Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Źródło:
Fakty TVN
Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"
Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"Marek Nowicki/Fakty TVN

To była międzynarodowa sensacja, gdy ogłoszono, że zmumifikowana kobieta była w ciąży i miała raka. Teraz, po dogłębnych badaniach, wykluczono tę wersję, ale ponieważ nadal nie wiadomo, co mumia ma w brzuchu, spór naukowców trwa.

Mumia wykopana z grobowca w Tebach w Egipcie i znajdująca się od 200 lat w Warszawie jednak nie jest w ciąży. I nie ma w dodatku raka nosogardła.

Stwierdził to uroczyście międzynarodowy zespół naukowców w prestiżowym piśmie "Archaeological and Anthropological Sciences". Specjaliści na badania poświęcili trzy lata. Współautorem artykułu jest między innymi doktor Łukasz Kownacki, lekarz radiolog.

- Jeżeli chodzi o obraz radiologiczny, jako osoba, która osobiście tę mumię zbadała, wiedziałem to od samego początku. Jest to rodzaj wypełnienia w miednicy, który, tak się akurat złożyło, tak się ułożyły te pakunki w kształt takiego, powiedzmy, płodu, może dzidziusia - mówi dr Łukasz Kownacki, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.

To coś w brzuchu zmumifikowanej kobiety dzidziusiem jednak nie jest. Co nosi w takim razie w sobie mumia tebańska leżąca w Muzeum Narodowym? Tego najnowszy artykuł nie wyjaśnia.

Mumia dziecka z epoki renesansu
Mumia dziecka z epoki renesansu

- Będziemy zgłębiać temat, jeżeli chodzi o to, co to jest konkretnie. Wiemy na pewno, że są to elementy włożone przez balsamistów. Natomiast co to jest konkretnie, z jakiego materiału to się składa, jeszcze będziemy wyjaśniać - mówi Kamila Braulińska, archeolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, która dziesięć lat temu stworzyła wraz z ówczesnymi doktorantami, Marzeną Ożarek-Szilke i Wojciechem Ejsmondem, niezależną inicjatywę badawczą o nazwie Warsaw Mummy Project.

To właśnie tych dwoje naukowców kilka lat temu stwierdziło, że mumia egipska jest w ciąży, co wywołało wówczas nie tylko duże poruszenie w świecie, ale też konflikt w samym Warsaw Mummy Project.

- Zgadzam się z Marzeną Ożarek-Szilke, która twierdzi, że mumia jest w ciąży - komentuje dr Wojciech Ejsmond, archeolog z Polskiej Akademii Nauk.

Sprzeczne opinie uczonych Warsaw Mummy Project

Kamila Braulińska uważa, że mumia w ciąży nie jest. Już trzy lata temu ukazał się artykuł naukowy przedstawiający argumenty, że ciąży nie ma. Ta najnowsza publikacja międzynarodowego zespołu to potwierdza.

- Zdanie niezależnych ekspertów z tylu ośrodków, takich specjalistów, z tak wielkim nazwiskiem, nie może zostawiać jakichkolwiek wątpliwości - wskazuje Kamila Braulińska.

CZYTAJ TAKŻE: Co jest w brzuchu warszawskiej mumii? Spór się zaostrza, w tle konflikt personalny

Artykuł niczego nie wyjaśnia, niczego nie wyjaśniają także badania lekarza radiologa - twierdzi Wojciech Ejsmond, który nadal uważa, że mumia jest w ciąży.

- Radiolog bada żywych pacjentów, mumie są zupełnie inne, są inne gęstości tkanek. Żywy pacjent, oczywiście, będzie miał więcej wody w organizmie, inna jest gęstość skóry i wnętrzności mumii - zwraca uwagę Wojciech Ejsmond.

Troje założycieli Warsaw Mummy Project nadal używa tej nazwy, ale ich ścieżki naukowe rozeszły się.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS