Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?

23.09.2017 | Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?
23.09.2017 | Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?
Renata Kijowska | Fakty TVN
23.09.2017 | Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?Renata Kijowska | Fakty TVN

Gdy po latach przełamywania wrogości, wysiłkach na rzecz pojednania, a wreszcie codziennej sąsiedzkiej współpracy, w stosunkach polsko-niemieckich ostatnio się pojawiają polityczne rysy, pojawia się pytanie, czy pogorszyła się jakość życia Polaków wśród Niemców?

W Klubie Polskich Nieudaczników w Berlinie można odetchnąć. Niemiec nie musi być już taki perfekcyjny, a Polak nie czuje się, jak w czasach gdy klub zakładano. - Czułem się trochę mniej cywilizowany, trochę taki nieuczesany - mówi Piotr Mordel, współzałożyciel Klubu Polskich Nieudaczników.

Piotr Mordel, imigrant z lat 80., fryzury nie zmienił, ale nastawienie do Niemców już tak. - Niemiec szedł do Słubic, gdzie śpiewał w chórze polskim i nagle mówi: tak naprawdę, to mam tylko przyjaciół z Polski. To sąsiedztwo jest lepsze niż nam się wydaje - mówi.

Co nas łączy?

- Warto się lubić, bo sprawy idą lepiej. Nie trzeba się kochać, ale trzeba mieć świadomość tego, co nas łączy - wyjaśnia ekspert ds. Europy Środkowo-Wschodniej Kai Olaf Lang.

Według badań Instytutu Spraw Publicznych, niemal połowa Polaków jest za zacieśnianiem współpracy. Co więc zbliża do siebie sąsiadujące narody? - Polacy są niepewni, jak oceniać niemiecką politykę. Z jednej strony słyszą negatywne opinie, z drugiej mają same pozytywne doświadczenia, bo byli w Niemczech, pracuje ktoś z rodziny, prowadzą interesy z Niemcami i są z tego zadowoleni. Stąd są zagubieni i rośnie grupa niezdecydowanych w opiniach - tłumaczy dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

Niemcy też nie rozumieją, co się u nas dzieje, łatwiej więc przychodzi im oceniać nas źle. Chyba, że ktoś polityką się nie interesuje.

Stereotypy a rzeczywistość

- U moich znajomych coraz większe zainteresowanie Polską. Chcą organizować wyjazdy do Polski, chodzić na wydarzenia związane z Polską - mówi Justyna Burzyński, która prowadzi blog "Berlińsko.com Polski Blog z Berlina".

Maciej Tyszecki nawet nie zna nie niemieckiego. Wystarczy, że na witrynie swojego sklepu "Quadrat" ma napis o polskich projektantach, by przyciągnąć do sklepu niemieckie klientki. - Nie panoszą się, nie wywyższają się, więcej złych doświadczeń mamy z klientami, którzy mają polskie korzenie - mówi.

Wynika to z faktu, że ulica rządzi się swoimi prawami. Pan Marcin, bezdomny, tworzy i weryfikuje stereotypy. - Denerwuje mnie ich sztuczna uprzejmość. Za to pomocni są bardzo, mogą cię nie lubić, ale ci pomogą - mówi. Bo wiedzą, że w drugą stronę to też działa.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS