Mnożą się pytania w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. "Czy to były ambicje tylko jakiegoś jednego człowieka, czy chodziło o jakiś układ?"

17.12.2022 | Mnożą się pytania w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. "Czy to były ambicje tylko jakiegoś jednego człowieka, czy chodziło o jakiś układ?"
17.12.2022 | Mnożą się pytania w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. "Czy to były ambicje tylko jakiegoś jednego człowieka, czy chodziło o jakiś układ?"
Łukasz Frątczak | Fakty TVN
17.12.2022 | Mnożą się pytania w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu. "Czy to były ambicje tylko jakiegoś jednego człowieka, czy chodziło o jakiś układ?"Łukasz Frątczak | Fakty TVN

Opozycja składa doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przy sprzedaży Lotosu. Ma to związek z ustaleniami dziennikarzy "Czarno na białym" TVN24, którzy ujawnili zapisy z projektu umowy pomiędzy Saudyjczykami a Orlenem.

Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli zawiadomienie do prokuratury po ustaleniach dziennikarzy "Czarno na białym" TVN24 dotyczących sprzedaży części Rafinerii Gdańskiej firmie Saudi Armaco.

- Pojawiły się bardzo poważne zarzuty i państwo ma po prostu obowiązek (...) wyjaśnić te wątpliwości - argumentuje posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska

W programie "Czarno na białym" TVN24 dziennikarze ujawnili zapisy z projektu umowy pomiędzy Saudyjczykami a Orlenem. Z projektu wynika, że choć Saudi Aramco kupiło zaledwie 30 procent udziałów w rafinerii, to będzie mogło blokować kluczowe dla jej działalności decyzje.

- To jest kalka rosyjskich klauzul w umowach gazowych. Mniejszościowy albo równoważny akcjonariusz praktycznie jest w stanie blokować wszystko - ocenia Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

W projekcie znajduje się jeszcze między innymi zapis o gigantycznej, nienegocjowalnej karze umownej, oddanie kwestii audytu w ręce Saudyjczyków, a także wszelkich sporów wynikających z umowy międzynarodowemu trybunałowi.

Wszystko to sprawia, że z każdym dniem pytań zadawanych publicznie w sprawie sprzedaży części Rafinerii Gdańskiej jest coraz więcej.

- Czy to były ambicje tylko jakiegoś jednego człowieka, czy chodziło o jakiś układ? Czy chodzi o to, żeby zrobić skok na kasę? - pyta Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Państwo musi wyjaśnić tę transakcję, bo to są państwowe pieniądze, które zostały tam położone - podkreśla lider Polska 2050 Szymon Hołownia.

O ujawnienie zapisów umowy postulują nie tylko politycy opozycji. - Uważam, że taka transparentność na poziomie na przykład tajnego posiedzenia komisji zajmującej się kwestiami energetycznymi jest rzeczą dobrą - mówi poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa i rozwoju.

Ominięto przepisy?

Senatorowie na posiedzeniu pięciu połączonych komisji senackich w piątek przegłosowali wniosek o zbadanie transakcji przez Najwyższą Izbę Kontroli.

- To jest skandal niebywały, obawiam się, że - jak to lubią mówić prokuratory - to jest sprawa rozwojowa. Senat tego nie zostawi - podkreśla Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Kwestia samej umowy to jednak nie jedyne wątpliwości w sprawie transakcji. Według ustaleń "Gazety Wyborczej", cala transakcja w ogóle może być nieważna, bo przy jej zawieraniu ominięto przepisy ustawy o kontroli niektórych inwestycji i nie spytano o ocenę Komitetu Konsultacyjnego, w którym zasiadają między innymi szefowie służb specjalnych.

Przyczyny tej sytuacji mogą być dwie. Jak wskazuje dziennikarz Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski, Daniel Obajtek nie ma dostępu do informacji o klauzulach tajne lub ściśle tajne, więc po prostu nie mógł konsultować sprzedaży ze służbami.

- Druga, bardziej spiskowa powiedzmy, (jest - przyp. red.) taka, że ktoś specjalnie nie konsultował się ze służbami, dlatego że służby doskonale wiedzą, jak mocne są powiązania z Rosją spółki Saudi Aramco - dodaje Czuchnowski.

Orlen w ostatnich dniach miał już wielokrotnie okazję zaprzeczyć ustaleniom dziennikarzy i powiedzieć, że ujawnionych klauzul nie ma w ostatecznie podpisanej wersji umowy. Zamiast tego w piątkowym wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes Daniel Obajtek zaczął domagać się ścigania dziennikarzy.

Autor: Łukasz Frątczak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS