Pił alkohol w miejscu publicznym, stawiał opór. Policja użyła tasera, mężczyzna nie żyje

23.03.2018 | Pił alkohol w miejscu publicznym, stawiał opór. Policja użyła tasera, mężczyzna nie żyje
23.03.2018 | Pił alkohol w miejscu publicznym, stawiał opór. Policja użyła tasera, mężczyzna nie żyje
Dariusz Łapiński | Fakty TVN
23.03.2018 | Pił alkohol w miejscu publicznym, stawiał opór. Policja użyła tasera, mężczyzna nie żyjeDariusz Łapiński | Fakty TVN

Znowu ofiara śmiertelna po użyciu przez policję paralizatora. Tym razem chodzi o pijanego, który stawiał opór. Funkcjonariusze sięgnęli po taser. Mężczyzna stracił przytomność. Nie udało się go uratować. Śledztwo wyjaśni przyczyny śmierci.

Czwartkowy wieczór. Przystanek autobusowy. Dwaj policjanci podczas patrolu zauważyli mężczyznę pijącego alkohol w miejscu publicznym. - Zaczęli się szamotać, powalili go na ziemię, on zdołał im się wyrwać - relacjonuje świadek zdarzenia.

Według policji mężczyzna na widok funkcjonariuszy stał się bardzo agresywny. Nie dawał zakuć się w kajdanki, więc policjanci postanowili interweniować ostrzej.

- Nie reagował na polecenia, dlatego użyli siły fizycznej. To nie pomogło, dlatego był użyty gaz, też nie przyniosło rezultatu, dlatego policjanci użyli tasera - mówi nadkom. Alicja Śledziona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Nieudana interwencja

Po użyciu paralizatora mężczyzna stracił przytomność. Policjanci wezwali pogotowie ratunkowe. - Z informacją, że pacjent pobudzony traci oddech. Z przywróconym krążeniem został przewieziony do szpitala - poinformowała Elżbieta Sochanowska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Sześć godzin po interwencji funkcjonariuszy szpital poinformował policję, że mężczyzna zmarł. Przyczyny zgonu ma ustalić sekcja zwłok.

Kobieta, która widziała interwencję, potwierdza, że mężczyzna wyrywał się policjantom. - Dwóch funkcjonariuszy nie mogło nad nim zapanować, użyli aż takich środków, że on zginął - mówi.

Ryzykowne urządzenie

Kilkanaście godzin po zdarzeniu MSWiA wydało komunikat, w którym informuje, że minister zlecił przeprowadzenie kontroli. "Czynności nadzorcze już wykonuje Biuro Nadzoru Wewnętrznego MSWiA. Kontrola ma wyjaśnić, czy działania policjantów były prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami." - informuje resort.

Tasery posiadają odpowiednie atesty, które powinny gwarantować przeżycie po ich użyciu. To nie jest broń palna - mówi detektyw Maciej Szuba. Chyba, że zostały użyte w niewłaściwy sposób, albo wobec osób, których stan zdrowia nie pozwala na rażenie ich prądem.

- Służby, które są uprawnione do jego stosowania, nie mają pełnej wiedzy co do schorzeń, które może posiadać osoba, wobec której użyto tasera - ocenia dr Bogdan Lach, psycholog śledczy.

Paralizatorów nie można używać wobec nieletnich i kobiet w ciąży. Zmarły mężczyzna miał trzydzieści lat.

Autor: Dariusz Łapiński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS