"Ten system już przerabialiśmy w PRL-u". Sędziowie mówią o zastraszaniu

10.10.2018 | "Ten system już przerabialiśmy w PRL-u". Sędziowie mówią o zastraszaniu
10.10.2018 | "Ten system już przerabialiśmy w PRL-u". Sędziowie mówią o zastraszaniu
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
10.10.2018 | "Ten system już przerabialiśmy w PRL-u". Sędziowie mówią o zastraszaniuJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Naciski, zastraszanie, czystki - tak wyglądają sądy według 90 procent pytanych sędziów, jak wynika z raportu opublikowanego przez stowarzyszenie "Iustitia". W środę na przesłuchaniu przed zastępcą rzecznika dyscypliny stawił się, bez pełnomocnika, sędzia Igora Tuleya. Sprawy dyscyplinarne mają też inni sędziowie, których słowa krytykowali politycy PiS.

W środę w drodze na przesłuchanie do rzecznika dyscypliny sędziemu Igorowi Tulei towarzyszył adwokat i grupa ludzi, którzy twierdzą, że praworządność w Polsce jest zagrożona. - To będzie takie grillowanie, żeby ludzi upodlić, zeszmacić - mówi jedna z kobiet, która była przed siedzibą KRS

Ale już po wejściu do budynku okazało się, że sędzia Tuleya musiał zostać sam. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego nie chciał, by w postępowaniu brał udział pełnomocnik sędziego. - Tak jak Igor został pozbawiony obrońcy, tak każdy z nas może być pozbawiony obrońcy, może być pozbawiony sądu - komentuje Krystian Markowski, prezes stowarzyszenia "Iustitia".

Dla ludzi, którzy mają na sztandarach słowo "konstytucja" i wielkie obawy o rządy prawa w Polsce, potraktowanie Igora Tulei to kolejny dowód na to, po co rządzącym była kontrola nad sądami i sędziami. - Ten system już przerabialiśmy w PRL-u. Nie chcemy, żeby było tak jak za dawnych czasów, że "partia rządzi, partia sądzi" - mówi Katarzyna Kopycińska, uczestniczka wiecu przed KRS.

Igor Tuleya naraził się na krytykę polityków PiS już pięć lat temu, gdy skazał lekarza za korupcję, ale skrytykował metody śledcze CBA i "stalinowskie" manipulacje przy filmie z zatrzymania.

Tamten wyrok krytykował Zbigniew Ziobro i mówił o "gorącej głowie i młodym wieku" sędziego Tulei.

Tyle, że Igor Tuleya jest równolatkiem Zbigniewa Ziobry.

Sędziowie z dyscyplinarkami

Igor Tuleya to nie jedyny sędzia, który musi mierzyć się z postępowaniem dyscyplinarnym. Przełożona sędziego Waldemara Żurka - koleżanka Zbigniewa Ziobry - złożyła przeciwko byłemu rzecznikowi KRS wniosek dyscyplinarny. Chodzi o niepodejmowanie nowych obowiązków przez sędziego. Sędzia Żurek te nowe obowiązki uznaje za mobbing i skierował sprawę do sądu.

- Przeciwko Skarbowi Państwa, Sądowi Okręgowemu w Krakowie, ale tak naprawdę dotyczy działań prezesa tego sądu, czy też osoby pełniącej obowiązki prezesa, koleżanki ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - wyjaśnia Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia "Themis".

Zastępca rzecznika dyscypliny, który zajmuje się sprawą sędziego Tulei, bardzo szybko zajął się też sędzią Sławomirem Jęksą, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania za użycie - w czasie demonstracji - słów o "wkur******". Sędzia swój wyrok uzasadnił niewielką szkodliwością społeczną wulgaryzmu, zważając na "zło, jakie ma miejsce w Polsce".

Politycy PiS-u byli oburzeni uzasadnieniem sędziego.

- Tego rodzaju uzasadnienia absolutnie powinny podlegać debacie publicznej - stwierdził senator Jan Maria Jackowski.

- Pamiętając o tym, że przed sądami protestują zwykli obywatele. To oni są odważni, nie my. Oni ryzykują. Jeśli za słowo "konstytucja" można dostać w twarz, czy spotkać się z szykanami, to tym bardziej my, sędziowie, nie powinniśmy się cofać - mówił już po przesłuchaniu sędzia Igor Tuleya.

Rządzący przekonują i w Polsce, i w Europie, że polscy sędziowie są niezawiśli.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS