Brał udział w proteście przeciw kościelnej pedofilii. Sąd chce ustalić, czy 16-latek nie jest zdemoralizowany

13.01.2019 | Brał udział w proteście przeciw kościelnej pedofilii. Sąd chce ustalić, czy 16-latek nie jest zdemoralizowany
13.01.2019 | Brał udział w proteście przeciw kościelnej pedofilii. Sąd chce ustalić, czy 16-latek nie jest zdemoralizowany
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
13.01.2019 | Brał udział w proteście przeciw kościelnej pedofilii. Sąd chce ustalić, czy 16-latek nie jest zdemoralizowanyJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Jeśli kogoś zdziwił wniosek komendanta głównego policji o uchylenie immunitetu posłance Joannie Scheuring-Wielgus za wzięcie udziału w akcji przeciw pedofilii i zawieszenie bucików i plakatu na parkanie przed katedrą w Toruniu, to pewnie jeszcze bardziej zaskoczy go postępowanie sądowe wobec 16-latka. On też wziął udział w tej akcji, co może zostać uznane teraz za przejaw demoralizacji.

16-letni Paweł Wenderlich wierzył, że nie każdy przejdzie obojętnie obok dziecięcych bucików zawieszonych na ogrodzeniu Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. - Chciałbym mieć jakiś wpływ na zmiany, żeby Polska szła w dobrą stronę - tłumaczy.

Licealista odbiera teraz surową lekcję wychowania obywatelskiego. Za udział w proteście i wieszanie bucików pod katedrą w Toruniu sąd rodzinny z Lipna, gdzie chłopak mieszka, z urzędu postanowił ustalić, czy nieletni swoim zachowaniem nie wykazuje przejawów demoralizacji. - Ja uważam, że nie jestem zdemoralizowany. Czy osoby zdemoralizowane bronią ofiar, bronią ofiar pedofilów? - pyta Paweł.

W akcji, w której wziął udział Paweł, wszędzie w Polsce towarzyszyły niemałe emocje. Paweł, choć bardzo młody, miał prawo nie tylko wieszać dziecięce buciki, ale nawet - gdyby chciał - głośno krzyczeć. - Wolność słowa czy prawo do protestu obywatelskiego nie ma limitu wieku - mówi adwokat Krzysztof Budnik.

Policja pod oknem

16-latek jest najmłodszą osobą z grona tych, którzy mają kłopoty z powodu protestu w formie wieszania bucików na ogrodzeniach kościołów. - Brakuje mi komentarza do tego. Ja byłabym dumna, gdybym miała takie dziecko, gdybym miała takiego syna. Paweł już jest stygmatyzowany jako ten, który demoralizuje środowisko. To totalny absurd - uważa Katarzyna Lewandowska, aktywistka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Na policyjnych wezwaniach i działaniach sądu się nie kończy. - Policja pod oknami mi wystaje, więc próbują wywrzeć jakąś presję tutaj na mnie. Codziennie mam patrol policji, ten sam radiowóz zazwyczaj do mnie tutaj podjeżdża. Po mieście też za mną jeżdżą - mówi Paweł Wenderlich.

- Demoralizacją jest zachowanie policji. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości świat stanął na głowie - komentuje posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z partii Teraz.

"Nadgorliwość"

Najbardziej zaskakujące jest to, że kuria nie zgłosiła zawiadomienia o żadnym wykroczeniu albo przestępstwie. - Tutaj jest ewidentnie nadgorliwość ze strony policji - ocenia Krzysztof Budnik.

Konsekwencje dla nastolatka mogą się okazać całkiem poważne. - Grozi mu to, że będzie postępowanie przed sądem dla nieletnich i może na przykład otrzymać kuratora, czyli jego dalsze działania, zachowania, będą monitorowane - mówi psychiatra i biegły sądowy Jerzy Pobocha.

16-latek zapewnia, że skrzydeł mu to nie podetnie. - Chciałbym coś robić dla ludzi - tłumaczy.

Z obywatelskiej aktywności nie zamierza zrezygnować.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS