Senatorowie opozycji kuszeni do zmiany barw? "PiS spotyka się z odmowami"

19.07.2020 | Senatorowie opozycji kuszeni do zmiany barw? "PiS spotyka się z odmowami"
19.07.2020 | Senatorowie opozycji kuszeni do zmiany barw? "PiS spotyka się z odmowami"
Maciej Knapik | Fakty TVN
19.07.2020 | Senatorowie opozycji kuszeni do zmiany barw? "PiS spotyka się z odmowami"Maciej Knapik | Fakty TVN

Wymiana uśmiechów, o której mówi prezes Kaczyński, to raczej wymiana ofert. Senatorowie opozycji nazywają ją polityczną korupcją. Koszt ewentualnego przejścia jest wysoki. Bo zmiana barw politycznych może być zmianą całego kruchego układu w Senacie.

Politycy PiS-u, pytani o większość w Senacie, mówią "nie mamy jej, jeszcze". - Zobaczymy, co przyniesie przyszłość - mówił 17 lipca w "Sygnałach Dnia" senator KP PiS Krzysztof Sobolewski.

Kto miałby być brany pod uwagę w kontekście partyjnych transferów w Senacie? W kuluarach mówiło się o senatorze Robercie Dowhanie z KP Koalicji Obywatelskiej, ale on sam, pytany o tę sprawę, odpowiada: - Pojawiła się taka informacja, dostaję dużo telefonów, natomiast szczerze i obiektywnie, nie było żadnych rozmów i chcę to zdementować - mówi.

- Wiemy, że niejeden kolega, czy koleżanka, jest zachęcany do tego, żeby przyłączyć się, ale PiS spotyka się z odmowami - tłumaczy senator Bogdan Klich.

W odpowiedzi na pytania o to, czy tę sytuację można nazwać korupcją polityczną, od polityków słychać, że to raczej polityczna kuchnia. - Wzmacnianie obozu politycznego nigdy nie jest grzechem a wprost przeciwnie, jest elementem budowania większości koalicyjnej - przekonuje Patryk Jaki, eurodeputowany.

Senacka matematyka

Największy znak zapytania stawiany jest przy senator niezależnej Lidii Staroń. Niegdyś była w PO, ale przed wyborami prezydenckimi otwarcie poparła Andrzeja Dudę. Większość senacka jest krucha. PiS ma w Senacie 48 senatorów, PO 43 w koalicji z dwoma lewicowymi i trzema senatorami PSL-u. Są senatorowie niezależni, z czego dwóch to politycy bliscy Platformie, a Wadim Tyszkiewicz to samorządowiec, który ostro krytykuje PiS.

- Jesteśmy jedną zgraną paczką i raczej nie ma sytuacji, aby ktoś z moich koleżanek czy kolegów wyłamał się i zmienił swoje barwy polityczne - uspokaja Robert Dowhan.

Senator Dowhan - były prezes klubu żużlowego Falubaz i lubuski biznesmen ze sporym majątkiem - był już kuszony posadą ministra sportu, ale odmówił.

- Na nikogo nie polujemy, natomiast zawsze jesteśmy otwarci na współpracę - mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Co z "koalicją polskich spraw"?

W końcówce kampanii Andrzej Duda mówił o "koalicji polskich spraw" z PSL-em i Konfederacją. Niedługo potem, przy głosowaniu wotum nieufności dla ministrów Kamińskiego i Ziobry, dwoje polityków PSL-u - Urszula Nowogórska i Zbigniew Ziejewski - wstrzymało się od głosu. Ruszyła lawina spekulacji. Jednak - jak słyszymy - mylnych. Posłowie przekonują, że nie zamierzają odchodzić z PSL-u.

Negatywnie na temat "koalicji polskich spraw" wypowiada się też Artur Dziambor z Konfederacji. Jego zdaniem "Koalicja polskich spraw" w ustach rzecznika Fogla wygląda tak, że to Konfederacja i PSL mają się dołączyć do PiS-u i popierać jego pomysły. Dodaje on, że koalicje buduje się na zasadzie wspólnoty programowej, a tam - jak dodaje - jej nie czuć.

Politycy opozycyjni po przegranych wyborach prezydenckich będą musieli walczyć o zachowanie pozycji. Opozycyjny Senat jest kluczowy. Bo - jak przekonuje Bogdan Klich - jest symbolem demokracji, która jeszcze nie zginęła.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS