Senatorowie opozycji kuszeni do zmiany barw? "PiS spotyka się z odmowami"

19.07.2020 | Senatorowie opozycji kuszeni do zmiany barw? "PiS spotyka się z odmowami"
19.07.2020 | Senatorowie opozycji kuszeni do zmiany barw? "PiS spotyka się z odmowami"
Maciej Knapik | Fakty TVN
19.07.2020 | Senatorowie opozycji kuszeni do zmiany barw? "PiS spotyka się z odmowami"Maciej Knapik | Fakty TVN

Wymiana uśmiechów, o której mówi prezes Kaczyński, to raczej wymiana ofert. Senatorowie opozycji nazywają ją polityczną korupcją. Koszt ewentualnego przejścia jest wysoki. Bo zmiana barw politycznych może być zmianą całego kruchego układu w Senacie.

Politycy PiS-u, pytani o większość w Senacie, mówią "nie mamy jej, jeszcze". - Zobaczymy, co przyniesie przyszłość - mówił 17 lipca w "Sygnałach Dnia" senator KP PiS Krzysztof Sobolewski.

Kto miałby być brany pod uwagę w kontekście partyjnych transferów w Senacie? W kuluarach mówiło się o senatorze Robercie Dowhanie z KP Koalicji Obywatelskiej, ale on sam, pytany o tę sprawę, odpowiada: - Pojawiła się taka informacja, dostaję dużo telefonów, natomiast szczerze i obiektywnie, nie było żadnych rozmów i chcę to zdementować - mówi.

- Wiemy, że niejeden kolega, czy koleżanka, jest zachęcany do tego, żeby przyłączyć się, ale PiS spotyka się z odmowami - tłumaczy senator Bogdan Klich.

W odpowiedzi na pytania o to, czy tę sytuację można nazwać korupcją polityczną, od polityków słychać, że to raczej polityczna kuchnia. - Wzmacnianie obozu politycznego nigdy nie jest grzechem a wprost przeciwnie, jest elementem budowania większości koalicyjnej - przekonuje Patryk Jaki, eurodeputowany.

Senacka matematyka

Największy znak zapytania stawiany jest przy senator niezależnej Lidii Staroń. Niegdyś była w PO, ale przed wyborami prezydenckimi otwarcie poparła Andrzeja Dudę. Większość senacka jest krucha. PiS ma w Senacie 48 senatorów, PO 43 w koalicji z dwoma lewicowymi i trzema senatorami PSL-u. Są senatorowie niezależni, z czego dwóch to politycy bliscy Platformie, a Wadim Tyszkiewicz to samorządowiec, który ostro krytykuje PiS.

- Jesteśmy jedną zgraną paczką i raczej nie ma sytuacji, aby ktoś z moich koleżanek czy kolegów wyłamał się i zmienił swoje barwy polityczne - uspokaja Robert Dowhan.

Senator Dowhan - były prezes klubu żużlowego Falubaz i lubuski biznesmen ze sporym majątkiem - był już kuszony posadą ministra sportu, ale odmówił.

- Na nikogo nie polujemy, natomiast zawsze jesteśmy otwarci na współpracę - mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Co z "koalicją polskich spraw"?

W końcówce kampanii Andrzej Duda mówił o "koalicji polskich spraw" z PSL-em i Konfederacją. Niedługo potem, przy głosowaniu wotum nieufności dla ministrów Kamińskiego i Ziobry, dwoje polityków PSL-u - Urszula Nowogórska i Zbigniew Ziejewski - wstrzymało się od głosu. Ruszyła lawina spekulacji. Jednak - jak słyszymy - mylnych. Posłowie przekonują, że nie zamierzają odchodzić z PSL-u.

Negatywnie na temat "koalicji polskich spraw" wypowiada się też Artur Dziambor z Konfederacji. Jego zdaniem "Koalicja polskich spraw" w ustach rzecznika Fogla wygląda tak, że to Konfederacja i PSL mają się dołączyć do PiS-u i popierać jego pomysły. Dodaje on, że koalicje buduje się na zasadzie wspólnoty programowej, a tam - jak dodaje - jej nie czuć.

Politycy opozycyjni po przegranych wyborach prezydenckich będą musieli walczyć o zachowanie pozycji. Opozycyjny Senat jest kluczowy. Bo - jak przekonuje Bogdan Klich - jest symbolem demokracji, która jeszcze nie zginęła.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS