Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?

13.05.2019 | Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?
13.05.2019 | Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?
Renata Kijowska | Fakty TVN
13.05.2019 | Na Zachodzie za skandale pedofilskie Kościół zapłacił zaufaniem wiernych. Jak będzie w Polsce?Renata Kijowska | Fakty TVN

Stany Zjednoczone, Irlandia, Australia, Chile - wszystko zaczęło się od jednego przypadku albo od pierwszego ujawnionego skandalu. Udało się przerwać zmowę milczenia i skończyć z tuszowaniem pedofilii. Kościół zapłacił wysoką cenę - i nie chodzi tu tylko o pieniądze.

To już udeptana ścieżka. Inni na świecie też musieli się zmierzyć z problemem pedofilii w Kościele. To może być ostatni moment dla polskiego Kościoła, by się poważnie z nim zmierzyć - zanim konsekwencje bezczynności będą dotkliwsze.

- Warto się w Polsce przestraszyć konsekwencjami, do których doprowadziła pedofilia klerykalna. (...) W wielu krajach Kościół katolicki rozpadł się czy rozsypał się - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk, wykładowca UKSW.

Brak powołań

Ze skandalami pedofilskimi jako pierwsze mierzyły się kościoły na Zachodzie. Irlandzki Kościół katolicki to dziś zgliszcza.

Za pedofilię i przemoc wobec kobiet i dzieci powierzonych pod opiekę księży i zakonnic Kościół katolicki w Irlandii musiał słono zapłacić. Instytucja straciła autorytet i potężne wpływy, na msze przychodzi coraz mniej wiernych. Liczba nowych powołań spadła do zaledwie kilku rocznie. 1300 księżom postawiono zarzuty - 82 do tej pory skazano, w tym jednego, który molestował 140 dzieci. W całym kraju mogą być nawet dziesiątki tysięcy ofiar, które ucierpiały przez wiele lat nadużyć.

Można podawać liczby i próbować wynagradzać krzywdy, bo Irlandia poznała skalę zjawiska. Polska nie, bo dostępne dane o skali pedofilii w polskim Kościele są oparte na dobrowolnych oświadczeniach diecezji.

- Będziemy dalej pracować także jeżeli chodzi o zebranie tego, o czym pani mówi, (informacji - przyp. red.) o skali - zapewnił prymas Polski abp Wojciech Polak.

W Irlandii niemal 20 lat temu zajęła się tym komisja, w której skład weszli także świeccy. Dominikanin, ojciec Paweł Gużyński, który właśnie w Irlandii przebywa, radzi to samo zrobić w Polsce. - Komisja złożona z przedstawicieli Kościoła i niezależnych audytorów jest czymś koniecznym - uważa.

Bankructwo diecezji

Przykład determinacji w wyjaśnianiu spraw pedofilii w Kościele dają Stany Zjednoczone. Tam dziś tuszowanie tych spraw jest czymś nie do pomyślenia.

To dziennikarskie śledztwo gazety "The Boston Globe" doprowadziło w 2002 roku do wybuchu, który do dziś ma wpływ na amerykański Kościół katolicki. Diecezje ofiarom molestowania wypłaciły miliardy dolarów odszkodowań, wiele z nich ogłosiło bankructwo. W 2018 roku opublikowano raport z Pensylwanii, z którego wynika, że w sześciu diecezjach w tym stanie ponad trzystu księży wykorzystało ponad tysiąc dzieci, a to zaledwie wycinek nadużyć.

Świat przestał pobłażać nawet tym najwyżej postawionym hierarchom. Typowany niegdyś na kandydata na papieża skarbnik Watykanu, kardynał George Pell, usłyszał wyrok sześciu lat więzienia - po tym, jak okazało się, że gwałcił i molestował dzieci.

Masowe dymisje

Do myślenia daje Chile. Gdy nie dało się już ukryć pedofilskich czynów duchownych, to rok temu cały chilijski episkopat podał się do dymisji. - Z czystym sumieniem proszę o przebaczenie moich słabości i upadków. Wierzę w Boże miłosierdzie - powiedział Ricardo Ezzati, były arcybiskup Santiago.

- Papież Franciszek w końcu wezwał cały episkopat na dywanik i zdymisjonował ze swojej strony, przyjął dymisję części tych biskupów - mówi Andrzej Szostkiewicz, dziennikarz "Polityki".

- Aby ci, którzy mają coś na sumieniu, po prostu podali się do dymisji, jeżeli nie są w stanie tego zrobić, trzeba będzie ich do tego po prostu zmusić. Takie osoby jak abp Głódź odebrały sobie jakiekolwiek prawo do tego, by domagać się poważnego traktowania - twierdzi ojciec Paweł Gużyński.

- Ja nie jestem taki naiwny, jak pani myśli - powiedział w niedzielę metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, po tym, jak został zapytany o komentarz do filmu "Tylko nie mów nikomu".

Jak dalej sprawy potoczą się w polskim Kościele - to też zależy od papieża Franciszka.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS