Senat poparł nowelizację ustawy o RIO. "Narzędzie do usuwania przeciwników politycznych"

23.06.2017 | Senat poparł nowelizację ustawy o RIO. "Narzędzie do usuwania przeciwników politycznych"
23.06.2017 | Senat poparł nowelizację ustawy o RIO. "Narzędzie do usuwania przeciwników politycznych"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
23.06.2017 | Senat poparł nowelizację ustawy o RIO. "Narzędzie do usuwania przeciwników politycznych"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Senat zatwierdził nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, która daje rządowi narzędzie do ingerowania w pracę samorządów. Nawet w zmianę jego władz, jeśli mianowany przez rząd prezes izby uzna, że samorządowcy są niegospodarni.

Przyjęte przez Senat przepisy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych zmieniają zasady wyłaniania prezesów Izb i rozszerzają ich kompetencje nadzorcze nad jednostkami samorządu terytorialnego.

Kontrowersyjny jest przede wszystkim przepis dający urzędnikom - których po nowelizacji będzie powoływał premier - możliwość odwołania władz samorządowych.

Teraz Izby Obrachunkowe, badając na przykład inwestycję w nowy szpital, badają legalność decyzji i przetargów. Jeśli uznają, że coś jest nie tak, sprawę przekazują prokuraturze.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński przekonywał w piątek senatorów, że badanie legalności przetargów to za mało. I że będzie lepiej, jeśli urzędnik powoływany przez rząd, będzie mógł zbadać także gospodarność działania władz samorządowych. Prezes RIO ową niegospodarnością będzie mógł uzasadniać także wprowadzenie komisarza w miejsce prezydenta, burmistrza bądź wójta.

"Odświeżenie struktur"

- To łatwiejsze narzędzie do tego, żeby eliminować swoich przeciwników politycznych - ocenia zmiany prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - To typowa ustawa zgodna z zasadą: tam gdzie nie możemy pokonać samorządowców w uczciwej walce, to pokonamy ich przy pomocy RIO - dodaje Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

- W wielu miejscach w samorządach nastąpiło za duże przybliżenie kontrolowanych i kontrolujących. Dlatego sądzę, że pewne odświeżenie struktury się przyda - odpowiada jednak wicepremier Mateusz Morawiecki.

Zamach na samorządy?

Opozycja uważa, że jest to kolejna próba "zamachu" na samorządy. Już raz w tej kadencji PiS chciało wymusić zmiany w samorządach proponując dwie kadencje - licząc wstecz - dla wójtów, burmistrzów i prezydentów. Zmiana miała dotyczyć przede wszystkim samorządowców opozycji, bo PiS w dużych miastach przegrywa.

Prawo i Sprawiedliwość od lat przegrywa też w Warszawie, dlatego partia Jarosława Kaczyńskiego proponowała powiększenie stolicy o sprzyjające jej okoliczne okręgi. Po referendach w podwarszawskich gminach, w którym mieszkańcy jednoznacznie wypowiadali się przeciw przyłączeniu do stolicy, PiS zaczęło się z pomysłu wycofywać.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS