Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?

13.05.2019 | Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?
13.05.2019 | Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?
Renata Kijowska | Fakty TVN
13.05.2019 | Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?Renata Kijowska | Fakty TVN

Stany Zjednoczone, Irlandia, Australia, Chile - wszystko zaczęło się od jednego przypadku albo od pierwszego ujawnionego skandalu. Udało się przerwać zmowę milczenia i skończyć z tuszowaniem pedofilii. Kościół zapłacił wysoką cenę - i nie chodzi tu tylko o pieniądze.

To już udeptana ścieżka. Inni na świecie też musieli się zmierzyć z problemem pedofilii w Kościele. To może być ostatni moment dla polskiego Kościoła, by się poważnie z nim zmierzyć - zanim konsekwencje bezczynności będą dotkliwsze.

- Warto się w Polsce przestraszyć konsekwencjami, do których doprowadziła pedofilia klerykalna. (...) W wielu krajach Kościół katolicki rozpadł się czy rozsypał się - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk, wykładowca UKSW.

Brak powołań

Ze skandalami pedofilskimi jako pierwsze mierzyły się kościoły na Zachodzie. Irlandzki Kościół katolicki to dziś zgliszcza.

Za pedofilię i przemoc wobec kobiet i dzieci powierzonych pod opiekę księży i zakonnic Kościół katolicki w Irlandii musiał słono zapłacić. Instytucja straciła autorytet i potężne wpływy, na msze przychodzi coraz mniej wiernych. Liczba nowych powołań spadła do zaledwie kilku rocznie. 1300 księżom postawiono zarzuty - 82 do tej pory skazano, w tym jednego, który molestował 140 dzieci. W całym kraju mogą być nawet dziesiątki tysięcy ofiar, które ucierpiały przez wiele lat nadużyć.

Można podawać liczby i próbować wynagradzać krzywdy, bo Irlandia poznała skalę zjawiska. Polska nie, bo dostępne dane o skali pedofilii w polskim Kościele są oparte na dobrowolnych oświadczeniach diecezji.

- Będziemy dalej pracować także jeżeli chodzi o zebranie tego, o czym pani mówi, (informacji - przyp. red.) o skali - zapewnił prymas Polski abp Wojciech Polak.

W Irlandii niemal 20 lat temu zajęła się tym komisja, w której skład weszli także świeccy. Dominikanin, ojciec Paweł Gużyński, który właśnie w Irlandii przebywa, radzi to samo zrobić w Polsce. - Komisja złożona z przedstawicieli Kościoła i niezależnych audytorów jest czymś koniecznym - uważa.

Bankructwo diecezji

Przykład determinacji w wyjaśnianiu spraw pedofilii w Kościele dają Stany Zjednoczone. Tam dziś tuszowanie tych spraw jest czymś nie do pomyślenia.

To dziennikarskie śledztwo gazety "The Boston Globe" doprowadziło w 2002 roku do wybuchu, który do dziś ma wpływ na amerykański Kościół katolicki. Diecezje ofiarom molestowania wypłaciły miliardy dolarów odszkodowań, wiele z nich ogłosiło bankructwo. W 2018 roku opublikowano raport z Pensylwanii, z którego wynika, że w sześciu diecezjach w tym stanie ponad trzystu księży wykorzystało ponad tysiąc dzieci, a to zaledwie wycinek nadużyć.

Świat przestał pobłażać nawet tym najwyżej postawionym hierarchom. Typowany niegdyś na kandydata na papieża skarbnik Watykanu, kardynał George Pell, usłyszał wyrok sześciu lat więzienia - po tym, jak okazało się, że gwałcił i molestował dzieci.

Masowe dymisje

Do myślenia daje Chile. Gdy nie dało się już ukryć pedofilskich czynów duchownych, to rok temu cały chilijski episkopat podał się do dymisji. - Z czystym sumieniem proszę o przebaczenie moich słabości i upadków. Wierzę w Boże miłosierdzie - powiedział Ricardo Ezzati, były arcybiskup Santiago.

- Papież Franciszek w końcu wezwał cały episkopat na dywanik i zdymisjonował ze swojej strony, przyjął dymisję części tych biskupów - mówi Andrzej Szostkiewicz, dziennikarz "Polityki".

- Aby ci, którzy mają coś na sumieniu, po prostu podali się do dymisji, jeżeli nie są w stanie tego zrobić, trzeba będzie ich do tego po prostu zmusić. Takie osoby jak abp Głódź odebrały sobie jakiekolwiek prawo do tego, by domagać się poważnego traktowania - twierdzi ojciec Paweł Gużyński.

- Ja nie jestem taki naiwny, jak pani myśli - powiedział w niedzielę metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, po tym, jak został zapytany o komentarz do filmu "Tylko nie mów nikomu".

Jak dalej sprawy potoczą się w polskim Kościele - to też zależy od papieża Franciszka.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS