Ryszard Petru ma kłopoty. Może stracić funkcję szefa klubu oraz posłów

11.04.2017 | Ryszard Petru ma kłopoty. Może stracić funkcję szefa klubu oraz posłów
11.04.2017 | Ryszard Petru ma kłopoty. Może stracić funkcję szefa klubu oraz posłów
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
11.04.2017 | Ryszard Petru ma kłopoty. Może stracić funkcję szefa klubu oraz posłówKatarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W przyszłym tygodniu może stracić stanowisko szefa klubu parlamentarnego - wcześniej trójkę posłów. To ciąg dalszy kłopotów lidera .Nowoczesnej Ryszarda Petru. Spadki w sondażach, kłótnie w partii i przegrywana rywalizacja z Grzegorzem Schetyna o miano lidera opozycji.

W klubie Nowoczesnej rośnie przekonanie, że Ryszard Petru powinien rozdzielić funkcje przewodniczącego klubu i partii. Posłowie tłumaczą to nową strategią i wyborami samorządowymi.

Wśród kandydatek na szefową klubu rozważane są: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Katarzyna Lubnauer i Barbara Dolniak.

Posłowie odchodzą

Nowa strategia jest dla Nowoczesnej niezbędna, by zatrzymać exodus z partii. Na razie z klubu odchodzi troje posłów. W ciągu kilku godzin mają ogłosić swoją decyzję.

- Lider nie słucha nikogo - skarży się poseł Grzegorz Furgo. Troje posłów Nowoczesnej - Joanna Augustynowska, Marta Golbik i Grzegorz Furgo - zostało zawieszonych w partii i w klubie. - Za brak dementi, że przechodzą do PO - tłumaczy Katarzyna Lubnauer.

- Ja myślałem, że to żart - komentuje zawieszenie Grzegorz Furgo. - Byłam bardzo zaskoczona - mówi Marta Golbik z Nowoczesnej.

Politycy PO oficjalnie nie potwierdzają, że dysydenci przejdą do Platformy i że rozmowy w tej sprawie toczyły się od dawna.

Szef Platformy jest bardzo powściągliwy, żeby nie zostać oskarżonym o chęć rozbicia konkurenta w opozycji. - Partie opozycji powinny być razem - przekonuje Grzegorz Schetyna.

Kosztowny wyjazd do Portugalii

Nie jest tajemnicą, że Petru ze Schetyną od dawna nie potrafią się porozumieć. Nowoczesna jak burza wkroczyła do Sejmu i polityczną świeżością zdeklasowała Platformę. Marek Sowa przeszedł nawet do nowej formacji. Nie żałuje, ale entuzjazmu już nie ma.

Od początku roku trwa sondażowy zjazd i w .Nowoczesnej nikt nie ukrywa, dlaczego. W trakcie sejmowego protestu opozycji Ryszard Petru z koleżanką posłanką wyjechał do Portugalii. Potem próbował odrobić straty, ale podejmował niezrozumiałe polityczne decyzje - np. negocjacje z Jarosławem Kaczyńskim. Notowania Platformy zaczęły rosnąć kosztem Nowoczesnej.

Ryszard Petru nie chciał we wtorek komentować wewnętrznych kłopotów partii.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS