Samorządowcy chcieli odwołania dyrektora, ale nie zgodził się minister. W Teatrze Polskim pustki

15.04.2017 | Samorządowcy chcieli odwołania dyrektora, ale nie zgodził się minister. W Teatrze Polskim pustki
15.04.2017 | Samorządowcy chcieli odwołania dyrektora, ale nie zgodził się minister. W Teatrze Polskim pustki
Robert Jałocha | Fakty TVN
15.04.2017 | Samorządowcy chcieli odwołania dyrektora, ale nie zgodził się minister. W Teatrze Polskim pustkiRobert Jałocha | Fakty TVN

W trakcie premierowego spektaklu wrocławskiego Teatru Polskiego pt. "Chory z urojenia" momentami było więcej aktorów na scenie niż widzów na widowni. Wszyscy - widzowie, aktorzy, a pewnie też i dyrektor Cezary Morawski - mają dość konfliktu. Ale końca nie widać. Minister kultury nie chce odwołania dyrektora.

Niska frekwencja na premierze spektaklu "Chory z urojenia" w Teatrze Polskim we Wrocławiu to - zdaniem zwolnionych aktorów - najsurowsza recenzja wystawiona dyrektorowi Cezaremu Morawskiemu.

- To znaczy, że przez te 10 lat wychowaliśmy dobrą publiczność - ocenia były dyrektor artystyczny Piotr Rudzki, który jest jednym z największych krytyków Morawskiego. Wrocławska publiczność za byłymi aktorami Teatru Polskiego jeździ teraz do Krakowa i Warszawy. We Wrocławiu szansą na spotkanie z częścią zespołu są spektakle grane przez tak zwany teatr w podziemiu.

- Teatr Polski, ten istotny teatr, który współtworzył wielką historię teatru polskiego, jest na wygnaniu, na uchodźstwie - ocenia Magdalena Chlasta-Dzięciołowska, która do czasu zmiany dyrektora była stałą bywalczynią spektakli. Zdaniem protestującej publiczności tak dziś frekwencja na premierowych spektaklach jest tak niska z powodu zmian, które wprowadził Cezary Morawski.

"Walczymy o nową publiczność"

Liczb, które najlepiej oddadzą skalę niezadowolenia publiczności, teatr nie chciał ujawnić. Jego rzecznik przekazał jedynie, że w pierwszym kwartale widownia wypleniona była w blisko 50 procentach. - Walczymy o nową publiczność. Proszę zauważyć, że w tej chwili mamy nowy repertuar i staramy się pozyskać inną publiczność, aniżeli ta, która do tej pory chodziła - mówi dyrektor Teatru Polskiego. W tle walki o widza cały czas toczy się też spór o powołanego siedem miesięcy temu dyrektora. Aktorzy, którzy czekają na rozstrzygnięcie konfliktu, tracą już nie tylko cierpliwość, ale i nadzieję. - Nie będziemy dłużej czekać, ja chcę pracować, chcę się rozwijać. Ja już mam dosyć - mówi Marta Zięba, jedna ze zwolnionych aktorek.

"Takie jest prawo"

Zarząd Województwa Dolnośląskiego dwa miesiące temu wszczął procedurę odwołania dyrektora Cezarego Morawskiego. - W zarządzie jest większość, która jest zdecydowana odwołać dyrektora - mówił wtedy marszałek Cezary Przybylski. Do podjęcia takiej uchwały zarządowi potrzebna była opinia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opinia już jest. "Negatywnie opiniuję zamiar odwołania pana Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu" - można przeczytać w piśmie z ministerstwa. Wicepremier Piotr Gliński prosił też o ponowny namysł nad zamiarem odwołania dyrektora.

Teraz losu Morawskiego nie przesądza też sam marszałek i tłumaczy, że zarząd nie podjął wcześniej decyzji o odwołaniu dyrektora, tylko "zamiar odwołania". Po co zarząd podejmuje decyzję o zamiarze odwołania skoro nie jest pewien dalszych losów dyrektora? - Takie jest prawo - odpowiada Przybylski.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS