Waszczykowski popełnia gafę za gafą. "Nie jesteśmy liderem tej części Europy"

28.03.2017 | Waszczykowski popełnia gafę za gafą. "Nie jesteśmy liderem tej części Europy"
28.03.2017 | Waszczykowski popełnia gafę za gafą. "Nie jesteśmy liderem tej części Europy"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
28.03.2017 | Waszczykowski popełnia gafę za gafą. "Nie jesteśmy liderem tej części Europy"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Nowy Sekretarz Stanu USA, Rex Tillerson, już po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii. Polski szef dyplomacji Witold Waszczykowski z Tillersonem jeszcze nie miał okazji porozmawiać, choć próbował. Oskarżył także Radę Europejską - o fałszerstwo przy reelekcji Donald Tuska na urząd Przewodniczącego Rady Europejskiej. - Nie jesteśmy liderem tej części Europy. To były pobożne życzenia - komentuje były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Jaki jest właściwie kierunek polskiej polityki zagranicznej?

Na wtorkowym spotkaniu przywódców Grupy Wyszehradzkiej premier Szydło nie wracała do kwestii ponownego wyboru Donalda Tuska na urząd Przewodniczącego Rady Europejskiej i szczytu w Brukseli. Przywódcy Polski, Węgier, Czech i Słowacji mówili o Brexicie i uchodźcach.

- Grupa Wyszehradzka, jak również Polska, nigdy nie zgodzi się na szantaż (ws. uchodźców - przyp. red.). Mówimy jasno, że dotychczasowa polityka migracyjna UE nie sprawdziła się - oświadczyła premier na wspólnej konferencji prasowej szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej.

Ta wspólna deklaracja ma zatrzeć wrażenie, że najważniejszy sojusznik rządu - Węgry - nie wsparł polskiego rządu, nie sprzeciwiając się reelekcji Tuska. Po unijnym szczycie prezes PiS-u mówił nawet o rozczarowaniu postawą Wiktora Orbana - wcześniej bowiem Jarosław Kaczyński otrzymał zapewnienie, że Węgry nie poprą Tuska, jeżeli nie poprze go Polska. Zapewniał o tym Witold Waszczykowski.

- Nie jesteśmy liderem tej części europy. To były pobożne życzenia - komentuje to Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej.

Państwa bałtyckie bez Polski

Opozycja wspomina także o tym, że do niedawna Polska miała także ambicje i plany zostania liderem regionu z państwami bałtyckimi. We wtorek spotkali się szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii z amerykańskim sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. W dyplomacji to bardzo ważny sygnał, wzmacniający znaczenie tych krajów dla Stanów Zjednoczonych.

- Takiego spotkania szef naszej dyplomacji do tej pory się nie doczekał; mimo, że w Waszyngtonie był tydzień temu. Za nami ponad dwa miesiące pracy nowej amerykańskiej administracji, które pokazują, że na razie Polska w kontaktach naszego regionu z Waszyngtonem, mowiąc delikatnie, nie odgrywa wiodącej roli. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że przywódcy Litwy, Łotwy i Estonii mają już za sobą spotkania i z wiceprezydentem Pencem i z amerykańskim sekretarzem stanu - komentuje korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcin Wrona.

Szef polskiej dyplomacji w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie zabiegał o rozmowę z amerykańskim sekretarzem stanu. Te zabiegi zarejestrowała kamera korespondenta "Faktów".

Pozycja ministra niezagrożona

Ostatnie półtora roku ministra Waszczykowskiego naznaczone jest historiami, w których trudno jest doszukać się słynnego "wstawania z kolan", dzięki któremu pozycja międzynarodowa Polski będzie tylko silniejsza. Bo i seria sporów na odcinku europejskim, i stawianie na sojusz z Wielką Brytanią w przeddzień Brexitu, a także ostatnia przegrana misja w Brukseli pokazują raczej brak koncepcji niż siłę dyplomacji.

Podobnie jak poniedziałkowe słowa o "brukselskim fałszerstwie". - W każdym innym kraju, oprócz Polski, taki minister zostałby natychmiast zdymisjonowany - uważa były premier Leszek Miller. - (Witold Waszczykowski - przyp.red.) będzie na tym stanowisku tak długo, jak pani premier Szydło będzie uważała, że spełnia swoje zadania - ocenił z kolei senator PiS Adam Bielan.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

W kilku miejscach w Polsce odbyła się motocyklowa impreza charytatywna, której uczestnicy byli ubrani w eleganckie stroje. Jej idea zrodziła się kilkanaście lat temu w Australii i chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na walkę z rakiem prostaty i depresją wśród mężczyzn.

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

W eleganckich strojach wsiedli na motory, by przypomnieć o problemach mężczyzn

Źródło:
Fakty TVN

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Dwie studentki - położnictwa oraz pielęgniarstwa - wyruszą na Wybrzeże Kości Słoniowej w ramach misji medycznej organizowanej przez Fundację Salvatti.pl. Warunki panujące w szpitalu, do którego jadą, są bardzo trudne - brakuje tam niemal wszystkiego. Dlatego studentki chcą zabrać jak najwięcej sprzętu medycznego i w tym celu organizują zbiórkę. Pomóc może każdy.

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Chcą pomóc tam, gdzie brakuje lekarzy i sprzętu medycznego. Dwie studentki polecą z misją do Afryki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS