Wszyscy sadzą las. Po wichurze z 2017 roku w Rytlu wciąż brakuje drzew

26.04.2019 | Wszyscy sadzą las. Po wichurze z 2017 roku w Rytlu wciąż brakuje drzew
26.04.2019 | Wszyscy sadzą las. Po wichurze z 2017 roku w Rytlu wciąż brakuje drzew
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
26.04.2019 | Wszyscy sadzą las. Po wichurze z 2017 roku w Rytlu wciąż brakuje drzewJan Błaszkowski | Fakty TVN

Plan jest ambitny: 300 tysięcy nowych drzew ma zostać posadzonych podczas akcji "Sadzimy las". Sadzonki można odbierać w całej Polsce, aż do wyczerpania zapasów. Akcję rozpoczął prezydent Andrzej Duda, w nadleśnictwie Rytel zniszczonym dwa lata temu przez "huragan 100-lecia". To właśnie tam harcerze, żołnierze, leśnicy i wolontariusze robią wszystko, żeby ten teren nie pozostał pustynią.

Kilka ruchów szpadlem, sadzonka w otwór korzeniem do dołu, a potem jeszcze tylko delikatnie zasypać. Wśród różnych harcerskich sprawności akurat ta to żadne wyzwanie.

- Pełnimy swoistego rodzaju służbę. Niczego harcerze się nie boją - mówi Przemysław Singer, harcerz z Chojnic. - Przyjdziemy za 50 lat i będziemy mówić: o, tutaj sadziłam las - tłumaczy harcerka z Tucholi Wiktoria Gliniecka.

W leśnictwie Jakubowo, a raczej w tym, co z leśnictwa po wielkiej nawałnicy zostało, ludzie uwijają się jak mrówki. Teren podzielono na kwadraty, tak zwane placówki. W każdej sadzi się 14 drzewek.

- Nasze dzieci na pewno to zobaczą, więc jest warto - mówi Agata Karpanka, harcerka z Tucholi.

#sadziMY

W Rytlu na Pomorzu, który został wyjątkowo dotknięty przez wichurę w sierpniu 2017, wielkie poruszenie. Za szpadel chwycili prezydent Polski z małżonką. Las to wspólna sprawa. Stąd nazwa akcji: #sadziMY. My sadzimy.

- Każdy z nas kiedyś marzył o tym, żeby chociaż jedno swoje drzewko posadzić w życiu - mówi Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

W sercu Borów Tucholskich 1300 osób przywraca naturze to, co zabrał żywioł. Wojsko, strażacy, strażnicy graniczni, a przede wszystkim harcerze. W obozie harcerskim w Suszku nawałnica w 2017 roku zabiła dwie druhny. To harcerze pierwsi ruszyli pomagać usuwać skutki kataklizmu. Dziś znów są pierwsi - blisko natury.

- Na pewno jest w tym jakaś symbolika. Bo to coś dla nas znaczy, jest to nasze środowisko, na którym nam zależy - mówi Marianna Piesio, harcerka z Tucholi.

Zniszczony las o powierzchni Warszawy

Tereny po nawałnicy to wciąż pustynia. Lasy Państwowe muszą najpierw zarobić, by coś posadzić. No i potrzeba rąk do pracy.

- Nie jesteśmy w stanie nawet wyprodukować aż tylu sadzonek na raz. Jeśli one mają być naprawdę dobrej jakości - tłumaczy Marek Muchowski z Nadleśnictwa Woziwoda.

Posprzątanie i wywózka wiatrołomów trwała dwa lata. Wichura zniszczyła wszystko w godzinę.

Nawałnica obaliła 20 milionów drzew na powierzchni 80 tysięcy hektarów. To tak jakby wichura zmiotła las na obszarze równym obszarowi Warszawy.

Przez leśniczych nazywana jest "nawałnicą stulecia", bo w prawie stuletniej historii Lasów Państwowych leśnicy nigdy nie przeżyli takiej katastrofy.

- Wszyscy płakaliśmy - mówiła w sierpniu 2018 roku Anna Kukier z Nadleśnictwa Lipusz. Pani Anna nie kryła wtedy łez. 4000 hektarów sześćdziesięcioletniego lasu zostało zniszczonych. Dziś w swoim nadleśnictwie Anna Kukier wszystkim chętnym rozdaje sadzonki drzew. - Za 120 lat moje wnuki zobaczą te drzewa. Tak, jesteśmy większymi optymistami - mówi.

W ramach akcji #sadziMY we wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce można za darmo dostać sadzonki drzew i posadzić choćby przed własnym domem. - Mówią: las był, nas nie było. Las będzie, nas nie będzie - mówi jeden z wolontariuszy.

O las zadbać musi człowiek.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS