Śledczy świadków nie znaleźli, zrobił to dziennikarz. "Nie słyszałem żadnych sygnałów dźwiękowych"

23.02.2017 | Śledczy świadków nie znaleźli, zrobił to dziennikarz. "Nie słyszałem żadnych sygnałów dźwiękowych"
23.02.2017 | Śledczy świadków nie znaleźli, zrobił to dziennikarz. "Nie słyszałem żadnych sygnałów dźwiękowych"
Piotr Świerczek | Fakty TVN
23.02.2017 | Śledczy świadków nie znaleźli, zrobił to dziennikarz. "Nie słyszałem żadnych sygnałów dźwiękowych"Piotr Świerczek | Fakty TVN

Czy są świadkowie, którzy byli na miejscu gdy rządowa limuzyna uderzyła w seicento, a potem - w drzewo? Śledczy szukali ich prawie dwa tygodnie - i nie znaleźli. Bez większego problemu udało się do nich dotrzeć Piotrowi Świerczkowi. W rozmowie z nim świadkowie opisywali, co widzieli - a w chwili wypadku byli bardzo blisko.

Kilka minut po wypadku premier Beaty Szydło, kiedy strażacy próbują zasłonić mocno uszkodzony samochód BOR-u, kawałek dalej - w pobliżu napisu "Modny ciuch" - stoją bezpośredni świadkowie zdarzenia.

"Nie było sygnałów"

- Usłyszałem huk, dość znaczny, łamiącej się blachy - przyznał pan Waldemar, przypadkowy świadek. Na pytanie dziennikarza, dlaczego wcześniej - skoro kolumna przemieszczała się z włączonymi kogutami i na sygnale - nie zwrócił w tamtym kierunku uwagi, mówi krótko: bo nie było sygnałów. - Mówię o wszystkich samochodach - doprecyzowuje.

Prokuratura do tej pory twierdziła, że poza funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu nie ma innych bezpośrednich świadków. Dysponuje jedynie zeznaniami świadków przejazdu kolumny - większość twierdzi, ze rządowe samochody poruszały się nie łamiąc prawa i jednocześnie używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Jeden z takich świadków rzekomo był oddalony zaledwie 200 metrów od wypadku.

Dziennikarz TVN24 dotarł jednak do osób, które były znacznie bliżej. - Kolega, który wyszedł wcześniej, był z pięć metrów od zdarzenia - powiedział reporterowi pan Waldemar. Gdy kolumna rządowa nadjechała, rozmówca Piotra Świeczka, wraz ze swoim kolegą, stał w głębi ulicy Orzeszkowej - w którą próbował skręcić kierowca seicento.

Wówczas dochodzi do zderzenia - niektórzy z grupy, tak jak pan Waldemar, odwracają głowę w kierunku wypadku. Inni wcześniej zauważają błysk świateł, dzięki czemu widzą moment zderzenia. Wszyscy to trzeźwi alkoholicy - od kilku miesięcy nie piją i uczestniczą w terapii odwykowej. Nie zgłosili się na policję - boją się, że ich zeznania zostaną podważone.

- Ludzie tracą zaufanie do osób, które miały do czynienia z alkoholem - przyznają.

Monitoring z całej trasy

W czwartek rano - po emisji tej relacji w TVN24 - do ośrodka terapii uzależnień zapukała policja. Śledczy wykazali się nie lada dokładnością - po wyemitowaniu przez stację TVN24 nagrania z monitoringu w pobliżu kolizji policja zabezpieczyła pozostałe. Materiał zebrano z każdej kamery, jaką kolumna rządowa minęła pokonując trasę z Krakowa do Oświęcimia.

Autor: Piotr Świerczek, TVN24 / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS