Spotkanie Lubnauer-Schetyna. Czy będzie współpraca PO i .N?

05.12.2017 | Spotkanie Lubnauer-Schetyna. Czy będzie współpraca PO i .N?
05.12.2017 | Spotkanie Lubnauer-Schetyna. Czy będzie współpraca PO i .N?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
05.12.2017 | Spotkanie Lubnauer-Schetyna. Czy będzie współpraca PO i .N?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Katarzyna Lubnauer i Grzegorz Schetyna - opozycyjne spotkanie na szczycie. Czy tych dwoje liderów to będzie zgrany tandem?

To pierwsze takie spotkanie od wygranej przez Katarzynę Lubnauer wyborów w Nowoczesnej.

- Ja przyjęłam do informacji, że Rafał Trzaskowski ma szanse być naszym wspólnym kandydatem - oświadczyła. To istotny zwrot, bo tuż po wyborze Katarzyna Lubnauer kwestionowała zawarte przez Ryszarda Petru i Grzegorza Schetynę porozumienie, zgodnie z którym Rafał Trzaskowski ma być wspólnym kandydatem Nowoczesnej i PO na prezydenta Warszawy, a Paweł Rabiej ma zostać wiceprezydentem.

To porozumienie zaszkodziło Ryszardowi Petru. Działacze mieli żal, że zawarł je sam, ponad ich głowami. - Przekonywałem Katarzynę Lubnauer, żeby je poparła. Cieszę się, że po kilku dniach zrozumiała, że to najlepsze rozwiązanie dla całej opozycji - mówił Petru.

Ostrożna Lubnauer, zmienna Gasiuk-Pihowicz

Porozumienie ma dotyczyć nie tylko Warszawy. - Z Grzegorzem Schetyną ustaliliśmy, że ma to dotyczyć całego kraju i wszystkich prezydentów miast. Lubnauer będzie musiała to przyjąć. Z Nowa przewodnicząca na razie jest jednak ostrożna. - Nikt nie wie, jak będą wyglądały wybory do sejmików czy rad miast - przekonywała.

Lubnauer nie chce powtórzyć błędu Petru i poczeka z decyzją o dalszych porozumieniach, dopóki nie powoła nowego zarządu w połowie grudnia.

Wiceprzewodniczącą partii ma być Kamila Gasiuk-Pihowicz, która poparła Lubnauer w wyborach na lidera Nowoczesnej. Jednak już po udzieleniu tego poparcia - negocjowała ponowne wsparcie Ryszarda Petru. Ceną było stanowisko szefa klubu, którego nie dostała. Politycy Nowoczesnej mówią, że nie czas na spory wewnątrz partii i wewnątrz opozycji, gdy PiS zmienia ordynację.

Twierdza Sejm

Z powodu orędzia prezydenta, Sejm przypominał we wtorek twierdzę. Nie można było nawet obserwować posiedzenia nadzwyczajnej komisji, która zmienia ordynację. - To absolutny skandal - ocenił Piotr Apel z Kukiz'15

Z obrad komisji był tylko przekaz internetowy, a komisja zdecydowała o zniesieniu okręgów jednomandatowych w małych gminach. Głosować się będzie na listę partyjną. Nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej - już po wyborach - będzie wybierał Sejm. A PiS testuje, czy nie zrezygnować z bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. - Dla chęci odbicia dużych miast, PiS jest w stanie znieść prawo obowiązujące od 2002 roku. Zniknie niezależność wójtów, burmistrzów i prezydentów - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Nowa ordynacja zostanie uchwalona najprawdopodobniej dopiero po Świętach.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS