"Fakty" TVN: Policja miała dostęp do nagrań w sprawie śmierci Igora Stachowiaka

07.06 | "Fakty" TVN: Policja miała dostęp do nagrań w sprawie śmierci Igora StachowiakaFakty TVN

Nigdy nie widzieliśmy tego nagrania - powtarzała policja i MSWiA od kiedy reporter "Faktów" TVN ujawnił w reportażu "Superwizjera" zdjęcia z tortur, które zarejestrował policyjny paralizator. Wojciech Bojanowski ustalił kto miał dostęp do tych zdjęć i kto może kłamać.

Zobacz raport w sprawie śmierci Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie.

ZOBACZ REPORTAŻ "SUPERWIZJERA"

Od chwili publikacji bulwersujących nagrań z toalety komisariatu Wrocław-Stare Miasto policjanci utrzymywali, że nie mogli podjąć zdecydowanych kroków dyscyplinarnych, bo nie widzieli nigdy tego nagrania i nie mieli do niego żadnego dostępu.

- Materiały filmowe bezpośrednio po zdarzeniu zostały w całości przekazane, w sposób procesowy, do prokuratury. Prowadzący postępowanie dyscyplinarne, które zostało wszczęte niezwłocznie na moje polecenie, trzykrotnie zwracał się do prokuratury z prośbą o przekazanie tego materiału filmowego - mówił 23 maja 2017 roku w "Faktach po Faktach" komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk i zapewniał, że prowadzący dochodzenie policjant tego materiału filmowego nie uzyskał.

Nowe dowody

Zupełnie inny obraz policyjnego dochodzenia wynika z dokumentów do których dotarliśmy, wypowiedzi prokuratury i przedstawicieli dystrybutora firmy Axon, która zaopatruje policję w te urządzenia. - Brak posiadanego materiału z naszego urządzenia też jest jakimś dowodem w sprawie - mówi Marcin Baranowski, szef szkolenia UMO SP. Z O.O.

15 maja 2016 o 6:16 paralizatora użyto z przyłożenia na wrocławskim rynku. O 8:57 użyto go jeszcze raz w toalecie.

Z materiałów, do których dotarły "Fakty" wynika, że w dniu śmierci Igora Stachowiaka policjant wydziału prewencyjno-patrolowego o 13:41:28 zgrał z urządzenia 4 pliki i zapisał je na dysku twardym służbowego komputera o numerze i-35294. Sporządził także notatkę służbową, w której nie wspomina, że pliki zostały usunięte z dysku służbowego komputera.

Zaraz po podłączeniu urządzenia do komputera policjant, który zgrywa nagranie może je odtworzyć, zapisać plik lub nagrać go na dowolny nośnik.

15 maja policjant obsługujący policyjny system Evidence Sync przekazał nagranie prokuratorowi. - "Prokurator Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia-Stare Miasto widział to nagranie 15 maja 2016 roku/pierwotne nagranie, zaszumione/ i tego dnia zabezpieczył nagranie" - potwierdziła nam prokurator Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

"Poza tym pierwszym dniem"

- Poza tym pierwszym dniem, kiedy te czynności były wykonywane wspólnie z funkcjonariuszami Biura Spraw Wewnętrznych, którzy natychmiast cały ten materiał dowodowy przekazali prokuratorowi, prokurator nie zlecał nam już później żadnych czynności - mówi rzecznik prasowy KGP mł. insp. Mariusz Ciarka​.

Bardzo ważna dla sprawy okoliczność "poza tym pierwszym dniem" to notatka potwierdzająca, że dzień po śmierci Igora Stachowiaka (16 maja) do policjanta, który wcześniej zgrał nagranie z paralizatora, zgłasza się policjant Biura Spraw Wewnętrznych, który prosi o zasilacz i kabel do urządzenia. Z notatki wynika, że zasilacz zostaje przekazany na potrzeby utrzymania zasilania w urządzeniu taser.

Świadczy to jasno o tym, że dzień po śmierci mężczyzny i zgraniu danych urządzenie i kabel służący do zasilania i zgrywania danych były w dyspozycji Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

"Zgoda została wydana"

18 maja, trzy dni po śmierci Igora, na polecenie Komendanta Głównego Policji policyjne biuro kontroli zwraca się do prokuratora z wnioskiem o zapoznanie się z aktami. Niezwłocznie zostaje wydana zgoda. Dzień później dwaj funkcjonariusze potwierdzają fakt zapoznania się z aktami własnoręcznymi podpisami.

"Zgoda została wydana i następnego dnia, 19 maja 2016 roku, kontrolerzy zapoznali się z aktami sprawy. W aktach sprawy znajdował się zapis z paralizatora Taser X2" - zapewnia prokurator Bialik i dodaje, że "funkcjonariusze policji mieli możliwość obejrzenia i wykonania kopii materiału dowodowego przekazanego im w całości".

Bez odpowiedzi

Rzecznik KGP od 2 tygodni nie znalazł czasu na spotkanie przed kamerą. Prosił jedynie o złożenie pytań mailem.

"Fakty" TVN pytania do policji wysyłały 24 maja, 30 maja, 1, 2, 5 i 6 czerwca. Jak do tej pory, pomimo zapewnień o transparentności, nie uzyskaliśmy jakiejkolwiek odpowiedzi.

W środę wieczorem, po emisji materiału "Faktów", rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka powiedział, że "Komendant Główny Policji nie miał dostępu i nie widział nagrania, którym dysponował od 15 maja tylko i wyłącznie prokurator".

Autor: Wojciech Bojanowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS