Sejm wskazał siedmiu członków PKW

20.12.2019 | Sejm wskazał siedmiu członków PKW
20.12.2019 | Sejm wskazał siedmiu członków PKW
Paweł Płuska | Fakty TVN
20.12.2019 | Sejm wskazał siedmiu członków PKWPaweł Płuska | Fakty TVN

Lista chętnych do Państwowej Komisji Wyborczej to kolejny punkt obrad w Sejmie i warto wiedzieć o nim coś więcej. Aż siedmiu na dziewięciu kandydatów wybierają politycy w Sejmie i są to nowe reguły gry. A gra później toczy się o wybory i o finanse partii.

Po trzech sędziów-członków PKW dotąd nominowali prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Po zmianach w Kodeksie wyborczym w nowej Państwowej Komisji Wyborczej będzie po jednym przedstawicielu Trybunału i NSA, a resztę, czyli siedem osób, wyznaczy Sejm.

- Konstruuje się zupełnie polityczną wyborczą komisję. Znowu ustawianą, powiem wprost, przez polityków - alarmuje Piotr Zientarski z Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

- Upolityczniona PKW nie będzie. Przecież każdy z sędziów zasiadających w tej instytucji, że tak powiem, jest apolityczny - zapewnia Jan Mosiński z KW PiS.

Dokładny podział określa regulamin Sejmu. PiS wskazuje trzech kandydatów do komisji, Koalicja Obywatelska dwóch, a ludowcy i Lewica po jednym. Opozycja zastanawiała się, czy w ogóle wystawiać swych kandydatów, jednak zdecydowała, że tak będzie lepiej.

- Skoro takie są reguły gry, to my w te reguły gry w tym zakresie wchodzimy i nasz przedstawiciel będzie dzisiaj zgłaszany - mówi Tomasz Trela z KPP Lewicy, SLD.

- Doszliśmy do wniosku, że lepiej mieć tam swojego przedstawiciela, który będzie patrzył na ręce władzy, niż po prostu zrezygnować z takiej możliwości - tłumaczy Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z KP Koalicja Polska, PSL.

Obaw jest więcej

PKW nie tylko dba o przygotowanie i przebieg wyborów. Ogłasza ich wyniki, ale też analizuje sprawozdania finansowe partii. To od nich często zależy dalsze polityczne "być albo nie być" i na to właśnie zwraca uwagę były przewodniczący komisji.

- Dobrze, że robią to sędziowie, osoby niezawisłe, natomiast teraz będą to robili, no może nie członkowie partii, ale do niedawna członkowie partii, osoby namaszczone przez Sejm, przez organ polityczny - uważa Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW.

Stąd obawa, czy decydując o sprawozdaniach finansowych nominowani przez partie członkowie nowej PKW nie będą trochę sędziami we własnej sprawie?

- Nie przesadzajmy z tymi pieniędzmi. Przecież wszystko jest jawne i każda kampania wyborcza jest rozliczana. Jest audytor do rozliczenia kampanii wyborczej. Zupełnie niezależny - mówi Henryk Kowalczyk z KW Prawo i Sprawiedliwość.

Obaw jest jednak więcej. Nie tylko o możliwy chaos, bo dotąd skład PKW był wymieniany częściowo, by zachować ciągłość działań komisji. Teraz zmiana będzie jednorazowa i pełna. Dodatkowo członka PKW będzie można odwołać na wniosek grupy posłów.

- Jeżeli nad sędziami, którzy zasiadają, czy osobami, które zasiadają w PKW, stoi groźba, że w każdej chwili, jeżeli się coś nie podoba politykom, można ich odwołać, to nie mówimy o niezależnej (PKW - red.) - uważa Sławomir Nitras z KP Koalicja Obywatelska, PO.

Sejm przyjął wszystkie kandydatury na członków nowej PKW.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS