"Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwa

08.02.2018 | "Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwa
08.02.2018 | "Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwa
Maciej Knapik | Fakty TVN
08.02.2018 | "Wyścig o elektorat skrajny" czy ciąg nieporozumień? Spór o ustawę o IPN trwaMaciej Knapik | Fakty TVN

Chcę żeby wszystkie izraelskie dzieci wiedziały, że były niemieckie obozy zagłady, ale Polska ustawa zawiera także elementy nie do przyjęcia - mówi izraelski minister edukacji. Izrael wyraźnie liczy na dialog i na zmiany, a premier Morawiecki podkreśla, że Polaków ratujących Żydów był nawet milion, a szmalcownicy to był margines.

- Za zbrodnie w Jedwabnem odpowiadają Niemcy i ich sprawstwo kierunkowe nie podlega wątpliwości - twierdzi Jacek Żalek. Poseł koalicji rządowej podważa tym samym znaczną część ustaleń IPN-u, a także Jana Tomasza Grossa, autora książki o Jedwabnem, która nie jest - jego zdaniem - pracą naukową.

Co innego twierdzi minister spraw zagranicznych. " w Jedwabnem Polacy zabili Żydów i nikt się tego nie wypiera" - podkreśla Jacek Czaputowicz. - Trzeba mówić o prawdzie i chcemy, żeby ta prawda docierała do wszystkich - dodaje marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Szansa na dialog?

Tylko która prawda? Ambasador Izraela pytana o możliwe rozmowy grup roboczych pyta o intencje strony polskiej. Anna Azari stwierdziła, że "spotkanie dla spotkania jest całkiem nieciekawe".

Samo skierowanie ustawy przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego ambasador określa jako drzwi, dzięki którym można prowadzić dialog. Tylko czy polska zmieni ustawę? - My naszych racji na pewno będziemy bronić. Będziemy starali się budować to wszystko w dialogu - mówił w czwartek premier Matusz Morawicki.

A czy możliwy jest krok wstecz? - Jak taki krok wstecz mógłby wyglądać? Że stwierdzimy, że częściowo jednak byliśmy odpowiedzialni za Holocaust? Tego nie można było zrobić - podkreśla Marcin Horała z PiS.

Minister edukacji Izraela, w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Jackiem Tacikiem, niejako w odpowiedzi przytacza historie swoich krewnych.

- Matka z dwójka dzieci została zamordowana w lesie po pięciu latach ukrywania się przed Niemcami. Zabili ją Polacy. Nie mogę historii, zwłaszcza mojej rodziny, tak po prostu wymazać - podkreśla Naftali Bennett. Dlatego pełna wolność opowiadania, dyskusji i świadectw jest dla Izraela koniecznością, a ustawa ograniczająca to - nie do przyjęcia.

"Wyścig o elektorat skrajny"

Zdaniem opozycji spór z zagranicą to dla PiS-u tylko gra z elektoratem w kraju. - To jest wyścig miedzy Kukiz'15, narodowcami a PiS-em o elektorat skrajny - ocenia Adam Szłapka z .Nowoczesnej.

Gra, która - jak słyszymy - ważniejsza jest nawet od stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, które wyraziły rozczarowanie podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy. - Podobno sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych był zapewniany o zupełnie innych intencjach PiS-u, stąd te mocne sformułowania - mówi były wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.

Ciąg nieporozumień

Nieporozumienia ciągną się od początku prac nad ustawą, co potwierdził były szef MSZ.

- Strona Izraelska nie akceptowała tej ustawy i MSZ ostrzegał przed tym - stwierdził we wtorek w RMF FM Witold Waszczykowski. Izrael uznał, że po protestach prace nad ustawa zostały zamrożone i temat skończony.

Wersja strony polskiej jest inna. - Nigdy nie było takich obiekcji, które spowodowałyby, żeby zaistniała konieczność zmiany tej ustawy. Pewne uwagi pojawiły się - mówiła w "Jeden na jeden" wicepremier Beata Szydło.

Terminów konsultacji na razie brak.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS