"Sędziowie stawiają się ponad prawem". Kolejny etap sporu o Sąd Najwyższy

29.06.2018 | "Sędziowie stawiają się ponad prawem". Kolejny etap sporu o Sąd Najwyższy
29.06.2018 | "Sędziowie stawiają się ponad prawem". Kolejny etap sporu o Sąd Najwyższy
Arleta Zalewska | Fakty TVN
29.06.2018 | "Sędziowie stawiają się ponad prawem". Kolejny etap sporu o Sąd NajwyższyArleta Zalewska | Fakty TVN

4 lipca w Sądzie Najwyższym może być sądnym dniem. Pierwsza Prezes Małgorzata Gersdorf zamierza przyjść do pracy, ale PiS już dziś pyta: "niby na jakiej podstawie będzie tam przebywać?". Spór w Polsce to nie wszystko. Komisja Europejska szykuje się do złożenia pozwu przeciw Polsce w Trybunale Sprawiedliwości UE.

- Ustawa o Sądzie Najwyższym jest w pełni zgodna z konstytucją i nie widzę powodów, żeby ją zmieniać - stwierdza premier Mateusz Morawiecki.

Tymczasem Zgromadzenie Ogólne SN uznało, że prezes Gersdorf powinna pełnić swą funkcję do wygaśnięcia kadencji w 2020 roku. Jak napisano w uchwale sędziów, zgodnie z bezpośrednim zapisem w konstytucji. - Jest to jedyna możliwa reakcja na sytuację, w której uchwalone ustawy są niezgodne z konstytucją - tłumaczy Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego.

Po takich słowach premiera i po takim stanowisku sędziów, którzy ustawy nie uznają, rysuje się groźny obraz tego, co może się stać 4 lipca, gdy po północy wejdą w życie nowe przepisy, wygaszające sześcioletnią kadencję Małgorzaty Gersdorf.

- Stawimy się w Sądzie Najwyższym. Stawi się również Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego. No i chcemy zaakcentować to, że jest nadal naszym prezesem i przystąpić do pracy - przekonuje Michał Laskowski.

- Małgorzata Gersdorf już nie będzie prezesem sądu i nie wiem, jaki będzie miała tytuł do tego, żeby tam przebywać - stwierdza z kolei Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.

"Uważam, że pierwszy prezes jest"

- Konsekwencje wobec sędziów, którzy łamią przepisy ustawy, toczą się w postępowaniu dyscyplinarnym - komentuje Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Jakie będą konsekwencje tego konstytucyjnego sporu w praktyce? W środę prezes Małgorzata Gersdorf przyjdzie do pracy. Jej kadencja wciąż trwa - tak, opierając się wprost na przepisach konstytucji, uznali sędziowie. Równocześnie, zgodnie z ustawą autorstwa PiS-u, prezydent, spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, powinien wyznaczyć sędziego pełniącego obowiązki Pierwszego Prezesa, który - jeśli taką funkcje przyjmie - będzie musiał stanąć przeciwko większości sędziów.

- Nie mógłbym przyjąć takiej propozycji, bo uważam, że Pierwszy Prezes jest. Gdyby prezydent powołał kogoś wbrew jego woli, to oczywiście taka osoba będzie musiała zdecydować, co zrobi - stwierdził sędzia Dariusz Zawistowski.

- Każdy, kto pojawi się i będzie chciał powiedzieć, że to on kieruje Sądem Najwyższym, będzie dla mnie uzurpatorem - podkreśla Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia".

Przemoc konstytucyjna

Dopiero dziś, po ponad miesiącu od dnia, gdy obwieszczenie prezydenta wpłynęło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ta opublikowała informację o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym. Ale to na razie niewyjaśnione przez premiera opóźnienie powoduje tyle, że grupa brakujących 44 sędziów od 4 lipca może powiększyć się o kolejnych jedenastu.

Środowiska sędziowskie i organizacje opozycyjne od kilku dni organizują manifestacje w obronie sądów. Protestować mają też 4 lipca. - To, z czym mamy do czynienia, to jest przemoc konstytucyjna. To znaczy: jedna władza próbuje wbrew drugiej, niezgodnie z konstytucją, dokonać zamachu na Sąd Najwyższy - tłumaczy profesor Marcin Matczak.

Ustawa o Sądzie Najwyższym stanęła w samym środku sporu z Komisją Europejską. Wiceszef KE zapowiedział zaskarżenie polskiej ustawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS