Rząd chce przejąć port w Elblągu? "To jest traktowanie miasta jak hipermarketu"

13.07.2022 | Rząd chce przejąć port w Elblągu? "To jest traktowanie miasta jak hipermarketu"
13.07.2022 | Rząd chce przejąć port w Elblągu? "To jest traktowanie miasta jak hipermarketu"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
13.07.2022 | Rząd chce przejąć port w Elblągu? "To jest traktowanie miasta jak hipermarketu"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Na razie rząd i samorząd po prostu kłócą się, ale na horyzoncie jest wrogie przejęcie portu w Elblągu. Władze miasta nie chcą na własny koszt pogłębić blisko kilometra rzeki, a to niezbędne, by statki dopłynęły przekopem Mierzei Wiślanej do portu. Stąd pomysł jego nacjonalizacji.

Poseł Leonard Krasulski, bliski współpracownik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zapowiada, że port w Elblągu zostanie upaństwowiony.

- To jest zdecydowanie skok na port. To jest traktowanie miasta jak hipermarketu, do którego można przyjść i sobie wziąć, kupić, czy przejąć własność komunalną - ocenia Jerzy Wcisła, senator Koalicji Obywatelskiej.

Poseł PiS woli nazywać upaństwowienie portu w Elblągu " przymusowym wykupem gminnej spółki przez państwo".

- Jeśli nie będzie żadnych ruchów ze strony samorządu, to są różne wyjścia, również sprzedaż akcji - mówi Leonard Krasulski.

Krytykowany przez PiS brak ruchów miasta to niepogłębianie ostatnich 800 metrów rzeki w samym porcie. To kluczowy odcinek nowej drogi wodnej z budowanego właśnie przekopu Mierzei Wiślanej do Elbląga. Jeśli rzeka nie zostanie pogłębiona, to duże statki przepłyną przez nowy kanał żeglugowy, ale już nie dopłyną do celu, bo w porcie będzie dla nich za płytko.

- Od początku był taki zamiar, że tym kilometrem (rząd - przyp. red.) będzie szantażował Elbląg i będzie dążył do tego, żeby przejąć port w Elblągu - uważa senator Jerzy Wcisła.

Finansowanie jako kwestia sporna

Rząd uważa, że to miasto ma pogłębić drogę wodną w porcie. Jednak ustawa o portach jasno mówi, że to zadanie państwa, ale wszystko jest kwestią interpretacji.

- Niestety to jest obowiązek i zobowiązanie zarządzającego, czyli Portu Elbląg - mówi Andrzej Małkiewicz z Urzędu Morskiego w Gdyni.

- Rzeka jest własnością Skarbu Państwa - uważa jednak wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.

Koszt pogłębienia końcowego odcinka to według szacunków od 30 do nawet 70 milionów złotych. Miasto nigdy nie miało takich pieniędzy.

- Wiem, że trwają rozmowy pomiędzy rządem a samorządem o ich wspólnych działaniach w tym obszarze, być może o odkupieniu tego portu - informuje Piotr Mueller, rzecznik prasowy rządu.

- Nikt z nami nie rozmawia - zaprzeczają władze miasta. - Jeżeli faktycznie rząd chce przejąć spółkę gminą, to pogłębienie toru wodnego jest tylko i wyłącznie pretekstem. Jeżeli chce to zrobić, to to zrobi - ocenia wiceprezydent Elbląga.

Gdy rząd PiS przejmował teren Westerplatte, przygotował specjalną ustawę. Przekop Mierzei i Elbląg to dla partii równie prestiżowa sprawa, tym bardziej że po otwarciu kanału zyski portu wzrosną. Port stanie się lukratywną spółką.

- Rząd PiS mentalnie jest ciągle obecny w takiej rzeczywistości PRL-owskiej, gdzie wszystko było państwowe - uważa Tadeusz Aziewicz, poseł Platformy Obywatelskiej. Ministerstwo Aktywów Państwowych nie odpowiedziało na pytania "Faktów" TVN o plany wobec portu w Elblągu. Bardziej rozmowne było w publicznych mediach.

- Działanie polegające na tym, że będziemy mieli duży port, który będzie portem państwowym, na pewno będzie sprzyjało rozwojowi - mówił wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka w wywiadzie dla Radia Olsztyn.

Kanał na Mierzei zostanie otwarty we wrześniu, droga wodna do Elbląga - według planów - do końca przyszłego roku.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS