"Bogu dziękować", "wysiłek poprzedników poszedł w diabły". Spór o zburzenie kościoła

29.08.2017 | "Bogu dziękować", "wysiłek poprzedników poszedł w diabły". Spór o zburzenie kościoła
29.08.2017 | "Bogu dziękować", "wysiłek poprzedników poszedł w diabły". Spór o zburzenie kościoła
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
29.08.2017 | "Bogu dziękować", "wysiłek poprzedników poszedł w diabły". Spór o zburzenie kościołaJarosław Kostkowski | Fakty TVN

W Poznaniu zburzono 90-letni kościół, który miał trafić na listę zabytków. Na wyburzenie nie było zgody urzędów, ale proboszcz parafii tłumaczy, że wykonywał jedynie wolę wiernych. Ci jednak są podzieleni.

- Bogu dziękować, że to jest zburzone - mówi o decyzji proboszcza Adela Łeszyk, mieszkanka poznańskiego Moraska - Najstarsza parafianka nasza, w sobotę, kiedy szła do kościoła, powiedziała do mnie: księże proboszczu, bardzo dobrze, wykonał ksiądz wolę naszych ojców - dodaje proboszcz parafii pod wezwaniem Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Morasku ks. Tomasz Kulka. Po kościele, który przetrwał wojnę, został mizerny ślad, niedługo nie będzie nawet tego. Stowarzyszenie, które walczyło by w nieczynnym kościele powstała galeria albo miejsce festiwalowe, dziś przyznaje, że za mało zrobiono by uratować budynek. - Właśnie chyba zabrakło takiej bożej podpowiedzi, żeby wstawić się za uratowaniem tego - mówi Dariusz Jagodziński ze Stowarzyszenia Kulturalnego im. Wojciecha Bogusławskiego. Proboszcz twierdzi, że miał wyższe przykazania. - Każda decyzja, którą podejmuję w parafii, dotycząca różnych rzeczy, jest przemodlona i przemyślana solidnie - opowiada proboszcz ks. Tomasz Kulka.

Bez zgody

Urzędnicy nie zdążyli wpisać obiektu na listę zabytków. Gdyby się budynek stał się zabytkiem, wierni musieliby się składać na jego ratowanie, bo kościół niszczał od lat. - W piątek po godzinie 15 otrzymaliśmy wniosek o przeprowadzenie kontroli stanu technicznego ze względu na zły stan techniczny tego kościoła. W sobotę do południa ten obiekt został już rozebrany - podaje Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Poznania. Mieszkańcy są w tej sprawie podzieleni. - Co było z tego kościoła? Dom publiczny. Pijaki tu szli i pili - mówi pani Adela. - Niech błogosławi pan Bóg księdzu za to, co robi - dodała.

- Szkoda, że to poszło w diabły, rzeczywiście, bo to najlepsze chyba określenie puentujące to wszystko. Ten wysiłek poprzedników poszedł w diabły - ocenia jednak Dariusz Jagodziński.

Mieszkańcy zbudowali kościół w porywie serca i bez zgody biskupa. Ponieważ we wsi były dwa, po wojnie z jednego zrezygnowali.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS