Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej

09.08.2017 | Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej
09.08.2017 | Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony Narodowej
Maciej Mazur | Fakty TVN
09.08.2017 | Specjalny pociąg oraz pociski z ulotkami. Nietypowe zamówienia Ministerstwa Obrony NarodowejMaciej Mazur | Fakty TVN

Ciekawe zamówienie Ministerstwa Obrony Narodowej. O zakupie specjalnego pociągu z szufladami na broń i przedziałem dowódczym informuje PKP Intercity. Czy Polsce potrzebny jest taki pociąg oraz pociski rakietowe z ulotkami?

Polskie wojsko będzie miało własny pociąg. Nie żadne lawety, tylko specjalistyczny skład konwojowy, ruchome centrum dowodzenia. PKP Intercity ogłosiło zapytanie i szuka producenta.

- To jest osiem wagonów, dostosowanych dla potrzeb wojska według oczekiwań Ministerstwa Obrony Narodowej - mówi Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity. Zapłacić ma MON

Najciekawsze są dwa wagony konwojowe, w których resort widzi przedział narad z aneksem kuchennym, przedział dowódcy, przedziały sypialne oraz rzecz w wojsku absolutnie konieczną, czyli szafę na broń.

Pomysł jak z XIX w.

- Pociągi były fantastycznym wynalazkiem do prowadzenia wojny w dziewiętnastym wieku - ocenia Wojciech Łuczak z magazynu "Raport - Wojsko, Technika, Obronność".

W czasie drugiej wojny światowej sprawdziły się już trochę mniej, powstaje więc pytanie - po co armii taki skład? - Jeżeli chodzi o wojska operacyjne czy obrony terytorialnej, to za bardzo nie widzę w tym sensu. Ale nie tylko w tym - mówi gen. Bogusław Pacek, były rektor Akademii Obrony Narodowej.

Wizyta na stacji muzeum przekonuje nas, że wielka i ciężka maszyna rusza się ospale i ma jedną podstawową wadę, odróżniającą pociąg od Air Force One. - Torowisko jest bardzo łatwo zniszczyć - podkreśla Wojciech Łuczak. Widzi on jednak w tym przedsięwzięciu cel. - Wszyscy podpowiadają mi po cichu, że sensem tego wszystkiego jest wspomożenie jednej z państwowych firm produkujących wagony - mówi ekspert.

Obecnie polskie wojsko jeździ wynajętymi składami. Własny pociąg na pewno dodałby prestiżu

Pociski z ulotkami

Pociąg wojskowy to nie jedyny zakup, dzięki któremu polska armia wróci wreszcie do korzeni, bo w ambitnych planach resortu obrony jest także rozszerzenie arsenału walki psychologicznej o ulotki.

To też sprawdzona metoda. Ale wojsko nie będzie używało do ich rozrzucania samolotów, tylko rakiet. Każda ma mieć zasięg do dwunastu kilometrów i wysypać ponad 2500 ulotek.

- Ja myślę, że w tej chwili po prostu wojsko kupuje to, na czym się zna. Jeżeli ktoś czerpie wiedzę tylko z filmów "Czterej pancerni i pies" oraz "Stawka większa niż życie", to rzeczywiście pociski ulotkowe, wagony specjalne do przewozu wojska w komfortowych warunkach są tym, co jest najbardziej potrzebne - ocenia ekspert portalu Defence24, kmdr por. rez. Maksymilian Dura.

Takich rakiet rząd chce kupić 1400.

Autor: Maciej Mazur / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS