Brudziński o brakach w wymianie informacji, Ziobro o badaniach Stefana W. Sejmowa informacja w sprawie zabójstwa Adamowicza

30.01.2019 | Brudziński o brakach w wymianie informacji, Ziobro o badaniach Stefana W. Sejmowa informacja w sprawie zabójstwa Adamowicza
30.01.2019 | Brudziński o brakach w wymianie informacji, Ziobro o badaniach Stefana W. Sejmowa informacja w sprawie zabójstwa Adamowicza
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
30.01.2019 | Brudziński o brakach w wymianie informacji, Ziobro o badaniach Stefana W. Sejmowa informacja w sprawie zabójstwa AdamowiczaJakub Sobieniowski | Fakty TVN

To jedna z najważniejszych sejmowych debat i zadanie numer jeden dla państwa: wyjaśnić zabójstwo prezydenta Gdańska. Z informacją o śledztwie wystąpili w środę ministrowie Ziobro i Brudziński.

Minister Brudziński przytoczył liczby i mówił, że od 14 stycznia służby wytoczyły 58 postępowań o mowę nienawiści. Za te działania wobec internetowych nienawistników Joachim Brudziński zebrał pochwały od opozycji, ale zaraz później opozycja przedstawiała tak samo dobrze udokumentowane argumenty, że przed zabójstwem Pawła Adamowicza rząd nie był zainteresowany zwalczaniem nienawiści.

- Tych zatrzymań i aresztowań nie było do czasu zabicia prezydenta Gdańska. Musiała się polać krew? Musiał zginąć człowiek? Musiał zginąć dobry człowiek, dobry prezydent? - pytał Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Co zrobiliście kiedy wystawiono akty politycznego zgonu przez Młodzież Wszechpolską między innymi dla prezydenta Adamowicza? Nic nie zrobiliście. Co zrobiliście, kiedy w Katowicach wieszano na szubienicach podobizny eurodeputowanych PO? Nic nie zrobiliście - wyliczała posłanka Agnieszka Pomaska.

"Zabrakło elementu dobrej wymiany informacji"

Sejmowa debata była jednym wielkim potwierdzeniem informacji przedstawionych jeszcze w zeszłym tygodniu przez portal tvn24.pl, który cytował notatkę Służby Więziennej, z której wynikało, że Stefan W. nienawidzi Platformy i chciałby dyktatury Jarosława Kaczyńskiego.

Ponad miesiąc przed wyjściem Stefana W. z więzienia matka zabójcy alarmowała, że syn ma straszne zamiary. Policja informowała i siebie, i Służbę Więzienną, że wychodzi niebezpieczny człowiek. Służba Więzienna ostrzegała policję, że wychodzi niebezpieczny człowiek. I wyszedł.

- (Stefan W. - przyp. red.) Został pouczony o konsekwencjach powrotu do przestępstwa oraz o możliwościach uzyskania pomocy. Skazany, w toku rozumowym oświadczył, że nie zamierza powrócić do miejsca zamieszkania i nie potrafi sprecyzować obecnego adresu. Odmówił też z korzystania z jakiejkolwiek pomocy - wyjaśniał w Sejmie minister Zbigniew Ziobro.

- Kiedy pojawiła się notatka policji, że Stefan W. może - według jego matki - planować coś strasznego, nie zrobiliście nic. Gdzie było wtedy ABW? - pytała Agnieszka Pomaska.

- Zabrakło tego elementu dobrej wymiany informacji - odpowiadał szef MSWiA.

Joachim Brudziński dopuszcza myśl, że policja popełniła błąd - przynajmniej komunikacyjny - chociaż dużo więcej mówił o błędach ochrony tej imprezy. Zbigniew Ziobro w swoim wystąpieniu nie mówił o błędach swoich i podlegających mu służb.

- Został zdiagnozowany jako chory na zaburzenia typu psychotycznego, które dyskwalifikowały z przesłanek zastosowania przepisów ustawy o tzw. bestiach - przekonywał Ziobro.

Zbigniew Ziobro przypomniał, że Stefan W. nie mógł zostać skierowany na przymusowe leczenie dla najbardziej niebezpiecznych, chociaż w tej sprawie prawnicy mają różne zdania.

Badania psychiatryczne

Dopiero w środę Stefan W. przeszedł badania sądowo-psychiatryczne po zabójstwie. Biegli z nim rozmawiali, zbadali akta sprawy - także materiały filmowe i relacje świadków - i orzekną, czy powinien być badany dalej przez miesiąc albo dwa, by przeszedł dokładne badania psychiatryczne i fizyczne.

- Badania obrazowe mózgu czasami są niezwykle ważne. Mieliśmy zabójcę z Gdańska, z resztą byłego studenta, u którego myśmy jako pierwsi przy pomocy tych badań wykryli, że ma po prostu guza, o którym ani on, ani nikt z jego otoczenia nie wiedział - tłumaczy psychiatra dr Jerzy Pobocha, biegły sądowy.

W dniu, w którym w polskim parlamencie posłowie debatowali o zabójstwie prezydenta Gdańska, Parlament Europejski uhonorował rodzinę Pawła Adamowicza przed rozpoczęciem specjalnej sesji poświęconej mowie i czynom nienawiści.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS