Opozycja patrzy z nadzieją, PiS z niepokojem. Spekulacje o powrocie Donalda Tuska

06.11.2018 | Opozycja patrzy z nadzieją, PiS z niepokojem. Spekulacje o powrocie Donalda Tuska
06.11.2018 | Opozycja patrzy z nadzieją, PiS z niepokojem. Spekulacje o powrocie Donalda Tuska
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
06.11.2018 | Opozycja patrzy z nadzieją, PiS z niepokojem. Spekulacje o powrocie Donalda TuskaKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Niczego nie potwierdza, ale wpada coraz częściej i podgrzewa spekulacje. Donald Tusk 11 listopada będzie świętował w Polsce. Mimo zaproszenia od prezydenta Macrona. Po siedmiogodzinnym przesłuchaniu przed komisją śledczą mówił, że "nie czuje się jak zwierzyna łowna. - Dla mnie to dopiero rozgrzewka - dodał. Czy Tusk rozgrzewa się przed powrotem do polskiej polityki?

Jeśli Donald Tusk chciał podnieść polityczną temperaturę przed 11 listopada, to udało mu się.

- Odmówiłem także prezydentowi Macronowi obecności na uroczystościach międzynarodowych w Paryżu, bo jest dla mnie rzeczą oczywistą, że w stulecie niepodległości Polski jako urzędujący przewodniczący Rady Europejskiej, też były premier, muszę być w Warszawie tego dnia - mówił po poniedziałkowym przesłuchaniu.

Gdy Donald Tusk przyjedzie na oficjalne uroczystości, to trudno sobie wyobrazić sytuację, w której polskie władze odmówią mu miejsca na trybunie, czy utrudnią złożenie wieńca pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Nawet jeśli politycy z obozu rządowego mówią o byłym premierze tak, jak Witold Waszczykowski w RMF FM: - Nie daj Bóg, żeby on wrócił kiedyś, w przyszłości do władzy.

Tusk na prezydenta?

Do tej pory Tusk głównie podgrzewał dyskusję pod tytułem: "wróci czy nie wróci do polskiej polityki?". W poniedziałek brzmiał już inaczej. Na pytanie o start w jakichkolwiek wyborach w Polsce odpowiedział: wiecie jak długo trwa moja kadencja.

To nie była specjalnie zawoalowana sugestia. Kadencja Tuska kończy się pod koniec przyszłego roku. Pół roku po zakończeniu jego kadencji w Brukseli - w maju 2020 roku - są wybory prezydenckie.

Czy w takim razie Donald Tusk jako prezydent przydałby się Koalicji Obywatelskiej? - Przydałby się bardzo, ale to nie kwestia Koalicji Obywatelskiej i jego kandydatury, ale kwestia tego - dla mnie - jak ważne jest odbudowanie wizerunku, reputacji Polski i pozycji Polski. I kto, jak nie Tusk, może to zrobić lepiej? - odpowiada lider PO Grzegorz Schetyna.

"Zadowolenie całego naszego obozu"

Oficjalnie o Tusku w polskiej polityce politycy PiS-u mówią źle lub bardzo źle. Ale w nieoficjalnych rozmowach przyznają, że jego powrót do Polski w roli kandydata na prezydenta byłby bardzo poważnym wzmocnieniem opozycji. I te obawy PiS-u Tusk umiejętnie podsyca, wyraźnie sygnalizując, że nie zerwał kontaktu z polską polityką.

Dodatkowo do poniedziałku Donald Tusk raczej pilnował, by polskiej polityki nie recenzować wprost, ale w trakcie przesłuchania robił te wielokrotnie.

- To spowodowało zadowolenie całego naszego obozu, wynikające z faktu, że wszyscy lubimy patrzeć jak PiS leży na tarczy - ocenia przesłuchanie Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej.

- Polskiej polityce dobrze bez Donalda Tuska. Negatywnie zdecydowanie oceniam okres jego rządów - odpowiada Marcin Horała z PiS.

Gospodarzem uroczystości 11 listopada, na których swoją obecność zapowiedział Donald Tusk, będzie prezydent Andrzej Duda.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdy poznali jego historię, nie wahali się ani chwili. Zostali rodziną zastępczą dla skatowanego przez ojca Piotrusia. Niestety, tylko na trzy tygodnie, bo życia chłopca nie udało się uratować. Państwo Krell chcieli Piotrusia pochować, ale prokurator wydał ciało chłopca komuś innemu.

Rodzicom zastępczym skatowanego Piotrusia nie wydano ciała, żeby mogli pochować chłopczyka

Rodzicom zastępczym skatowanego Piotrusia nie wydano ciała, żeby mogli pochować chłopczyka

Źródło:
Fakty TVN

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN

Coraz mniej Polaków uważa się za wierzących. Jeszcze mniej regularnie chodzi do kościoła - to wnioski z badania religijności Polaków przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Rośnie także liczba osób niewierzących. Duchowni i świeccy związani z Kościołem mówią o alarmujących sygnałach.

Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Po zapoznaniu się z dzisiejszymi taśmami mam przekonanie, że możemy mieć tu kwalifikację prawną związaną już z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. Odniósł się do ujawnionej przez tvn24.pl treści dwóch rozmów, w których udział brali urzędnicy resortu sprawiedliwości oraz były wiceminister Marcin Romanowski.

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Źródło:
TVN24

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS