Muszyński nie pojawił się na przesłuchaniu w KRS. "To nie jest obligatoryjne"

21.08.2018 | Muszyński nie pojawił się na przesłuchaniu w KRS. "To nie jest obligatoryjne"
21.08.2018 | Muszyński nie pojawił się na przesłuchaniu w KRS. "To nie jest obligatoryjne"
Maciej Knapik | Fakty TVN
21.08.2018 | Muszyński nie pojawił się na przesłuchaniu w KRS. "To nie jest obligatoryjne"Maciej Knapik | Fakty TVN

Sędzia Muszyński nie dotarł do KRS na przesłuchanie. Z nowego Trybunału Konstytucyjnego Muszyński chce przejść do nowego Sądu Najwyższego. Wśród prawie dwustu chętnych jest podobno jednym z faworytów.

Dla Stanisława Piotrowicza jest to wyjątkowo pracowity okres. Poseł modeluje nowy Sąd Najwyższy, czyli ostatnią instancję sądownictwa. W KRS-ie przesłuchuje kandydatów na nowych sędziów.

- Ja realizuję postanowienia ustawowe, bo taki jest mój obowiązek - podkreśla Piotrowicz.

Opozycja wytyka mu jednak, że te postanowienia ustawowe sam wcześniej przeforsował w Sejmie i że był PRL-owskim prokuratorem stanu wojennego.

O tym, że polska Krajowa Rada Sądownictwa jest uzależniona od polityków PIS-u, mówi i alarmuje Komisja Europejska, ale kandydatom to nie przeszkadza. - Ja tu nie widzę złamania żadnego prawa unijnego. Nie wiem, skąd ten szum cały - komentuje sytuacje Robert Pelewicz, sędzia sądu okręgowego w Tarnobrzegu, który chce orzekać w SN.

Blisko 200 chętnych, 44 miejsca

Chętnych do kariery w Sądzie Najwyższym jest prawie dwustu, ale wolnych miejsc czterdzieści cztery. Z tego właśnie powodu, zdaniem posła Piotrowicza, Rada będzie mieć problem, żeby "z tych świetnych kandydatów wybrać najlepszych".

Opozycja nie ma jednak wątpliwości. - To będą osoby, które zaprowadzą PiS-owskie porządki w Sądzie Najwyższym - ocenia Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Nowoczesnej.

Przesłuchania odbywają się za zamkniętymi drzwiami. We wtorek odrzucono wniosek jednego z kandydatów, by jego przesłuchanie było jawne. Profesor Jacek Barcik, bo o nim mowa, stwierdził, że "jeśli mamy dobrą zmianę, to dajmy przykład dobrej zmiany". Jego kandydatura jest protestem przeciwko upartyjnianiu sądów.

Wielki nieobecny

Na wysłuchanie nie przyszedł Mariusz Muszyński, który nazywany jest sędzią dublerem w Trybunale Konstytucyjnym. - To (obecność - przyp. red.) nie jest obligatoryjne. Dzisiaj nie zapadają decyzje - komentował nieobecność Muszyńskiego Stanisław Piotrowicz.

Mariusz Muszyński działa w Trybunale w tandemie z Julią Przyłębską. Jako jej zastępca odgrywa kluczową rolę. Opozycja mówi o paraliżu i upolitycznieniu Trybunału, a część sędziów skarży się na ręczne sterowanie.

W Sądzie Najwyższym Muszyński, jak nieoficjalnie słychać, wystąpi w tandemie z Małgorzatą Manowską, która jest współpracowniczką Zbigniewa Ziobry, a która ma zastąpić prezes Gersdorf. Inna nieoficjalna informacja mówi, że Muszyński ma być prezesem Izby Dyscyplinarnej, która będzie - zdaniem opozycji - "batem" na sędziów.

- Moim zdaniem będzie usuwać niepokornych sędziów - mówi sędzia Waldemar Żurek ze Stowarzyszenia Sędziów "Themis" i były rzecznik KRS.

Mariusz Muszyński to były oficer Urzędu Ochrony Państwa (obecnie Agencja Wywiadu). Jak donosiła "Gazeta Wyborcza", jako oficer służb pracował w polskiej ambasadzie w Berlinie, gdzie wywiadowczo prowadził małżeństwo Przyłębskich. On sam obracał sprawę w żart pytając "czy wygląda na Jamesa Bonda".

Jego dokumentację do KRS dostarczył podwładny Zbigniewa Ziobry. Podobno była to tylko przysługa.

-----------------------------------------------------------

WYJAŚNIENIE

We wtorkowym wydaniu "Faktów" zostało użyte sformułowanie, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Mariusz Muszyński "prowadził wywiadowczo małżeństwo Przyłębskich, Julię i jej męża Andrzeja". Na wniosek szefa gabinetu prezesa Trybunału Konstytucyjnego pani Julii Przyłębskiej wyjaśniamy, że użyte słowa zostały zaczerpnięte z publikacji prasowej, która to publikacja została zdementowana w październiku 2017 roku przez ministra Mariusza Kamińskiego.

Zainteresowane osoby przepraszamy.

Wyjaśnienie
WyjaśnienieFakty TVN

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS