Sposób na chorobę Parkinsona. "Pan doktor rusza i steruje mną"

21.01 | Sposób na chorobę Parkinsona. "Pan doktor rusza i steruje mną"Fakty TVN

Z chorobą Parkinsona trudno jest żyć, ale od niedawna można już ją wyłączać. Lekarze z Olsztyna wiedzą jak to się robi, a ich pacjenci z entuzjazmem podchodzą do zabiegów. - Jest fajnie mieć taki stymulator - komentują chorzy, którzy marzyli o normalnym życiu.

Wystarczy jedno dotknięcie tabletu, aby wyłączyć chorobę Parkinsona, czyli drżenie rąk i sztywność mięśni. Taki efekt jest możliwy, jeżeli chory zgodzi się na wszczepienie specjalnego stymulatora.

- Patykiem pan doktor rusza i steruje mną - mówi Romuald Moszczyński, pacjent z wszczepionym stymulatorem. - Z tym się nie mogę pogodzić - dodaje śmiejąc się.

Pan Romuald jedenaście lat choruje na Parkinsona. Kiedyś nie mógł zjeść zupy i wstać z łóżka bez pomocy żony. - Pozrywane mam ścięgna teraz. Sztywny byłem, ani ręką, ani nogą (nie mogłem ruszyć - red.), tak jakbym na szczudłach chodził - opowiada Moszczyński.

Teraz chodzenie to za mało.

- Próbuje przeskakiwać schody! Człowiek jest istotą biologiczną, a można go jeszcze jednak i mechanicznie troszkę podrasować - komentuje Jan Czerwiński, przyjaciel pana Romualda.

Zabieg refundowany

Pięć lat temu neurochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie wszczepili panu Romualdowi stymulator. Pod skórą biegną przewody do urządzenia, w którym raz na kilka lat operacyjnie wymienia się baterię. Przez dwa otwory wywiercone w czaszce lekarze wszczepili elektrody, które podskórnymi przewodami łączą się ze stymulatorami wszczepionymi na piersi pacjenta.

- Zostałem robotem niestety w ludzkiej skórze - komentuje pan Romuald.

Robotem jednak nie zostaje się od razu.

- Farmakologia działa bardzo dobrze w pierwszym okresie, czyli tabletki działają, ale mniej więcej to działanie działanie kończy się po około pięciu latach - mówi dr Łukasz Grabarczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

- Jeżeli leki są niewystarczające to choroba zwykle postępuje. Wówczas wchodzi w grę rozważenie czy można zastosować tak zwaną głęboką stymulację mózgu - dodaje prof. Wojciech Maksymowicz z tego samego szpitala w Olsztynie.

W Polsce rocznie w kilku ośrodkach wykonuje się ponad 350 tego typu operacji, które są refundowane przez NFZ. - W tej chwili nie ma limitów, tylko jest decyzja wewnętrzna - dodaje Maksymowicz.

Koszt dla szpitala rozliczany jest ryczałtem. Jest to około 100 tysięcy złotych.

Marzenie o szwedzkim stole

Dla Anny Stochmal, utytułowanej profesor biochemii Parkinson oznaczał koniec kariery naukowej. Miała przejść na rentę i przesiąść się na wózek inwalidzki.

- Przed operacją miałam jedno wielkie marzenie, które wydawało mi się, że nie jest w stanie się spełnić. Kiedy pojadę na konferencję, żebym mogła skorzystać ze szwedzkiego stołu - mówi prof. Stochmal, pacjentka z wszczepionym stymulatorem.

Po operacji była już na konferencjach naukowych w Chinach i Japonii. Korzysta ze szwedzkiego stołu i - tak jak pan Romuald - z życia.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS