Senat poparł nowelizację ustawy o RIO. "Narzędzie do usuwania przeciwników politycznych"

23.06.2017 | Senat poparł nowelizację ustawy o RIO. "Narzędzie do usuwania przeciwników politycznych"
23.06.2017 | Senat poparł nowelizację ustawy o RIO. "Narzędzie do usuwania przeciwników politycznych"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
23.06.2017 | Senat poparł nowelizację ustawy o RIO. "Narzędzie do usuwania przeciwników politycznych"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Senat zatwierdził nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, która daje rządowi narzędzie do ingerowania w pracę samorządów. Nawet w zmianę jego władz, jeśli mianowany przez rząd prezes izby uzna, że samorządowcy są niegospodarni.

Przyjęte przez Senat przepisy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych zmieniają zasady wyłaniania prezesów Izb i rozszerzają ich kompetencje nadzorcze nad jednostkami samorządu terytorialnego.

Kontrowersyjny jest przede wszystkim przepis dający urzędnikom - których po nowelizacji będzie powoływał premier - możliwość odwołania władz samorządowych.

Teraz Izby Obrachunkowe, badając na przykład inwestycję w nowy szpital, badają legalność decyzji i przetargów. Jeśli uznają, że coś jest nie tak, sprawę przekazują prokuraturze.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński przekonywał w piątek senatorów, że badanie legalności przetargów to za mało. I że będzie lepiej, jeśli urzędnik powoływany przez rząd, będzie mógł zbadać także gospodarność działania władz samorządowych. Prezes RIO ową niegospodarnością będzie mógł uzasadniać także wprowadzenie komisarza w miejsce prezydenta, burmistrza bądź wójta.

"Odświeżenie struktur"

- To łatwiejsze narzędzie do tego, żeby eliminować swoich przeciwników politycznych - ocenia zmiany prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - To typowa ustawa zgodna z zasadą: tam gdzie nie możemy pokonać samorządowców w uczciwej walce, to pokonamy ich przy pomocy RIO - dodaje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

- W wielu miejscach w samorządach nastąpiło za duże przybliżenie kontrolowanych i kontrolujących. Dlatego sądzę, że pewne odświeżenie struktury się przyda - odpowiada jednak wicepremier Mateusz Morawiecki.

Zamach na samorządy?

Opozycja uważa, że jest to kolejna próba "zamachu" na samorządy. Już raz w tej kadencji PiS chciało wymusić zmiany w samorządach proponując dwie kadencje - licząc wstecz - dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Zmiana miała dotyczyć przede wszystkim samorządowców opozycji, bo PiS w dużych miastach przegrywa.

Prawo i Sprawiedliwość od lat przegrywa też w Warszawie, dlatego partia Jarosława Kaczyńskiego proponowała powiększenie stolicy o sprzyjające jej okoliczne okręgi. Po referendach w podwarszawskich gminach, w którym mieszkańcy jednoznacznie wypowiadali się przeciw przyłączeniu do stolicy, PiS zaczęło się z pomysłu wycofywać.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Wątroba to jedyny organ w ludzkim ciele, który ma zdolność do regeneracji - może odrosnąć z pojedynczego płata. W Polsce właśnie przeprowadzono pierwszy przeszczep wątroby od dorosłego dawcy dla dorosłego biorcy. Jak wielki to przełom?

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Nowy rozdział w polskiej transplantologii. "Pula narządów praktycznie nieograniczona"

Źródło:
Fakty TVN

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Elementy bezpieczeństwa są jak najbardziej dla nas wszystkich istotne, ale szukajmy takich rozwiązań, które będą zdecydowanie mniej drastyczne - mówił w TVN24 wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050), odnosząc się do przedstawionej przez premiera Donalda Tuska strategii migracyjnej. Poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki wyjaśniał, że zawieszenie prawa do azylu będzie stosowane na przykład w sytuacji, kiedy znów pojawi się wiadomość od wywiadu o "kilkusetosobowej uzbrojonej w kije i noże grupie".

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Kiedy miałoby być zawieszane prawo do azylu? Bosacki o przykładowej sytuacji

Źródło:
TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Hiszpanie protestują, bo nie stać ich na mieszkania. Najem krótkoterminowy wysysa lokale z rynku i podbija ich ceny. W weekend młodzi ludzie wyszli na ulice Madrytu, by oprotestować dotychczasową politykę rządu. Ten sprzeciw w Hiszpanii jest powszechny, dlatego Barcelona już podjęła decyzję - ma cofnąć pozwolenia na wynajem turystyczny, ale dopiero za cztery lata.

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Hiszpanie protestują przeciwko wysokim cenom mieszkań. "Musimy coś z tym zrobić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS