Co ze zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza? "Jawna kpina"

07.02.2020 | Co ze zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza? "Jawna kpina"
07.02.2020 | Co ze zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza? "Jawna kpina"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.02.2020 | Co ze zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza? "Jawna kpina"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Tajne przez poufne zaprzysiężenie sędziów. Nie można zobaczyć, jak sędzia Piotrowicz i jak sędzia Pawłowicz otrzymują ślubowanie do Trybunału Konstytucyjnego i jak prezydent Duda ściska im dłonie. W Kampanii prezydenckiej nie wszystko może dobrze wyglądać, a zdjęcia "pomocnicze" mogą nie być "pomocne".

KONKRET24: KANCELARIA PREZYDENTA NIE POKAŻE ZDJĘĆ I NAGRANIA Z ZAPRZYSIĘŻENIA PAWŁOWICZ I PIOTROWICZA

Prezydent nie chciał w piątek odpowiadać na pytania dziennikarzy. Z tego, co takiego jest na zdjęciach ze ślubowania sędziów Piotrowicza i Pawłowicz, że kancelaria trzyma je pod kluczem i nie publikuje, musiał tłumaczyć się jego rzecznik.

- Prezydent się nigdy tego nie wstydził. Tym razem jakby daje do zrozumienia, że nie jest to chyba powód do chwały - mówi Jerzy Stępień, były prezes TK.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego, tak jak dziesiątki innych sędziów, ma w swoim archiwum zdjęcia z prezydentem ze ślubowania. Trochę inaczej jest z publicznie dostępnymi zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza.

- Ja zupełnie nie wiem, wie pani, czy były zdjęcia, czy nie były. Było na pewno złożenie ślubowania - uważa Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu z KP Prawo i Sprawiedliwość.

- Prezydent Andrzej Duda najwidoczniej w sprawie pana Piotrowicza i pani Pawłowicz wstydzi się - twierdzi Krzysztof Gawkowski, KPP Lewicy.

- Z drugiej strony wiemy, że ta decyzja była mu pewnie narzucona, bo nie jest samodzielnym prezydentem. Tylko pamiętajmy, że zdjęcia, czy nagrania wideo z Belwederu, czy z Pałacu Prezydenckiego, nie są własnością pana prezydenta. One są własnością publiczną - przypomina Cezary Tomczyk z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

"Trudno sobie wyobrazić coś bardziej publicznego"

W odpowiedzi przesłanej dziennikarzom portalu konkret24.tvn24.pl Kancelaria Prezydenta RP potwierdza, że takie zdjęcia i nagrania wykonano, ale "mają one charakter pomocniczy, służą jedynie do celów wewnętrznych i jako materiał roboczy, mają być wyłączone z ustawy o dostępie do informacji publicznej".

- Trudno sobie wyobrazić coś bardziej publicznego niż właśnie fotografie z uroczystości zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ja mogę tylko tyle powiedzieć. To jest taka jawna kpina - uważa Jerzy Stępień.

Do czasu zaprzysiężenia Piotrowicza i Pawłowicz problemu z jawnością prezydent w tej kwestii nie miał. Na 12 zaprzysiężonych do Trybunału sędziów aż 11 może pochwalić się wspólnym zdjęciem z prezydentem. Obok sędziego Warcińskiego do teczki z napisem "tajne" trafiły dopiero zdjęcia ilustrujące ślubowanie dwójki byłych posłów PiS-u.

- Będziemy skarżyć tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - zapowiada Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Marek Tatała nie ma wątpliwości, że przekazanie zdjęć, które dokumentują decyzje głowy państwa, to nie czyjeś widzi mi się, tylko kwestia jawności działań prezydenta. Jak wynika z nieoficjalnych informacji ekipy "Faktów" TVN - w Kancelarii Prezydenta RP zwyciężyła jednak taktyka, że mniej kosztowna dla wizerunku prezydenta w kampanii jest dyskusja o tym, że zdjęć nie opublikowano, niż ich ujawnienie.

- Wybór do Trybunału Konstytucyjnego osoby, która była członkiem egzekutywy PZPR, była związana z tamtym ustrojem, jest bardzo kontrowersyjny. Zbliża się kampania wyborcza. Takie obrazki mogłoby stawiać Andrzeja Dudę w niekorzystnym świetle - dodaje Tatała.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP - podczas uroczystości prezydent zapewniał, że nowych sędziów zna dobrze i nie ma żadnych wątpliwości co do ich kwalifikacji.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS