Spotkanie Andrzej Duda-Jarosław Kaczyński. "Wojna na prężenie muskułów"

08.09.2017 | Spotkanie Andrzej Duda-Jarosław Kaczyński. "Wojna na prężenie muskułów"
08.09.2017 | Spotkanie Andrzej Duda-Jarosław Kaczyński. "Wojna na prężenie muskułów"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
08.09.2017 | Spotkanie Andrzej Duda-Jarosław Kaczyński. "Wojna na prężenie muskułów"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Nagłe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Komentatorzy mnożą pytania: czy to negocjacje, czy chodzi o sądy, czy o wpływy? Wcześniej w siedzibie PiS odbyła się narada na najwyższym partyjnym szczeblu, a u prezydenta wkrótce będą konsultacje sejmowych klubów.

Politycy PiS są przekonani, że Jarosław Kaczyński nie zechce rozmawiać nawet z prezydentem o obecności Antoniego Macierewicza w rządzie. Przedstawiciele partii uważają, że Jarosław Kaczyński nie poświęci ministra obrony nawet w imię polepszenia relacji z Andrzejem Dudą.

- Oceniamy wysoko pana ministra Macierewicza i nie sądzę, aby jego wątek pojawił się w rozmowie, która ma się odbyć - mówił w piątek Jan Maria Jackowski (PiS).

- Mamy wojnę na prężenie muskułów, że tak powiem. Andrzej Duda chce usunięcia Antoniego Macierewicza. Słusznie, bo zbyt wiele także rosyjskich tropów się wokół niego uwidacznia. Z drugiej strony, Jarosław Kaczyński jest uzależniony od Antoniego Macierewicza - skomentował Rafał Grupiński (PO).

Faktyczny spór czy przepychanka?

Opozycja w "przepychance PiS-u" nie chce brać udziału. Dlatego nawet nie wiadomo, czy w przyszłym tygodniu przedstawiciele opozycyjnych klubów parlamentarnych wezmą udział w rozmowach przed zakończeniem prac nad prezydenckimi ustawami o KRS i SN. Jan Grabiec z PO stwierdził w piątek, że "dzisiejszy dzień przynosi kolejne zdarzenia, które potwierdzają, że trwa przepychanka o to, kto będzie ważniejszy w PiS".

Decydujące wydają się relacje prezydenta z rządem i partią, także w kontekście prezydenckich ustaw. Od kilku dni, dla PiS przeciwnikiem numer jeden jest prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński. W piątek trwał swoisty dialog nim a premier Beatą Szydło. - Zapraszamy również polityków, także tych, którzy pełnią ważne funkcje i mają głos decydujący - mówiła szefowa rządu o debacie na temat przyszłości sądownictwa.

- Każdy, kto chce, jest zaproszony do dyskusji. W tym sensie, że jeśli projekt zostanie przedstawiony publiczne, to każdy może się do niego odnieść - mówił z kolei Łapiński.

Bez komentarza

W piątek doszło do nadzwyczajnego spotkania przy Nowogrodzkiej. Nie ma po nim oficjalnych informacji. Beata Szydło także przyjechała do siedziby PiS, ale wyjechała z Nowogrodzkiej szybciej niż wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki.

Kolejne spotkania prezydenta z politykami PiS, w tym z marszałkami Senatu i Sejmu, są zaplanowane na przyszły tydzień.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS