Luka, którą wykorzystują oszuści. Rolnicy tłumaczą: tak działa system

02.02.2019 | Luka, którą wykorzystują oszuści. Rolnicy tłumaczą: tak działa system
02.02.2019 | Luka, którą wykorzystują oszuści. Rolnicy tłumaczą: tak działa system
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
02.02.2019 | Luka, którą wykorzystują oszuści. Rolnicy tłumaczą: tak działa systemKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Hodowcy kontra system, czyli pytania o kulisy nielegalnego handlu wołowiną. Mięso chorych krów zamiast do utylizacji trafiało do sprzedaży. Czarny rynek oferuje więcej niż rynek ubezpieczeń. Oczekiwania rolników nie idą w parze z tym, co daje państwo. Lukę wykorzystują oszuści.

Sto siedemdziesiąt krów w stadzie, każda może okazać się dla pana Grzegorza problemem.

- Jeżeli (krowa - przyp. red.) złamie nogę, przyjeżdża weterynarz, patrzy na tę nogę i mówi: tej krowy nie da się wyleczyć, trzeba ją sprzedać na mięso. A kulawej krowy nikt nie kupi na mięso. Czyli trzeba ją uśpić. To jest strata dla rolnika - mówi rolnik Grzegorz Sokół.

Strata, którą mogłoby pokryć ubezpieczenie. W niektórych przypadkach dopłaca do niego nawet państwo. Jednak według rolników ubezpieczenie jest nieprzydatne i zbyt drogie.

- Praktycznie cały zysk rolnika jest pochłonięty na ubezpieczenie zwierząt - opisuje hodowca bydła Tomasz Rosiński. Dlatego pan Tomasz ich nie ubezpiecza. Nie tylko on.

- Jeśli chodzi o ubezpieczenia zwierząt, to jest to kilka procent, i w związku z tym trudno się dziwić, że kiedy pojawia się nielegalny rynek dilerów obracających chorymi zwierzętami, rolnicy z tego korzystają - uważa Marek Sawicki, poseł PSL.

Sama strata

Bez ubezpieczenia chora lub padła krowa dla rolnika to po prostu strata. Choć i w tym przypadku, znowu, pieniądze dorzuca państwo.

- My za system utylizacyjny płacimy. Państwo płaci również miliony, miliony za ten system utylizacji - tłumaczy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Faktycznie, dla rolnika najprostsza sytuacja to taka, gdy krowa po prostu zdechnie. Wtedy przyjeżdża po nią firma utylizacyjna, a za utylizację martwej krowy zawsze płaci państwo. Rolnik, choć traci zysk z krowy, to nic nie dopłaca.

Gdy krowa jest chora, przyjeżdża weterynarz i usypia zwierzę. W zależności wielkości zwierzęcia rolnik płaci za wizytę i za lek - od siedmiuset do nawet tysiąca złotych za krowę.

Gdy krowa to tak zwany "leżak", czyli na przykład złamała nogę, przyjeżdża weterynarz, który stwierdza ubój z konieczności, oraz firma, która dokonuje uboju w gospodarstwie. Rolnik znów płaci - za wizytę i za ubój - około czterystu-pięciuset złotych.

Handlarz odkupi problem

- Za uśpienie zwierząt powinno państwo dotować - uważa Tomasz Rosiński. - My jako rolnicy nie mieliśmy do końca pewności, co zrobić z tym zwierzęciem. Pojawiał się handlarz, który oferował jakieś pieniądze i zabierał problem - opisuje hodowca bydła Monika Przeworska.

- Zakłady kupowały ode mnie takie krowy. Nigdy nie pytałem, gdzie one trafią. Zawsze myślałem, że na karmę dla psów i kotów - twierdzi rolnik Grzegorz Sokół.

Handlarz bierze na siebie nie tylko problem, ale i koszty rolnika. Pomysł, żeby na siebie wzięło je państwo, nie podoba się jednak ministrowi rolnictwa.

- Rolnik, który jest właścicielem zwierząt, zawsze, w każdej sytuacji, ma korzyści z tych zwierząt, zarabia na tych zwierzętach, korzysta na tych zwierzętach. Czy w przypadku choroby zwierzęcia ma oczekiwać, że państwo z niego zdejmie ciężar utylizacji tego zwierzęcia? Wydaje mi się, że jest to nadmierne oczekiwanie - ocenia Jan Krzysztof Ardanowski.

Gdy zamiast pewnej straty pojawia się szansa na zysk, to trudno oczekiwać, by znaleźli się tacy, którzy nie skorzystają z okazji.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: "Superwizjer" TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN