Zasiłki ZUS i inicjatywy samorządowe. Co musi wiedzieć rodzic, gdy nauczyciele zastrajkują?

05.04.2019 | Zasiłki ZUS i inicjatywy samorządowe. Co musi wiedzieć rodzic, gdy nauczyciele zastrajkują?
05.04.2019 | Zasiłki ZUS i inicjatywy samorządowe. Co musi wiedzieć rodzic, gdy nauczyciele zastrajkują?
Magda Łucyan | Fakty TVN
05.04.2019 | Zasiłki ZUS i inicjatywy samorządowe. Co musi wiedzieć rodzic, gdy nauczyciele zastrajkują?Magda Łucyan | Fakty TVN

Najbliższy poniedziałek - 8 kwietnia - to może być sądny dzień dla uczniów i ich rodziców. Każde z miast szuka własnych sposobów, by im pomóc w czasie strajku nauczycieli. W Krakowie wszyscy urzędnicy mogą przychodzić do pracy z dziećmi. Strajk ma być bezterminowy. Co robić, gdy babci, czy dziadka nie ma blisko, a szkoła nie gwarantuje opieki?

Ostateczną decyzję o rozpoczęciu strajku nauczycieli rodzice w całym kraju poznają dopiero w poniedziałek.

- W poniedziałek pracownicy każdej szkoły i każdego przedszkola, które w referendum opowiedziały się za strajkiem, podejmą indywidualnie decyzje o przystąpieniu do tej akcji protestacyjnej - tłumaczy Magdalena Kaszulanis z ZNP.

CZYTAJ WIĘCEJ O STRAJKU NAUCZYCIELI, KTÓRY JEST ZAPLANOWANY NA 8 KWIETNIA

Informacji o tym, które ze szkół i przedszkoli będą definitywnie zamknięte, a które mimo strajku zapewnią dzieciom opiekę, najlepiej szukać bezpośrednio u dyrektorów, przez elektroniczny dziennik lub na stronach internetowych placówek. Wiadomo obecnie na pewno, ile szkół i przedszkoli obecnie deklaruje uczestnictwo w strajku.

Najwięcej, bo aż 91 procent placówek, zamierza strajkować w województwie kujawsko-pomorskim. Na drugim miejscu jest województwo łódzkie. Łącznie w całym kraju strajk zapowiada blisko 80 procent szkół i przedszkoli.

Rodzice szykują się na najgorsze, bo są szkoły, w których najprawdopodobniej będą strajkować wszyscy nauczyciele. W sytuacji, gdy w placówce będzie tylko dyrektor, opiekę w szkole znajdzie jedynie dwudziestu pięciu uczniów, bo tyle może podlegać jednemu opiekunowi.

Zasiłki

Gdy z pomocą nie mogą przyjść babcia lub dziadek, to jest kilka możliwości, które gwarantuje prawo pracy. Po pierwsze, rodzic może wziąć urlop na żądanie - tu jednak zgodę musi wyrazić pracodawca. Kolejną możliwością są zagwarantowane w roku dwa dni opieki nad dzieckiem do lat czternastu dla jednego z rodziców - jednak i tu zgodzić musi się pracodawca.

Jest też możliwość, by oświadczyć pracodawcy, że nastąpiło nieoczekiwane zamknięcie przedszkola lub szkoły. Rodzić dziecka poniżej 8 roku życia może wtedy liczyć na zasiłek opiekuńczy.

- Jeżeli chodzi o rodziców dzieci lat 8 i wyżej, to mogą oświadczyć, że do pracy nie przyjdą, pracodawca musi to uwzględnić, bo będzie powszechnie wiadomo, że będzie zamknięta szkoła, ale będzie to świadczenie niepłatne - mówi adwokat Artur Rycak.

Według prawników, obecna sytuacja w oczywisty sposób uprawnia rodziców młodszych dzieci do pobierania zasiłku w wysokości 80 procent podstawy wynagrodzenia. Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje jednak, że strajk nauczycieli nie jest powodem do odwołania zajęć w szkołach i przedszkolach. Dlatego niektóre szkoły informują rodziców, że w związku z tym zasiłek ZUS nie będzie wypłacany.

By pomóc rodzicom, niektóre samorządy organizują dodatkowe zajęcia. Władze Warszawy, Białegostoku i Krakowa zapowiedziały, że wszyscy urzędnicy mogą przyjść do pracy z dziećmi.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS