Co ze zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza? "Jawna kpina"

07.02.2020 | Co ze zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza? "Jawna kpina"
07.02.2020 | Co ze zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza? "Jawna kpina"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
07.02.2020 | Co ze zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza? "Jawna kpina"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Tajne przez poufne zaprzysiężenie sędziów. Nie można zobaczyć, jak sędzia Piotrowicz i jak sędzia Pawłowicz otrzymują ślubowanie do Trybunału Konstytucyjnego i jak prezydent Duda ściska im dłonie. W Kampanii prezydenckiej nie wszystko może dobrze wyglądać, a zdjęcia "pomocnicze" mogą nie być "pomocne".

KONKRET24: KANCELARIA PREZYDENTA NIE POKAŻE ZDJĘĆ I NAGRANIA Z ZAPRZYSIĘŻENIA PAWŁOWICZ I PIOTROWICZA

Prezydent nie chciał w piątek odpowiadać na pytania dziennikarzy. Z tego, co takiego jest na zdjęciach ze ślubowania sędziów Piotrowicza i Pawłowicz, że kancelaria trzyma je pod kluczem i nie publikuje, musiał tłumaczyć się jego rzecznik.

- Prezydent się nigdy tego nie wstydził. Tym razem jakby daje do zrozumienia, że nie jest to chyba powód do chwały - mówi Jerzy Stępień, były prezes TK.

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego, tak jak dziesiątki innych sędziów, ma w swoim archiwum zdjęcia z prezydentem ze ślubowania. Trochę inaczej jest z publicznie dostępnymi zdjęciami ze ślubowania Pawłowicz i Piotrowicza.

- Ja zupełnie nie wiem, wie pani, czy były zdjęcia, czy nie były. Było na pewno złożenie ślubowania - uważa Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu z KP Prawo i Sprawiedliwość.

- Prezydent Andrzej Duda najwidoczniej w sprawie pana Piotrowicza i pani Pawłowicz wstydzi się - twierdzi Krzysztof Gawkowski, KPP Lewicy.

- Z drugiej strony wiemy, że ta decyzja była mu pewnie narzucona, bo nie jest samodzielnym prezydentem. Tylko pamiętajmy, że zdjęcia, czy nagrania wideo z Belwederu, czy z Pałacu Prezydenckiego, nie są własnością pana prezydenta. One są własnością publiczną - przypomina Cezary Tomczyk z KP Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

"Trudno sobie wyobrazić coś bardziej publicznego"

W odpowiedzi przesłanej dziennikarzom portalu konkret24.tvn24.pl Kancelaria Prezydenta RP potwierdza, że takie zdjęcia i nagrania wykonano, ale "mają one charakter pomocniczy, służą jedynie do celów wewnętrznych i jako materiał roboczy, mają być wyłączone z ustawy o dostępie do informacji publicznej".

- Trudno sobie wyobrazić coś bardziej publicznego niż właśnie fotografie z uroczystości zaprzysiężenia sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ja mogę tylko tyle powiedzieć. To jest taka jawna kpina - uważa Jerzy Stępień.

Do czasu zaprzysiężenia Piotrowicza i Pawłowicz problemu z jawnością prezydent w tej kwestii nie miał. Na 12 zaprzysiężonych do Trybunału sędziów aż 11 może pochwalić się wspólnym zdjęciem z prezydentem. Obok sędziego Warcińskiego do teczki z napisem "tajne" trafiły dopiero zdjęcia ilustrujące ślubowanie dwójki byłych posłów PiS-u.

- Będziemy skarżyć tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - zapowiada Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Marek Tatała nie ma wątpliwości, że przekazanie zdjęć, które dokumentują decyzje głowy państwa, to nie czyjeś widzi mi się, tylko kwestia jawności działań prezydenta. Jak wynika z nieoficjalnych informacji ekipy "Faktów" TVN - w Kancelarii Prezydenta RP zwyciężyła jednak taktyka, że mniej kosztowna dla wizerunku prezydenta w kampanii jest dyskusja o tym, że zdjęć nie opublikowano, niż ich ujawnienie.

- Wybór do Trybunału Konstytucyjnego osoby, która była członkiem egzekutywy PZPR, była związana z tamtym ustrojem, jest bardzo kontrowersyjny. Zbliża się kampania wyborcza. Takie obrazki mogłoby stawiać Andrzeja Dudę w niekorzystnym świetle - dodaje Tatała.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP - podczas uroczystości prezydent zapewniał, że nowych sędziów zna dobrze i nie ma żadnych wątpliwości co do ich kwalifikacji.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN