Senator PiS mówił o oczyszczeniu Polski "z ludzi, którzy nie są godni". Brudziński: wypowiedź głupia i nieodpowiedzialna

11.04.2019 | Senator PiS mówił o oczyszczeniu Polski "z ludzi, którzy nie są godni". Brudziński: wypowiedź głupia i nieodpowiedzialna
11.04.2019 | Senator PiS mówił o oczyszczeniu Polski "z ludzi, którzy nie są godni". Brudziński: wypowiedź głupia i nieodpowiedzialna
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
11.04.2019 | Senator PiS mówił o oczyszczeniu Polski "z ludzi, którzy nie są godni". Brudziński: wypowiedź głupia i nieodpowiedzialnaJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Senator PiS Grzegorz Bierecki przeprasza, ale nie za słowa, lecz za to, że mogły zostać źle odczytane. Mówił o "oczyszczaniu Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej". Krytykują go nawet partyjni koledzy, ale senator zasłania się kontekstem.

- Nie ustaniemy, aż nie doprowadzimy do pełnego oczyszczenia Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej - powiedział na uroczystościach zorganizowanych w Białej Podlaskiej z okazji 9. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem senator PiS Grzegorz Bierecki. - Wskazanie winnych i wymierzenie im kary może oczyścić Polskę - dodał.

Bierecki za swoje przemówienie dostał pochwałę od marszałka Senatu.

- Zapoznałem się z tym wystąpieniem. Mówił właśnie o pojednaniu, o budowaniu wspólnoty - skomentował całą sytuację Stanisław Karczewski, marszałek Senatu z ramienia PiS.

Marszałek Senatu nie wyjaśnił jednak, na czym polegać miało to budowanie wspólnoty. W opozycji do swojego partyjnego kolego stanął szef MSWiA Joachim Brudziński.

"Wypowiedź głupia i nieodpowiedzialna, dająca paliwo naszym oponentom, mam nadzieję, że będzie refleksja i słowo 'przepraszam'" - napisał na Twitterze Burdziński.

Joachim Brudziński skrytykował wypowiedź senatora Biereckiegotwitter.com/@jbrudzinski

Wicemarszałek Senatu również krytykuje wypowiedź senatora Biereckiego. - Takie wypowiedzi powinny być jak najszybciej wyjaśnione, żeby nie dawać argumentów naszym przeciwnikom - uważa Adam Bielan.

Jednak obok krytyki nie pojawiają się żadne słowa o jakiejkolwiek karze.

"Słowa z języka nazisty"

- Słowa wyjęte z kontekstu. Wypowiedź miała kilkanaście minut - tłumaczy się Grzegorz Bierecki.

"Wyrywanie z kontekstu" to dyżurne wytłumaczenie wielu polityków, którzy powiedzą coś niebezpiecznego. Warto zauważyć, że w tym przypadku nie mówimy o jednym słowie, ale o całym zdaniu o "oczyszczaniu Polski" z kogoś, kto zdaniem senatora "jest niegodny".

- Grozę wzbudzają te słowa wśród tych, którzy czują się winni - stwierdza Grzegorz Bierecki.

- To są słowa z języka nazisty z lat trzydziestych. Znaczy co sobie pan senator Bierecki wyobraża? Że będzie znakowanie drzwi ludzi, którzy mają inne poglądy? Będzie wybijanie szyb w sklepach przedsiębiorców, którzy nie myślą tak, jak Jarosław Kaczyński? - pyta Rafał Grupiński z PO.

"To jest język dzielenia Polaków"

Rządzący mają wyraźny problem z jednoznaczną oceną wypowiedzi senatora. Na przykład Konstanty Radziwiłł - senator i były minister zdrowia - oburzony jest nie słowami Grzegorza Biereckiego, a pytaniami o to. Radziwiłł podkreśla, że "nie zajmuje się plotkami", oraz że nie widzi żadnego powodu, żeby "komentować słowa drugiego człowieka".

- Nie akceptuję tego, że recenzowane są tylko i wyłącznie wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości, a politycy opozycji mogą mówić co chcą. I wtedy państwo takich pytań, i oni sami swoim parlamentarzystom, nie stawiają - stwierdza Beata Mazurek, wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS.

Grzegorz Bierecki to silny człowiek obozu rządzącego. Niedawno nie zaszkodziła mu nawet wypowiedź o tym, że "bandyta nie zawsze bije tego dobrego". Mówił to o urzędniku ciężko pobitym na zlecenie oszustów ze SKOK-u Wołomin.

Grzegorz Bierecki stworzył system SKOK-ów, a jako szef Krajowej Nasy nagradzał i fetował twórców SKOK-u Wołomin, który pochłonął pieniądze tysięcy ludzi. Senator finansuje media sprzyjające PiS-owi. Swoje słowa o oczyszczaniu tłumaczy własnym bólem po tragedii smoleńskiej i żalem, że ludzie - jego zdaniem - odpowiedzialni za katastrofę nie ponieśli kary.

- To jest język dzielenia Polaków. Niestety pan senator Bierecki wpisuje się w standardy wielu swoich kolegów. To pokazuje, do czego prowadzi polityka Jarosława Kaczyńskiego - uważa Krzysztof Brejza z PO.

Senator Bierecki nie wymienił z nazwiska tych, których uważa za "niegodnych", i z których chciałby "oczyścić" wspólnotę narodową.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS