Bogaty program święta górnika. Najpierw uroczysta msza, potem męski striptiz. Imprezę zorganizowała spółka PGNiG. Całkiem serio, to warto spytać, kto za to płacił, a pół żartem - czemu striptizer był w stroju policjanta?
Impreza odbyła się w centrum konferencyjnym województwa podkarpackiego w Rzeszowie. Na miejscu szok i niedowierzanie.
- Striptiz generalnie nie należy do wydarzeń, które mogą odbywać się w obiekcie - twierdzi Edyta Rzewuska, rzecznik prasowy G2A Arena.
- Klientem była firma państwowa - poinformował Tomasz Leyko z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Z barbórki PGNiG są zdjęcia, na których można zobaczyć kościół, mszę, modlitwę, symbole górnicze, ale nikogo rozebranego. Według świadków - po części oficjalnej mężczyźni poszli na piwo, a kobiety w ramach "babskiego combra" raczyły się męskim striptizem w wykonaniu policjanta-przebierańca.
Striptiz za publiczne pieniądze? Tego jeszcze nie było
Monika Rosa z partii Nowoczesna mówi, że nie wie o co w całej sprawie chodzi, ale brakuje jej słów. Przedstawiciel śląskich górników wzrusza tylko ramionami.
- Ja powiem, że nieraz mnie więcej oburzają występy niektórych polityków, niż Bogu winnego ducha striptizera - mówi Wacław Czerkawski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Śląskiego.
Męski striptiz za publiczne pieniądze w państwowej spółce? Tego jeszcze nie było.
- Ludzie, naprawdę do paranoi dochodzi. Te pieniądze spadają z nieba - uważa Marek Jakubiak, poseł niezrzeszony.
- Dość nowe zasady, no nie obowiązywały wcześniej ani w spółkach skarbu państwa, ani w państwie - twierdzi Cezary Tomczyk z PO.
Prezes PGNiG Piotr Wożniak pewnie załamuje ręce nad skandalem. Chętnych do wystąpienia przed kamerą nie ma. W piśmie czytamy, że firma z ubolewaniem stwierdza, że doszło do niezaplanowanego incydentu, który został wywołany spontanicznie przez aktora.
Defekt psychiczny organizatora
- Nie ma spontaniczności i przypadkowości w takich wydarzeniach - stawia sprawę jasno Monika Wielichowska z PO.
W to, że aktor w przebraniu policjanta zrobił striptiz spontanicznie i bez planu, nie wierzy nikt. Niektórzy uważają, że w czasie Barbórki obowiązywać powinno przebranie górnika.
- Przygotowanie za pieniądze publiczne, czyli nasze, striptizu męskiego z okazji Barbórki jest defektem psychicznym tego organizatora - ostro komentuje sprawę Jerzy Fedorowicz, senator PO.
W sprawie pozornie nie zgadza się więcej szczegółów, bo Rzeszów nie leży na Śląsku i nie kojarzy się z górnictwem, a PGNiG zajmuje się gazem, a nie węglem. Ale to ciągle górnictwo, tyle że naftowe i gazownictwo. A skoro górnictwo jest naftowe, to i Barbórka może być inna, bo imprez barbórkowych jest wiele.
Beata Piecha-van Schagen z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu tłumaczy, że to, jak będzie wyglądała Barbórka, zależy od tego, jakie tradycje pielęgnują górnicy. Górnictwo naftowe i gazownictwo ma akurat tradycje barbórek na pełnym gazie.
Zresztą element striptizu także się już pojawił. Górnicy jednej z kopalń organizowali sobie taką Barbórkę w szkole. To jakaś granda - protestowali wtedy rodzice. Wtedy striptiz miał być damski.
Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24