"Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwa

08.02.2018 | "Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwa
08.02.2018 | "Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwa
Maciej Knapik | Fakty TVN
08.02.2018 | "Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwaMaciej Knapik | Fakty TVN

Chcę żeby wszystkie izraelskie dzieci wiedziały, że były niemieckie obozy zagłady, ale Polska ustawa zawiera także elementy nie do przyjęcia - mówi izraelski minister edukacji. Izrael wyraźnie liczy na dialog i na zmiany, a premier Morawiecki podkreśla, że Polaków ratujących Żydów był nawet milion, a szmalcownicy to był margines.

- Za zbrodnie w Jedwabnem odpowiadają Niemcy i ich sprawstwo kierunkowe nie podlega wątpliwości - twierdzi Jacek Żalek. Poseł koalicji rządowej podważa tym samym znaczną część ustaleń IPN-u, a także Jana Tomasza Grossa, autora książki o Jedwabnem, która nie jest - jego zdaniem - pracą naukową.

Co innego twierdzi minister spraw zagranicznych. " w Jedwabnem Polacy zabili Żydów i nikt się tego nie wypiera" - podkreśla Jacek Czaputowicz. - Trzeba mówić o prawdzie i chcemy, żeby ta prawda docierała do wszystkich - dodaje marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Szansa na dialog?

Tylko która prawda? Ambasador Izraela pytana o możliwe rozmowy grup roboczych pyta o intencje strony polskiej. Anna Azari stwierdziła, że "spotkanie dla spotkania jest całkiem nieciekawe".

Samo skierowanie ustawy przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego ambasador określa jako drzwi, dzięki którym można prowadzić dialog. Tylko czy polska zmieni ustawę? - My naszych racji na pewno będziemy bronić. Będziemy starali się budować to wszystko w dialogu - mówił w czwartek premier Matusz Morawicki.

A czy możliwy jest krok wstecz? - Jak taki krok wstecz mógłby wyglądać? Że stwierdzimy, że częściowo jednak byliśmy odpowiedzialni za Holocaust? Tego nie można było zrobić - podkreśla Marcin Horała z PiS.

Minister edukacji Izraela, w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Jackiem Tacikiem, niejako w odpowiedzi przytacza historie swoich krewnych.

- Matka z dwójka dzieci została zamordowana w lesie po pięciu latach ukrywania się przed Niemcami. Zabili ją Polacy. Nie mogę historii, zwłaszcza mojej rodziny, tak po prostu wymazać - podkreśla Naftali Bennett. Dlatego pełna wolność opowiadania, dyskusji i świadectw jest dla Izraela koniecznością, a ustawa ograniczająca to - nie do przyjęcia.

"Wyścig o elektorat skrajny"

Zdaniem opozycji spór z zagranicą to dla PiS-u tylko gra z elektoratem w kraju. - To jest wyścig miedzy Kukiz'15, narodowcami a PiS-em o elektorat skrajny - ocenia Adam Szłapka z .Nowoczesnej.

Gra, która - jak słyszymy - ważniejsza jest nawet od stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, które wyraziły rozczarowanie podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy. - Podobno sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych był zapewniany o zupełnie innych intencjach PiS-u, stąd te mocne sformułowania - mówi były wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.

Ciąg nieporozumień

Nieporozumienia ciągną się od początku prac nad ustawą, co potwierdził były szef MSZ.

- Strona Izraelska nie akceptowała tej ustawy i MSZ ostrzegał przed tym - stwierdził we wtorek w RMF FM Witold Waszczykowski. Izrael uznał, że po protestach prace nad ustawa zostały zamrożone i temat skończony.

Wersja strony polskiej jest inna. - Nigdy nie było takich obiekcji, które spowodowałyby, żeby zaistniała konieczność zmiany tej ustawy. Pewne uwagi pojawiły się - mówiła w "Jeden na jeden" wicepremier Beata Szydło.

Terminów konsultacji na razie brak.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS