Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

08.03.2017 | Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
08.03.2017 | Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
08.03.2017 | Spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej osłabi pozycję Polski w Unii Europejskiej - tak uważa 51 procent ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez Kantar MillwardBrown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 21 procent badanych osób.

Ankietowani zostali zapytani o to, "Czy spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej osłabi pozycję Polski w Unii Europejskiej?".

"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 29 proc. badanych, a "raczej tak" - 22 procent.

Innego zdania jest 21 procent respondentów, z czego 10 procent ankietowanych uważa, że spór wokół wyboru szefa Rady Europejskiej "zdecydowanie nie" osłabi pozycji Polski w UE, a 18 proc. odpowiadających na pytanie uznało, że "raczej nie" Osłabi. Opcję "ani tak, ani nie" wybrało 15 procent badanych, a "nie wiem/trudno powiedzieć" - 6 procent.

Czy spór wokół wyboru szefa RE osłabi pozycję Polski?Fakty TVN

SONDAŻ: POLSKI RZĄD POWINIEN POPRZEĆ DONALDA TUSKA

Polska powinna dołączyć do wersalskiej czwórki?

W badaniu ankietowani zostali zapytani również o plany Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii, których przywódcy opowiedzieli się na spotkaniu w Wersalu za Unią dwóch prędkości.

Na pytanie "jeżeli największe państwa (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania) zdecydują się na bliższą współpracę w ramach Unii, to czy Pana(i) zdaniem Polska powinna dołączyć do tej grupy?" zdecydowania większość badanych odpowiedziała "tak" - 79 procent. Z czego "zdecydowanie tak" odpowiedziało 46 proc. ankietowanych, a "raczej tak" - 33 procent.

Przeciwnego zdania jest 12 procent badanych, z czego osób twierdzących, że Polska "zdecydowanie nie" powinna dołączać do Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii jest 5 procent, a "raczej nie" odpowiada 7 procent. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 9 procent badanych.

Czy Polska powinna dołączyć do wersalskiej czwórki?Fakty TVN

Zadowoleni z UE

Osoby biorące udział w badaniu Kontor MillwardBrown dla "Faktów" TVN i TVN24 zostały także zapytane o to, czy są zadowolone z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Zadowolonych jest 63 proc. badanych, z czego odpowiedzi "zdecydowanie zadowolony(a)" wybrało 34 proc. badanych, a "raczej zadowolony(a)" - 29 procent.

Niezadowolonych z członkostwa Polski w UE jest w sumie 16 procent badanych, z czego 7 procent wybrało odpowiedź "raczej niezadowolony(a)" a 9 procent "zdecydowanie niezadowolony(a)". Opcję "ani tak, ani nie" wybrało 18 proc. badanych, a "nie wiem/trudno powiedzieć" - 3 procent.

Sondaż został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 7-8 marca 2017 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wyniosła 1004 osoby.

Czy Polacy są zadowoleni z członkostwa w UE?Fakty TVN

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska/dln / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS