Rząd Donalda Tuska bierze się za naprawę Polskiego Ładu. Samorządy mają dostawać więcej pieniędzy z podatków

Źródło:
Fakty TVN
Rząd Donalda Tuska bierze się za naprawę Polskiego Ładu. Samorządy mają dostawać więcej pieniędzy z podatków
Rząd Donalda Tuska bierze się za naprawę Polskiego Ładu. Samorządy mają dostawać więcej pieniędzy z podatków
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Nowa ustawa ma poprawić sytuację finansową samorządów. Do ich kas trafi 25 miliardów złotych więcejAdrianna Otręba/Fakty TVN

Nowa ustawa ma sprawić, że do samorządów trafi o 25 miliardów złotych więcej. Polski Ład ograniczył dochody samorządów, a wielkie tekturowe czeki, wręczane przez ówczesną władzę, tego nie zmieniły. Ponieważ kasy samorządów świecą pustkami, jest reakcja rządu - najpierw doraźne działanie, a potem ustawa.

Cztery miesiące przed końcem roku samorządy muszą coraz głębiej sięgać do swoich kieszeni. - Staramy się odraczać pewne płatności na przyszły rok, to nam pomoże ten budżet zamknąć - mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. - Finanse publiczne w naszym mieście są na skraju wytrzymałości - przyznaje Agata Wojda, prezydentka Kielc.

Prezydentka Kielc wskazuje, że złożyło się na to wiele czynników. Między innymi Polski Ład oraz inflacja. - Będziemy w najbliższych dniach proponować radnym zwiększenie stawki podatku od nieruchomości - mówi Agata Wojda.

Z kolei Sosnowiec odsunął w czasie remonty kilku dróg oraz modernizację basenu. - Na 2400 gmin 1550 jest w sytuacji deficytu operacyjnego, czyli mniejszej kwoty dochodów, niż trzeba wydać do końca roku - wskazuje Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.

CZYTAJ TAKŻE: W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

Na horyzoncie pojawiły się propozycje zmian, które mają poprawić sytuację. Rząd i samorząd, po trwających długo negocjacjach, uzgodniły projekt ustawy o dochodach samorządów. - To jest reforma, na której skorzysta każda jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, niezależnie od afiliacji politycznej - zapewnia Andrzej Domański, minister finansów z Koalicji Obywatelskiej.

Ma to być pierwszy krok prowadzący do naprawy samorządowych budżetów. - Kierunek jest dobry, bo uniezależnia samorządy od rządu - ocenia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Problemy finansowe samorządów
Problemy finansowe samorządówTVN24

Jaka kwota trafi do samorządów?

Minister finansów wskazuje konkretną kwotę. - Do samorządów trafi o 25 miliardów złotych więcej, niż trafiłoby w sytuacji, gdyby ten projekt nie został wprowadzony w życie - informuje Andrzej Domański. - Środki, tak jak zawsze w życiu bywa, (...) nie są takie jakie oczekiwaliśmy, bo one w żaden sposób nie oddają tego, co zostało zrabowane przez rządy PiS-u w poprzednich latach - przyznaje prezydent Sosnowca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ministra rozwoju o składce zdrowotnej: gnębimy mikroprzedsiębiorstwa

Minister Domański zadeklarował przekazanie jeszcze w tym roku dodatkowych 10 miliardów złotych dla samorządów. - Wszystkie samorządy będą mogły liczyć pod koniec roku na poprawienie swojej sytuacji budżetowej, bo prawdą jest, że olbrzymia większość samorządów jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej - ocenia Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Reforma ma zagwarantować każdemu samorządowi wyższe dochody niż obecnie - od 4 do 10 procent. To jednak nie wszystko. - Jeżeli rząd będzie podejmować jakiekolwiek decyzje dotyczące zmian podatkowych, to nie będzie miało to wpływu na finanse samorządu. O to nam też od samego początku chodziło - zwraca uwagę prezydent Warszawy.

Minister finansów chce, żeby reforma finansów samorządowych weszła w życie od stycznia 2025 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS