Mnożą się pytania w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. "Czy to były ambicje tylko jakiegoś jednego człowieka, czy chodziło o jakiś układ?"

17.12.2022 | Mnożą się pytania w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. "Czy to były ambicje tylko jakiegoś jednego człowieka, czy chodziło o jakiś układ?"
17.12.2022 | Mnożą się pytania w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. "Czy to były ambicje tylko jakiegoś jednego człowieka, czy chodziło o jakiś układ?"
Łukasz Frątczak | Fakty TVN
17.12.2022 | Mnożą się pytania w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. "Czy to były ambicje tylko jakiegoś jednego człowieka, czy chodziło o jakiś układ?"Łukasz Frątczak | Fakty TVN

Opozycja składa doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przy sprzedaży Lotosu. Ma to związek z ustaleniami dziennikarzy "Czarno na białym" TVN24, którzy ujawnili zapisy z projektu umowy pomiędzy Saudyjczykami a Orlenem.

Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli zawiadomienie do prokuratury po ustaleniach dziennikarzy "Czarno na białym" TVN24 dotyczących sprzedaży części Rafinerii Gdańskiej firmie Saudi Armaco.

- Pojawiły się bardzo poważne zarzuty i państwo ma po prostu obowiązek (...) wyjaśnić te wątpliwości - argumentuje posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska

W programie "Czarno na białym" TVN24 dziennikarze ujawnili zapisy z projektu umowy pomiędzy Saudyjczykami a Orlenem. Z projektu wynika, że choć Saudi Aramco kupiło zaledwie 30 procent udziałów w rafinerii, to będzie mogło blokować kluczowe dla jej działalności decyzje.

- To jest kalka rosyjskich klauzul w umowach gazowych. Mniejszościowy albo równoważny akcjonariusz praktycznie jest w stanie blokować wszystko - ocenia Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

W projekcie znajduje się jeszcze między innymi zapis o gigantycznej, nienegocjowalnej karze umownej, oddanie kwestii audytu w ręce Saudyjczyków, a także wszelkich sporów wynikających z umowy międzynarodowemu trybunałowi.

Wszystko to sprawia, że z każdym dniem pytań zadawanych publicznie w sprawie sprzedaży części Rafinerii Gdańskiej jest coraz więcej.

- Czy to były ambicje tylko jakiegoś jednego człowieka, czy chodziło o jakiś układ? Czy chodzi o to, żeby zrobić skok na kasę? - pyta Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Państwo musi wyjaśnić tę transakcję, bo to są państwowe pieniądze, które zostały tam położone - podkreśla lider Polska 2050 Szymon Hołownia.

O ujawnienie zapisów umowy postulują nie tylko politycy opozycji. - Uważam, że taka transparentność na poziomie na przykład tajnego posiedzenia komisji zajmującej się kwestiami energetycznymi jest rzeczą dobrą - mówi poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju.

Ominięto przepisy?

Senatorowie na posiedzeniu pięciu połączonych komisji senackich w piątek przegłosowali wniosek o zbadanie transakcji przez Najwyższą Izbę Kontroli.

- To jest skandal niebywały, obawiam się, że - jak to lubią mówić prokuratory - to jest sprawa rozwojowa. Senat tego nie zostawi - podkreśla Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Kwestia samej umowy to jednak nie jedyne wątpliwości w sprawie transakcji. Według ustaleń "Gazety Wyborczej", cala transakcja w ogóle może być nieważna, bo przy jej zawieraniu ominięto przepisy ustawy o kontroli niektórych inwestycji i nie spytano o ocenę Komitetu Konsultacyjnego, w którym zasiadają między innymi szefowie służb specjalnych.

Przyczyny tej sytuacji mogą być dwie. Jak wskazuje dziennikarz Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski, Daniel Obajtek nie ma dostępu do informacji o klauzulach tajne lub ściśle tajne, więc po prostu nie mógł konsultować sprzedaży ze służbami.

- Druga, bardziej spiskowa powiedzmy, (jest - przyp. red.) taka, że ktoś specjalnie nie konsultował się ze służbami, dlatego że służby doskonale wiedzą, jak mocne są powiązania z Rosją spółki Saudi Aramco - dodaje Czuchnowski.

Orlen w ostatnich dniach miał już wielokrotnie okazję zaprzeczyć ustaleniom dziennikarzy i powiedzieć, że ujawnionych klauzul nie ma w ostatecznie podpisanej wersji umowy. Zamiast tego w piątkowym wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes Daniel Obajtek zaczął domagać się ścigania dziennikarzy.

Autor: Łukasz Frątczak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN