Dalszy ciąg sporu prezydenta i ministra obrony. "To wpływa negatywnie na morale żołnierzy"

14.08.2017 | Dalszy ciąg sporu prezydenta i ministra obrony. "To wpływa negatywnie na morale żołnierzy"
14.08.2017 | Dalszy ciąg sporu prezydenta i ministra obrony. "To wpływa negatywnie na morale żołnierzy"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
14.08.2017 | Dalszy ciąg sporu prezydenta i ministra obrony. "To wpływa negatywnie na morale żołnierzy"Arleta Zalewska | Fakty TVN

We wtorek Święto Wojska Polskiego, a w poniedziałek pojawia się komunikat Antoniego Macierewicza: bez nowych ludzi nie będzie nowego otwarcia. Jest to jasne nawiązanie do faktu, że prezydent Andrzej Duda odrzucił nominacje generalskie Macierewicza.

Awans to dla żołnierzy i ich rodzin specjalny dzień i wyjątkowy powód do dumy. - Duże szczęście i to mnie zmobilizuje w jakiś sposób jeszcze bardziej, choć uważam że jestem zmobilizowany - przyznaje jeden z awansowanych oficerów.

Z okazji tegorocznego święta miały miejsce tylko te awanse, które nie wymagają zgody prezydenta. W ostatnich miesiącach zwierzchnik sił zbrojnych stał się krytykiem działań ministra Macierewicza i odmówił nadania nominacji generalskich oficerom, których kandydatury przedstawił minister obrony narodowej. Jak podkreśla szef MON, "dzisiejsze awanse, odznaczenia, to część tej wielkiej przemiany, jaką przechodzi Wojsko Polskie". W dniu Święta Wojska Polskiego żaden z oficerów nie otrzyma generalskiej gwiazdki. Taka jest decyzja prezydenta. Powód? Konflikt o wpływ na przyszły kształt armii.

- Dzisiaj nie ma miejsca na nieodpowiedzialność, na osobiste ambicje, na kontynuowanie polityki wyrastającej z przekonania, że nic nam ze Wschodu nie grozi, że Polska nierządem stoi, że silna armia nie jest potrzebna - mówił Macierewicz.

"To wpływa negatywnie na morale żołnierzy"

Zdaniem byłych dowódców, którzy - tak jak generał Mirosław Różański - z wojska odeszli niedawno, koszty tej najostrzejszej jak dotąd w rządzie Prawa i Sprawiedliwości "wojny na górze" ponosi cała armia.

- Kwestie awansów są formą pewnych sporów między osobami, które zajmują bardzo poważne stanowiska. Żołnierze to obserwują, to wpływa negatywnie na morale żołnierzy - komentuje generał Różański.

- Brak awansów 15 sierpnia dotknie wielu dowódców, którzy na nie zasłużyli, ale pan prezydent podjął taką decyzję, ponieważ reformy obiecywane przez MON stoją w miejscu - uważa były dowódca wojsk lądowych generał Waldemar Skrzypczak.

Relacje między prezydentem a szefem MON ocenił generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. - Są one dobre, mamy wsparcie zarówno ze strony prezydenta, jak i ministra obrony narodowej - mówił.

Były wiceszef resortu obrony Czesław Mroczek (PO) mówi, że tarcia o kwestie personalne zdarzały się wcześniej, jednak nigdy na taką skalę jak obecnie. - Nigdy nie dotykało to tak poważnych spraw, jak rozwój armii czy system dowodzenia - tłumaczy.

Antoni Macierewicz nie odnosi się do zarzutów prezydenta, dużo więcej mówi o zaniechaniach poprzedników. We wtorkowych obchodach prezydent i minister wezmą udział wspólnie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Przez bardzo długi czas byliśmy zależni od Amerykanów w naszej obronności. Teraz zaczynamy rozumieć, że powinniśmy sami odpowiadać za europejską obronność - powiedział unijny komisarz do spraw obrony Andrius Kubilius w "Faktach po Faktach" w TVN24. Powiedział przy tym, że rozwój militarny Chin "wymaga coraz więcej uwagi ze strony USA".

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Unijny komisarz obrony: Byliśmy zależni od Amerykanów. Teraz zaczynamy rozumieć

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS