Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?

23.09.2017 | Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?
23.09.2017 | Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?
Renata Kijowska | Fakty TVN
23.09.2017 | Stosunki Polaków z Niemcami. Czy polityka wpłynęła na ich pogorszenie?Renata Kijowska | Fakty TVN

Gdy po latach przełamywania wrogości, wysiłkach na rzecz pojednania, a wreszcie codziennej sąsiedzkiej współpracy, w stosunkach polsko-niemieckich ostatnio się pojawiają polityczne rysy, pojawia się pytanie, czy pogorszyła się jakość życia Polaków wśród Niemców?

W Klubie Polskich Nieudaczników w Berlinie można odetchnąć. Niemiec nie musi być już taki perfekcyjny, a Polak nie czuje się, jak w czasach gdy klub zakładano. - Czułem się trochę mniej cywilizowany, trochę taki nieuczesany - mówi Piotr Mordel, współzałożyciel Klubu Polskich Nieudaczników.

Piotr Mordel, imigrant z lat 80., fryzury nie zmienił, ale nastawienie do Niemców już tak. - Niemiec szedł do Słubic, gdzie śpiewał w chórze polskim i nagle mówi: tak naprawdę, to mam tylko przyjaciół z Polski. To sąsiedztwo jest lepsze niż nam się wydaje - mówi.

Co nas łączy?

- Warto się lubić, bo sprawy idą lepiej. Nie trzeba się kochać, ale trzeba mieć świadomość tego, co nas łączy - wyjaśnia ekspert ds. Europy Środkowo-Wschodniej Kai Olaf Lang.

Według badań Instytutu Spraw Publicznych, niemal połowa Polaków jest za zacieśnianiem współpracy. Co więc zbliża do siebie sąsiadujące narody? - Polacy są niepewni, jak oceniać niemiecką politykę. Z jednej strony słyszą negatywne opinie, z drugiej mają same pozytywne doświadczenia, bo byli w Niemczech, pracuje ktoś z rodziny, prowadzą interesy z Niemcami i są z tego zadowoleni. Stąd są zagubieni i rośnie grupa niezdecydowanych w opiniach - tłumaczy dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

Niemcy też nie rozumieją, co się u nas dzieje, łatwiej więc przychodzi im oceniać nas źle. Chyba, że ktoś polityką się nie interesuje.

Stereotypy a rzeczywistość

- U moich znajomych coraz większe zainteresowanie Polską. Chcą organizować wyjazdy do Polski, chodzić na wydarzenia związane z Polską - mówi Justyna Burzyński, która prowadzi blog "Berlińsko.com Polski Blog z Berlina".

Maciej Tyszecki nawet nie zna nie niemieckiego. Wystarczy, że na witrynie swojego sklepu "Quadrat" ma napis o polskich projektantach, by przyciągnąć do sklepu niemieckie klientki. - Nie panoszą się, nie wywyższają się, więcej złych doświadczeń mamy z klientami, którzy mają polskie korzenie - mówi.

Wynika to z faktu, że ulica rządzi się swoimi prawami. Pan Marcin, bezdomny, tworzy i weryfikuje stereotypy. - Denerwuje mnie ich sztuczna uprzejmość. Za to pomocni są bardzo, mogą cię nie lubić, ale ci pomogą - mówi. Bo wiedzą, że w drugą stronę to też działa.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS