Rząd chwali się budżetem, opozycja alarmuje. "To jest jazda po bandzie"


Pieniądze od państwa najpierw dostają górnicy, medycy mają mieć dopiero w przyszłości. Trwa liczenie miliardów i liczenie na miliardy. Czy budżetem można się chwalić, a deficytu można się nie bać?

W Katowicach długa kolejka po pieniądze w ramach rekompensaty za zaległy deputat węglowy w wysokości 10 tysięcy złotych. "Budżet jest w dobrej kondycji. Stać nas na to" - mówił niedawno wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. - Z ostatnich 5-7 lat zapłaciliśmy to jednorazowo - podkreślał.

Ponad 235 tysięcy osób dostanie w sumie ponad 2,3 dziesiąte miliarda złotych. Ustawa trafiła do Sejmu piątego października, niecałe trzy tygodnie później podpisał ją prezydent. Sejm nowelizuje budżet. To takie proste.

- Po prostu się należy zgodnie z przepisami prawa i państwo musi się z tego obowiązku wywiązać - mówił Jacek Sasin z PiS. Jak dodał, lekarzom także należą się wyższe pieniądze. - Ale musimy do tego dochodzić stopniowo - podkreślił.

Lekarze zaczekają, bo rząd się ich nie boi?

Lekarze rezydenci zaczęli strajk głodowy drugiego października. Ich postulat płacowy nie został spełniony a kosztowałby w skali roku około miliarda złotych. Ale górników rząd się boi - mówi opozycja. - Boi się manifestacji, protestów górników, palenia opon - mówi Bartosz Arłukowicz z PO.

A lekarzy rząd podobno się nie boi. - Pieniądze powinny się znaleźć na jedno i na drugie. Sytuacja w budżecie jest zdecydowanie lepsza niż parę lat temu i każdy czeka na podwyższenie wynagrodzenia - ocenia Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

Czy sytuacja rzeczywiście jest lepsza?

Mówiąc o budżecie i deficycie, politycy żonglują trzema liczbami. Szacują sumę około 60, 50 i 30 miliardów złotych.

Dwie pierwsze to założenie z początku roku i obecna prognoza deficytu sektora finansów publicznych. I tu istotnie widać pozytywny efekt. Ale może dla większego wrażenia, politycy często porównują te 60 z tymi 30, a to tylko deficyt budżetu centralnego - czyli część tych 50.

- Nasz deficyt sektora finansów publicznych miał wynosić 60, będzie 50, a deficyt budżetu państwa wyniesie koło trzydziestu paru miliardów złotych, czyli jeden z najniższych - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Na pewno będzie jeszcze mniejszy, przygotowuje sobie pole do kolejnego sukcesu - tak złośliwie słowa wicepremiera ocenia Jerzy Hausner, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Tak komentowane są bardzo optymistyczne wypowiedzi wicepremiera, który niedawno mówił o nadwyżce w budżecie. Na duże wydatki prospołeczne - 500 plus czy obniżenie wieku emerytalnego - pieniądze będą, dopóki sytuacja w gospodarce, także światowej, będzie dobra. - Koniunktura przychodzi i odchodzi. Rządy nie mają na to wpływu - dodaje prof. Hausner.

- To jest jazda po bandzie. W każdej chwili, jeśli koniunktura się zmieni, sytuacja będzie dramatyczna - ostrzega senator niezrzeszony Marek Borowski.

Minister, jako receptę na rozwiązanie tego problemu, podaje między innymi uszczelnienie systemu podatkowego.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS