na długich trasach szefem pokładu mogła być osoba z nieco niższymi kwalifikacjami niż dotychczas. Według władz - LOT spełnia wszelkie procedury bezpieczeństwa, ale osoby protestujące - próbą zmiany instrukcji są zaniepokojone.

- Pamiętajcie, że nasze koleżanki nie są od podawania kawy. Ich główną rolą na pokładzie jest wyprowadzenie pasażerów, w razie gdyby doszło do sytuacji awaryjnej - mówi pilot Stanisław Małysa.

Dynamiczna sytuacja

Z powodu strajku odwołano loty - a pilot, który wcześniej odmówił rejsu do Toronto dostał przedsądowe wezwanie do zapłaty ponad sześciuset tysięcy złotych za straty, wywołane udziałem w strajku, który - według władz spółki, powołujących się na decyzję sądu - jest nielegalny

Według związkowców sytuacja od czasu ich wydania - bardzo się zmieniła.

- W międzyczasie ogłosiliśmy strajk w obronie naszej zwolnionej działaczki związkowej, Moniki Żelazik - i to jest ten strajk - mówi Agnieszka Szelągowska ze Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.

- Jeśli przedmiotem strajku jest zwolnienie pani Moniki Żelazik, to przed strajkiem powinno było się odbyć referendum w sprawie Moniki Żelazik. Jeśli przedmiotem jest regulacja wynagrodzenia z 2010 - to nie może się odbyć dlatego, że referendum w tej sprawie zostało zablokowane przez sąd - twierdzi Adrian Kubicki, rzecznik prasowy PPL LOT.

Będzie kompromis?

Kto ma rację, kto powinien ustąpić - o to reporter "Faktów" TVN pytał między innymi na zjeździe Solidarności.

- Nie mam wiedzy. Związek Zawodowy Solidarność nie jest stroną w tym sporze - odpowiada Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność". Dodał jednak, że sprawą powinna się zająć Rada Dialogu Społecznego.

Jej przewodnicząca minister Elżbieta Rafalska twierdzi, że "dopóki trwają rozmowy między związkami zawodowymi, a zarządem PLL LOT, to jest ciągle szansa na zawarcie kompromisu i na porozumienie".

Problem w tym, że między władzami PLL LOT, a związkami rozmowy w praktyce się nie toczą. Według wielu - z powodu osoby prezesa.

- To jest osoba, która nie nadaje się do kierowania żadną spółką, ponieważ nie ma kompetencji, które związane są z zarządzaniem ludźmi - tak prezesa ocenia ekonomista i były minister gospodarki, pracy i polityki społecznej prof. Jerzy Hausner.

- Nie planuję odejścia, z pewnością nie podam się do dymisji - odpowiada prezes Polskich Lini Lotniczych LOT Rafał Milczarski.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN