Polacy popierają niedziele wolne od handlu. "Potrafimy szukać dobrej strony"

30.03.2018 | Polacy popierają niedziele wolne od handlu. "Potrafimy szukać dobrej strony"
30.03.2018 | Polacy popierają niedziele wolne od handlu. "Potrafimy szukać dobrej strony"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
30.03.2018 | Polacy popierają niedziele wolne od handlu. "Potrafimy szukać dobrej strony"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Polacy kupują mnóstwo, a w Wielką Sobotę sklepy będą krócej czynne. Niedziela świąteczna również będzie wolna od handlu. A w sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 wolne niedziele chwali ponad 50 procent Polaków.

Polak potrafi się przyzwyczaić, że w niedzielę się zakupów nie robi. Po miesiącu obowiązywania kontrowersyjnego zakazu, kontrowersji jakby mniej.

Z sondażu przeprowadzonego dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że 56 procent badanych popiera zakaz handlu w niedziele. 39 procent - jest przeciw. Jeszcze rok temu - na początku prac nad ustawą - proporcje były odwrotne. Ponad połowa ankietowanych była przeciwna zakazowi.

- To może oznaczać różne rzeczy. Że popieramy taki pomysł, taką zmianę, ale może również oznaczać, że potrafimy sobie zorganizować czas w niedzielę - mówi dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny.

"To był miesiąc chaosu"

Ilu klientów, tyle zakupowych refleksji. - Można tak sobie to zorganizować, że nie trzeba robić zakupów w niedzielę - mówi jedna z zapytanych o sprawę i dodaje, że "zakazu nie popiera".

Nie popierała też opozycja, która teraz handlowe powody uzależnia od pogody. - Polacy w tej chwili oceniają to na podstawie tego, czy w dniu, w którym została wprowadzona, byli na spacerze, czy poszli do sklepu. Ale w dłuższej perspektywie trzeba to oceniać pod kątem wzrostu gospodarczego - mówi Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej.

A w centrach handlowych przyznają, że "to był miesiąc chaosu". Bo choć w teorii w marcu niedziele z zakazem były dwie - w praktyce wyszły wszystkie.

Sklepy czynne krócej

- Klienci nie byli w stanie do końca zorientować się, które niedziele są handlowe, a które nie i zaczęli unikać wszystkich niedziel - tłumaczy Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Tej najbliższej, z przyczyn świątecznie oczywistych - też unikać trzeba - i załatwić wszystko szybciej. Bo w Wielką Sobotę - zgodnie z ustawą o zakazie handlu - sprzedawcy mogą pracować tylko do godziny 14:00, a że trzeba jeszcze rozliczyć kasę i posprzątać, wiele sklepów dla klientów zamknie się już o godzinie 13:00. Trzeba się przyzwyczaić.

- Będziemy widzieć pewne "dostosowania" po stronie zachowań konsumenckich - mówi Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Potrafimy szukać dobrej strony w różnych sytuacjach, nawet jeśli to wymaga zmian w naszym zachowaniu - twierdzi z kolei dr Leszek Mellibruda.

I - jak się okazuje - nawet wtedy, gdy te zmiany politycy wymuszają przepisami.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS