Sanepid bada przedszkole w Chotomowie. Ale lekarze już wiedzą, co zatruło dzieci

03.04.2017 | Sanepid bada przedszkole w Chotomowie. Ale lekarze już wiedzą, co zatruło dzieci
03.04.2017 | Sanepid bada przedszkole w Chotomowie. Ale lekarze już wiedzą, co zatruło dzieci
Magda Łucyan | Fakty TVN
03.04.2017 | Sanepid bada przedszkole w Chotomowie. Ale lekarze już wiedzą, co zatruło dzieciMagda Łucyan | Fakty TVN

Jak się czuje setka dzieci, które zatruły się w przedszkolu w Chotomowie? Sanepid przeprowadził kontrolę - jej wyniki poznamy za trzy dni. Jednak w szpitalu już wiedzą, że to była salmonella. W ostatnich latach rzadko dawała o sobie znać, a jest groźna - zwłaszcza dla dzieci.

W przedszkolu w Chotomowie zamiast dzieci - sanepid. Odkażał wszystkie pomieszczenia i sprawdzał, co doprowadziło do tego, że w szpitalach znalazła się ponad setka dzieci.

W nocy z czwartku na piątek większość dzieci, które chodzą do tego przedszkola, zaczęła cierpieć na silne bóle głowy, gorączkę, wymioty i biegunkę. Do szpitali trafiły odwodnione. Już wiadomo, że u jednego z nich rozpoznano salmonellę. Zatrucia tą bakterią na taką skalę nie było w Polsce od dawna.

Salmonella może być śmiertelna

Zatrucie salmonellą jest groźne, szczególnie u dzieci. - Dziecko odwodnione potrzebuje hospitalizacji, nawodnienia i leczenia. Salmonella to bakteria i musimy leczyć antybiotykiem - zwykle dożylnie. To może się skończyć śmiercią, jeśli jest nieleczone - tłumaczy pediatra Mariola Dzierżek.

Reakcja rodziców była szybka. W poniedziałek w szpitalach pozostało blisko pięćdziesiąt osób. Poza dziećmi zatruł się też personel.

- Mój stan zdrowia jest teraz nieważny. Tylko dzieci są ważne. Jestem w kontakcie z rodzicami osobiście i nauczycielki są też - mówi Beata Chudzik, dyrektor Gminnego Przedszkola w Chotomowie.

- Najważniejsza informacja jest taka, że stan zdrowia dzieci się poprawia - dodaje Jarosław Chodorski, wójt gminy Jabłonna.

Sanepid bada przedszkolny jadłospis. Powodem zatrucia najprawdopodobniej były jajka. Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedzialności za to, co się stało. Sprawę bada policja i prokuratura - w poniedziałek policja przesłuchała dyrektorkę przedszkola.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS