Muszyński nie pojawił się na przesłuchaniu w KRS. "To nie jest obligatoryjne"

21.08.2018 | Muszyński nie pojawił się na przesłuchaniu w KRS. "To nie jest obligatoryjne"
21.08.2018 | Muszyński nie pojawił się na przesłuchaniu w KRS. "To nie jest obligatoryjne"
Maciej Knapik | Fakty TVN
21.08.2018 | Muszyński nie pojawił się na przesłuchaniu w KRS. "To nie jest obligatoryjne"Maciej Knapik | Fakty TVN

Sędzia Muszyński nie dotarł do KRS na przesłuchanie. Z nowego Trybunału Konstytucyjnego Muszyński chce przejść do nowego Sądu Najwyższego. Wśród prawie dwustu chętnych jest podobno jednym z faworytów.

Dla Stanisława Piotrowicza jest to wyjątkowo pracowity okres. Poseł modeluje nowy Sąd Najwyższy, czyli ostatnią instancję sądownictwa. W KRS-ie przesłuchuje kandydatów na nowych sędziów.

- Ja realizuję postanowienia ustawowe, bo taki jest mój obowiązek - podkreśla Piotrowicz.

Opozycja wytyka mu jednak, że te postanowienia ustawowe sam wcześniej przeforsował w Sejmie i że był PRL-owskim prokuratorem stanu wojennego.

O tym, że polska Krajowa Rada Sądownictwa jest uzależniona od polityków PIS-u, mówi i alarmuje Komisja Europejska, ale kandydatom to nie przeszkadza. - Ja tu nie widzę złamania żadnego prawa unijnego. Nie wiem, skąd ten szum cały - komentuje sytuacje Robert Pelewicz, sędzia sądu okręgowego w Tarnobrzegu, który chce orzekać w SN.

Blisko 200 chętnych, 44 miejsca

Chętnych do kariery w Sądzie Najwyższym jest prawie dwustu, ale wolnych miejsc czterdzieści cztery. Z tego właśnie powodu, zdaniem posła Piotrowicza, Rada będzie mieć problem, żeby "z tych świetnych kandydatów wybrać najlepszych".

Opozycja nie ma jednak wątpliwości. - To będą osoby, które zaprowadzą PiS-owskie porządki w Sądzie Najwyższym - ocenia Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Nowoczesnej.

Przesłuchania odbywają się za zamkniętymi drzwiami. We wtorek odrzucono wniosek jednego z kandydatów, by jego przesłuchanie było jawne. Profesor Jacek Barcik, bo o nim mowa, stwierdził, że "jeśli mamy dobrą zmianę, to dajmy przykład dobrej zmiany". Jego kandydatura jest protestem przeciwko upartyjnianiu sądów.

Wielki nieobecny

Na wysłuchanie nie przyszedł Mariusz Muszyński, który nazywany jest sędzią dublerem w Trybunale Konstytucyjnym. - To (obecność - przyp. red.) nie jest obligatoryjne. Dzisiaj nie zapadają decyzje - komentował nieobecność Muszyńskiego Stanisław Piotrowicz.

Mariusz Muszyński działa w Trybunale w tandemie z Julią Przyłębską. Jako jej zastępca odgrywa kluczową rolę. Opozycja mówi o paraliżu i upolitycznieniu Trybunału, a część sędziów skarży się na ręczne sterowanie.

W Sądzie Najwyższym Muszyński, jak nieoficjalnie słychać, wystąpi w tandemie z Małgorzatą Manowską, która jest współpracowniczką Zbigniewa Ziobry, a która ma zastąpić prezes Gersdorf. Inna nieoficjalna informacja mówi, że Muszyński ma być prezesem Izby Dyscyplinarnej, która będzie - zdaniem opozycji - "batem" na sędziów.

- Moim zdaniem będzie usuwać niepokornych sędziów - mówi sędzia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis" i były rzecznik KRS.

Mariusz Muszyński to były oficer Urzędu Ochrony Państwa (obecnie Agencja Wywiadu). Jak donosiła "Gazeta Wyborcza", jako oficer służb pracował w polskiej ambasadzie w Berlinie, gdzie wywiadowczo prowadził małżeństwo Przyłębskich. On sam obracał sprawę w żart pytając "czy wygląda na Jamesa Bonda".

Jego dokumentację do KRS dostarczył podwładny Zbigniewa Ziobry. Podobno była to tylko przysługa.

-----------------------------------------------------------

WYJAŚNIENIE

We wtorkowym wydaniu "Faktów" zostało użyte sformułowanie, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Mariusz Muszyński "prowadził wywiadowczo małżeństwo Przyłębskich, Julię i jej męża Andrzeja". Na wniosek szefa gabinetu prezesa Trybunału Konstytucyjnego pani Julii Przyłębskiej wyjaśniamy, że użyte słowa zostały zaczerpnięte z publikacji prasowej, która to publikacja została zdementowana w październiku 2017 roku przez ministra Mariusza Kamińskiego.

Zainteresowane osoby przepraszamy.

Wyjaśnienie
WyjaśnienieFakty TVN

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS