Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?

13.05.2019 | Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?
13.05.2019 | Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?
Renata Kijowska | Fakty TVN
13.05.2019 | Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?Renata Kijowska | Fakty TVN

Stany Zjednoczone, Irlandia, Australia, Chile - wszystko zaczęło się od jednego przypadku albo od pierwszego ujawnionego skandalu. Udało się przerwać zmowę milczenia i skończyć z tuszowaniem pedofilii. Kościół zapłacił wysoką cenę - i nie chodzi tu tylko o pieniądze.

To już udeptana ścieżka. Inni na świecie też musieli się zmierzyć z problemem pedofilii w Kościele. To może być ostatni moment dla polskiego Kościoła, by się poważnie z nim zmierzyć - zanim konsekwencje bezczynności będą dotkliwsze.

- Warto się w Polsce przestraszyć konsekwencjami, do których doprowadziła pedofilia klerykalna. (...) W wielu krajach Kościół katolicki rozpadł się czy rozsypał się - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk, wykładowca UKSW.

Brak powołań

Ze skandalami pedofilskimi jako pierwsze mierzyły się kościoły na Zachodzie. Irlandzki Kościół katolicki to dziś zgliszcza.

Za pedofilię i przemoc wobec kobiet i dzieci powierzonych pod opiekę księży i zakonnic Kościół katolicki w Irlandii musiał słono zapłacić. Instytucja straciła autorytet i potężne wpływy, na msze przychodzi coraz mniej wiernych. Liczba nowych powołań spadła do zaledwie kilku rocznie. 1300 księżom postawiono zarzuty - 82 do tej pory skazano, w tym jednego, który molestował 140 dzieci. W całym kraju mogą być nawet dziesiątki tysięcy ofiar, które ucierpiały przez wiele lat nadużyć.

Można podawać liczby i próbować wynagradzać krzywdy, bo Irlandia poznała skalę zjawiska. Polska nie, bo dostępne dane o skali pedofilii w polskim Kościele są oparte na dobrowolnych oświadczeniach diecezji.

- Będziemy dalej pracować także jeżeli chodzi o zebranie tego, o czym pani mówi, (informacji - przyp. red.) o skali - zapewnił prymas Polski abp Wojciech Polak.

W Irlandii niemal 20 lat temu zajęła się tym komisja, w której skład weszli także świeccy. Dominikanin, ojciec Paweł Gużyński, który właśnie w Irlandii przebywa, radzi to samo zrobić w Polsce. - Komisja złożona z przedstawicieli Kościoła i niezależnych audytorów jest czymś koniecznym - uważa.

Bankructwo diecezji

Przykład determinacji w wyjaśnianiu spraw pedofilii w Kościele dają Stany Zjednoczone. Tam dziś tuszowanie tych spraw jest czymś nie do pomyślenia.

To dziennikarskie śledztwo gazety "The Boston Globe" doprowadziło w 2002 roku do wybuchu, który do dziś ma wpływ na amerykański Kościół katolicki. Diecezje ofiarom molestowania wypłaciły miliardy dolarów odszkodowań, wiele z nich ogłosiło bankructwo. W 2018 roku opublikowano raport z Pensylwanii, z którego wynika, że w sześciu diecezjach w tym stanie ponad trzystu księży wykorzystało ponad tysiąc dzieci, a to zaledwie wycinek nadużyć.

Świat przestał pobłażać nawet tym najwyżej postawionym hierarchom. Typowany niegdyś na kandydata na papieża skarbnik Watykanu, kardynał George Pell, usłyszał wyrok sześciu lat więzienia - po tym, jak okazało się, że gwałcił i molestował dzieci.

Masowe dymisje

Do myślenia daje Chile. Gdy nie dało się już ukryć pedofilskich czynów duchownych, to rok temu cały chilijski episkopat podał się do dymisji. - Z czystym sumieniem proszę o przebaczenie moich słabości i upadków. Wierzę w Boże miłosierdzie - powiedział Ricardo Ezzati, były arcybiskup Santiago.

- Papież Franciszek w końcu wezwał cały episkopat na dywanik i zdymisjonował ze swojej strony, przyjął dymisję części tych biskupów - mówi Andrzej Szostkiewicz, dziennikarz "Polityki".

- Aby ci, którzy mają coś na sumieniu, po prostu podali się do dymisji, jeżeli nie są w stanie tego zrobić, trzeba będzie ich do tego po prostu zmusić. Takie osoby jak abp Głódź odebrały sobie jakiekolwiek prawo do tego, by domagać się poważnego traktowania - twierdzi ojciec Paweł Gużyński.

- Ja nie jestem taki naiwny, jak pani myśli - powiedział w niedzielę metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, po tym, jak został zapytany o komentarz do filmu "Tylko nie mów nikomu".

Jak dalej sprawy potoczą się w polskim Kościele - to też zależy od papieża Franciszka.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS