"Fakty" TVN: Sadurska odejdzie 12 czerwca, później ma trafić do PZU

05.06.2017 | "Fakty" TVN: Sadurska odejdzie 12 czerwca, później ma trafić do PZU
05.06.2017 | "Fakty" TVN: Sadurska odejdzie 12 czerwca, później ma trafić do PZU
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
05.06.2017 | "Fakty" TVN: Sadurska odejdzie 12 czerwca, później ma trafić do PZUKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Czy szefowa kancelarii prezydenta, minister Sadurska, zostanie wiceprezesem PZU? Czy ma kompetencje czy może koneksje? Rzecznik rządu powiedział, że nie ma potwierdzenia. Nie wiadomo również, czy pani minister ma chęć do objęcia tego stanowiska. Pytanie, czy na stanowisko wiceprezesa w jednej z największych spółek skarbu państwa wystarczy sama chęć.

W chwili, gdy Andrzej Duda rozpoczynał spotkanie we Wrocławiu był już po porannej rozmowie z szefową swojej Kancelarii. To na nim miała zapaść ostateczna decyzja o dymisji Małgorzaty Sadurskiej z Pałacu Prezydenckiego. Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości zapytany czy jest to dobra zmiana, odpowiedział krótko. - Nie będę panu prezydentowi meblować kancelarii - mówi.

Jak dowiedziały się "Faktów" TVN, Małgorzata Sadurska formalnie ma odejść z Pałacu Prezydenckiego 12 czerwca.

Bezpośrednio po formalnym odejściu i uroczystości odwołania, o czym donosi między innymi Polska Agencja Prasowa, minister Sadurska ma zostać powołana na stanowisko wiceprezesa PZU.

- Nie znam żadnej cechy pani Sadurskiej, która by ją do tego predysponowała - komentuje doniesienia Sławomir Nitras z Platformy Obywatelskiej. Innego zdania jest marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. - Jest bardzo uczciwym politykiem. W a w spółkach trzeba przede wszystkim uczciwości - podkreśla.

Taki szybki transfer z polityki do państwowej spółki musi budzić kontrowersje, bo Małgorzata Sadurska, choć jest prawnikiem i ma dyplom z zarządzania, nie ma doświadczenia w biznesie. - Jeżeli doświadczenie polityka z ubezpieczeniami polega tylko na tym, że jeździ samochodem i ma ubezpieczenie OC i AC, to trochę za mało - mówi Cezary Tomczyk, PO.

Pałacowe gry

Małgorzata Sadurska nie chciała się dziś wypowiadać na temat odejścia Pałacu Prezydenckiego. Szefowa Kancelarii nie komentuje także sprawy konfliktu, który od miesięcy tli się w otoczeniu prezydenta Andrzeja Dudy. Konfliktu, który miał być bezpośrednią przyczyną jej odejścia z Kancelarii Prezydenta.

W Pałacu Prezydenckim jest jeden polityk, który radykalnie zwiększa swoje wypływy w otoczeniu Andrzeja Dudy. Chodzi o Krzysztofa Szczerskiego, który najpierw doprowadził do marginalizacji Adama Kwiatkowskiego i sam zajął jego miejsce jako szef gabinetu prezydenta. Potem była marginalizacja i odejście Marka Magierowskiego. Odejście Małgorzaty Sadurskiej oznacza, że po tych "pałacowych grach" z otoczenia prezydenta znikają ludzie, którzy byli blisko związani z tak zwaną centralą PiS-u.

Małgorzata Sadurska, mająca świetne relacje z Jarosławem Kaczyńskim, była marginalizowana już od miesięcy. Według naszych rozmówców były dni, a nawet tygodnie, gdy nie miała żadnego kontaktu z prezydentem. Prezydent miał bardzo źle oceniać jej pracę.

Wyraźnym sygnałem do dymisji był zaś 3 maj, kiedy to prezydent Andrzej Duda ogłosił plany przeprowadzenia referendum konstytucyjnego. Szefowa Kancelarii - formalnie najważniejsza współpracowniczka prezydenta - dowiedziała się o pomyśle referendum w momencie, gdy prezydent wygłaszał swoje przemówienie.

Chwilę później pojawiły się pierwsze spekulacje o możliwym odejściu szefowej Kancelarii.

PZU to państwowa spółka, którą nadzoruje bezpośrednio premier Beata Szydło.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN