Rząd Donalda Tuska bierze się za naprawę Polskiego Ładu. Samorządy mają dostawać więcej pieniędzy z podatków

Źródło:
Fakty TVN
Rząd Donalda Tuska bierze się za naprawę Polskiego Ładu. Samorządy mają dostawać więcej pieniędzy z podatków
Rząd Donalda Tuska bierze się za naprawę Polskiego Ładu. Samorządy mają dostawać więcej pieniędzy z podatków
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Nowa ustawa ma poprawić sytuację finansową samorządów. Do ich kas trafi 25 miliardów złotych więcejAdrianna Otręba/Fakty TVN

Nowa ustawa ma sprawić, że do samorządów trafi o 25 miliardów złotych więcej. Polski Ład ograniczył dochody samorządów, a wielkie tekturowe czeki, wręczane przez ówczesną władzę, tego nie zmieniły. Ponieważ kasy samorządów świecą pustkami, jest reakcja rządu - najpierw doraźne działanie, a potem ustawa.

Cztery miesiące przed końcem roku samorządy muszą coraz głębiej sięgać do swoich kieszeni. - Staramy się odraczać pewne płatności na przyszły rok, to nam pomoże ten budżet zamknąć - mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. - Finanse publiczne w naszym mieście są na skraju wytrzymałości - przyznaje Agata Wojda, prezydentka Kielc.

Prezydentka Kielc wskazuje, że złożyło się na to wiele czynników. Między innymi Polski Ład oraz inflacja. - Będziemy w najbliższych dniach proponować radnym zwiększenie stawki podatku od nieruchomości - mówi Agata Wojda.

Z kolei Sosnowiec odsunął w czasie remonty kilku dróg oraz modernizację basenu. - Na 2400 gmin 1550 jest w sytuacji deficytu operacyjnego, czyli mniejszej kwoty dochodów, niż trzeba wydać do końca roku - wskazuje Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.

CZYTAJ TAKŻE: W kasach pustki. "Powiedzieć, że sytuacja jest trudna, to jakby nic nie powiedzieć"

Na horyzoncie pojawiły się propozycje zmian, które mają poprawić sytuację. Rząd i samorząd, po trwających długo negocjacjach, uzgodniły projekt ustawy o dochodach samorządów. - To jest reforma, na której skorzysta każda jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, niezależnie od afiliacji politycznej - zapewnia Andrzej Domański, minister finansów z Koalicji Obywatelskiej.

Ma to być pierwszy krok prowadzący do naprawy samorządowych budżetów. - Kierunek jest dobry, bo uniezależnia samorządy od rządu - ocenia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Problemy finansowe samorządów
Problemy finansowe samorządówTVN24

Jaka kwota trafi do samorządów?

Minister finansów wskazuje konkretną kwotę. - Do samorządów trafi o 25 miliardów złotych więcej, niż trafiłoby w sytuacji, gdyby ten projekt nie został wprowadzony w życie - informuje Andrzej Domański. - Środki, tak jak zawsze w życiu bywa, (...) nie są takie jakie oczekiwaliśmy, bo one w żaden sposób nie oddają tego, co zostało zrabowane przez rządy PiS-u w poprzednich latach - przyznaje prezydent Sosnowca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ministra rozwoju o składce zdrowotnej: gnębimy mikroprzedsiębiorstwa

Minister Domański zadeklarował przekazanie jeszcze w tym roku dodatkowych 10 miliardów złotych dla samorządów. - Wszystkie samorządy będą mogły liczyć pod koniec roku na poprawienie swojej sytuacji budżetowej, bo prawdą jest, że olbrzymia większość samorządów jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej - ocenia Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Reforma ma zagwarantować każdemu samorządowi wyższe dochody niż obecnie - od 4 do 10 procent. To jednak nie wszystko. - Jeżeli rząd będzie podejmować jakiekolwiek decyzje dotyczące zmian podatkowych, to nie będzie miało to wpływu na finanse samorządu. O to nam też od samego początku chodziło - zwraca uwagę prezydent Warszawy.

Minister finansów chce, żeby reforma finansów samorządowych weszła w życie od stycznia 2025 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kto potwierdzi ważność wyboru prezydenta? Kto zatwierdzi w Polsce wynik wyborów? Powinna to zrobić Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, tyle że - zgodnie z orzeczeniami europejskich trybunałów - ta izba nie jest sądem. Co może się zatem wydarzyć tuż po tym, jak Polacy pójdą na wybory?

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Nieuznawana izba a wybory prezydenckie. Pojawiło się "rozwiązanie, które można rozważyć"

Źródło:
Fakty TVN

W minionym roku na krztusiec zachorowało ponad 32 tysiące osób w Polsce. W 2023 nie było nawet tysiąca zachorowań. To oznacza 35-krotny wzrost liczby chorych. Lekarze mówią o epidemii krztuśca, ale dodają, że łatwo się przed tym ochronić - wystarczy się zaszczepić.

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

"Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób". Szef GIS: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat

Źródło:
Fakty TVN

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tym, co wynika z ustaleń zespołu badającego nieprawidłowości w prokuratorskich śledztwach z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy, mówił w "Faktach po Faktach" jeden z audytorów, prokurator Jarosław Onyszczuk. Wspominając na przykład sprawę "dwóch wież", podkreślił, że "nikt nigdy nie dokonał pełnej oceny tego, co było przedmiotem zawiadomienia". Onyszczuk poinformował też, że "są rekomendacje dotyczące odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej w 35 sprawach".

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

"Pierwszy krok, aby rozliczyć prokuratorów, którzy dopuszczali się łamania prawa"

Źródło:
TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Ostatnie dni w Kalifornii to nie tylko walka z ogniem, ale i walka polityczna. Amerykańska prawica, w tym Donald Trump i jego stronnicy, mocno uderza we władze stanu i miasta Los Angeles, twierdząc, że ogromna skala żywiołu to też efekt ich niekompetencji oraz fatalnych priorytetów.

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Szukają odpowiedzialnych za pożary. Trump wini gubernatora

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS