Spotkanie Lubnauer-Schetyna. Czy będzie współpraca PO i .N?

05.12.2017 | Spotkanie Lubnauer-Schetyna. Czy będzie współpraca PO i .N?
05.12.2017 | Spotkanie Lubnauer-Schetyna. Czy będzie współpraca PO i .N?
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
05.12.2017 | Spotkanie Lubnauer-Schetyna. Czy będzie współpraca PO i .N?Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Katarzyna Lubnauer i Grzegorz Schetyna - opozycyjne spotkanie na szczycie. Czy tych dwoje liderów to będzie zgrany tandem?

To pierwsze takie spotkanie od wygranej przez Katarzynę Lubnauer wyborów w Nowoczesnej.

- Ja przyjęłam do informacji, że Rafał Trzaskowski ma szanse być naszym wspólnym kandydatem - oświadczyła. To istotny zwrot, bo tuż po wyborze Katarzyna Lubnauer kwestionowała zawarte przez Ryszarda Petru i Grzegorza Schetynę porozumienie, zgodnie z którym Rafał Trzaskowski ma być wspólnym kandydatem Nowoczesnej i PO na prezydenta Warszawy, a Paweł Rabiej ma zostać wiceprezydentem.

To porozumienie zaszkodziło Ryszardowi Petru. Działacze mieli żal, że zawarł je sam, ponad ich głowami. - Przekonywałem Katarzynę Lubnauer, żeby je poparła. Cieszę się, że po kilku dniach zrozumiała, że to najlepsze rozwiązanie dla całej opozycji - mówił Petru.

Ostrożna Lubnauer, zmienna Gasiuk-Pihowicz

Porozumienie ma dotyczyć nie tylko Warszawy. - Z Grzegorzem Schetyną ustaliliśmy, że ma to dotyczyć całego kraju i wszystkich prezydentów miast. Lubnauer będzie musiała to przyjąć. Z Nowa przewodnicząca na razie jest jednak ostrożna. - Nikt nie wie, jak będą wyglądały wybory do sejmików czy rad miast - przekonywała.

Lubnauer nie chce powtórzyć błędu Petru i poczeka z decyzją o dalszych porozumieniach, dopóki nie powoła nowego zarządu w połowie grudnia.

Wiceprzewodniczącą partii ma być Kamila Gasiuk-Pihowicz, która poparła Lubnauer w wyborach na lidera Nowoczesnej. Jednak już po udzieleniu tego poparcia - negocjowała ponowne wsparcie Ryszarda Petru. Ceną było stanowisko szefa klubu, którego nie dostała. Politycy Nowoczesnej mówią, że nie czas na spory wewnątrz partii i wewnątrz opozycji, gdy PiS zmienia ordynację.

Twierdza Sejm

Z powodu orędzia prezydenta, Sejm przypominał we wtorek twierdzę. Nie można było nawet obserwować posiedzenia nadzwyczajnej komisji, która zmienia ordynację. - To absolutny skandal - ocenił Piotr Apel z Kukiz'15

Z obrad komisji był tylko przekaz internetowy, a komisja zdecydowała o zniesieniu okręgów jednomandatowych w małych gminach. Głosować się będzie na listę partyjną. Nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej - już po wyborach - będzie wybierał Sejm. A PiS testuje, czy nie zrezygnować z bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. - Dla chęci odbicia dużych miast, PiS jest w stanie znieść prawo obowiązujące od 2002 roku. Zniknie niezależność wójtów, burmistrzów i prezydentów - ocenia Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Nowa ordynacja zostanie uchwalona najprawdopodobniej dopiero po Świętach.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS