Rydzyk, Sakiewicz, Obajtek, Karnowscy. Tak PiS kontroluje media w Polsce

Źródło:
Fakty TVN
Rydzyk, Sakiewicz, Obajtek, Karnowscy. Tak PiS kontroluje media w Polsce
Rydzyk, Sakiewicz, Obajtek, Karnowscy. Tak PiS kontroluje media w Polsce
Jakub Sobieniowski/Fakty TVN
Rydzyk, Sakiewicz, Obajtek, Karnowscy. Tak PiS kontroluje media w PolsceJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Z jednej strony są media wolne i niezależne. Z drugiej są te, które wspierają obóz rządzący, a na których konta z publicznych pieniędzy wpływają ogromne sumy. Władza kontroluje między innymi spółki Skarbu Państwa, rządowe radio i telewizję.

To jest rzeczywistość opisywana przez Jarosława Kaczyńskiego. - Mało jest państw, mówię o państwach demokratycznych na świecie, gdzie wpływ władzy na media jest tak minimalny - twierdzi prezes PiS.

Rzeczywistość jest jednak inna. To, co mówi Daniel Obajtek, to nie jest minimalny wpływ władzy na media. - Przejmujemy 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych - powiedział prezes PKN Orlen. Medialna potęga, którą sam opisał Daniel Obajtek, jest tylko częścią układu za rządów PiS-u. Władza kontroluje spółki Skarbu Państwa, rządowe radio i telewizję, gdzie to TVP jest najpotężniejsza. W układzie medialnym PiS-u TVP jest gigantem, wokół którego krążą media, które PiS lubi i wspiera pieniędzmi wszystkich Polaków. Także tych, którzy nie oglądają TVP. Rocznie wszyscy Polacy dają na nią prawie 3 miliardy złotych ze swoich podatków - czy chcą tego, czy nie chcą.

Obajtek o tym, co zrobi, jeśli opozycja wygra jesienne wybory (wypowiedź z kwietnia 2023)
Obajtek o tym, co zrobi, jeśli opozycja wygra jesienne wyboryRMF FM

Siła Sakiewicza

Jest jednak ktoś, od kogo PiS wymaga jeszcze większej dyspozycyjności. - Nawet jeśli będziemy musieli telewizji publicznej przynajmniej tłumaczyć 48 godzin, żeby oni to powtarzali codziennie, to przecież Telewizji Republika nie trzeba będzie nic tłumaczyć i od dzisiaj to zaczniecie. Prawda? Nie mam co do tego cienia wątpliwości - stwierdził Antonii Macierewicz w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem, szefem kanału.

Tomasz Sakiewicz w przestrzeni publicznej potrafił pokazać się już z wielu stron. Nazwał posła opozycji "chamem" i proponował mu "sprawdzenie przed Sejmem, kto jest mężczyzną", by następnie dziękować braciom Kaczyńskim za "romans z Polską". Tak wygląda ten układ emocjonalno-polityczno medialny w skali mikro. Założonej przez Sakiewicza Fundacji Niezależne Media władza dała 5,7 miliona złotych z podatków wszystkich Polaków i na przykład jeszcze 5,5 miliona na Puszczę TV.

Były lata, w czasie rządów PiS-u, gdy Tomasz Sakiewicz miał antyopozycyjnych wypowiedzi w "Wiadomościach" ponad sto rocznie. Szefowa mediów Orlenu - Dorota Kania - miała ich mniej, ale niedużo mniej. To właśnie ona stwierdziła, że za poziom agresji w debacie publicznej odpowiada Donald Tusk.

15.07.2021 | Puszcza.tv za miliony złotych. Po co to było? "To jest spłacanie długów politycznych"Paweł Płuska | Fakty TVN

Sojusz mediów i ołtarza

W momencie przejmowania niezależnych mediów przez Orlen ich wartość księgowa wynosiła ponad dwieście milionów złotych. Media Tadeusza Rydzyka nigdy takiej siły nie miały. Ale on sam ma wsparcie prezesa PiS. Ogromne wsparcie. Władza otwarcie celebrowała kolejne dzieła Tadeusza Rydzyka - jak on sam nazywa różne swoje przedsięwzięcia, nie tylko medialne. Politycy Zjednoczonej Prawicy brali udział w "urodzinach" jego radia.

Niezależny portal OKO.press dwa lata temu podliczył, że w ciągu pierwszych pięciu lat rządów PiS-u z państwowej kasy nie tylko medialne dzieła Tadeusza Rydzyka dostały 325 milionów złotych.

10.11.2022 | MEiN przyznało kolejne dotacje. Wśród nagrodzonych fundacja ojca Rydzyka
10.11.2022 | MEiN przyznało kolejne dotacje. Wśród nagrodzonych fundacja ojca RydzykaFundusz Ministerstwa Edukacji i Nauki miał być dla wszystkich szkół niepublicznych, ale środki są dla wybranych. Prawie sto milionów złotych popłynęło głównie do niepublicznych szkół katolickich. Wśród nagrodzonych jest też między innymi Fundacja Nasza Przyszłość ojca Tadeusza Rydzyka. Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Siła braci

Jacek i Michał Karnowscy w układzie medialnym państwa rządzonego przez PiS funkcjonują według opisywanego wcześniej wzoru - często i bardzo często chłoszczą opozycję w TVP, chwalą rząd i przyznają nagrody politykom PiS-u. Tę część układu medialnego najlepiej prezentuje ten moment, gdy pracownik TVP na gali mediów braci Karnowskich ogłosił nagrodę dla Daniela Obajtka i wymieniał sponsorów z innych spółek Skarbu Państwa. Długo wymieniał. Przy tej okazji pracownik rządowej telewizji wywołał członka rządu, by chwalił tego, komu zatrudnienie dał rząd. - Napoleon Bonaparte mówił, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych. Jakby znał pana prezesa Obajtka - stwierdził Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Wszyscy opisywani powyżej nazywają siebie dziennikarzami, a władza nazywa ich autorytetami i nową elitą. Także intelektualną. - Jeżeli Stany upadną jako mocarstwo zachodnie, ktoś kiedyś, nie wiem, czy będzie mógł napisać książkę, jak Stany upadły, to mógłby zacząć właśnie od spotkania pana Brzezińskiego z panią Kurdej-Szatan - ocenił Jacek Karnowski.

Wojnę zagrażającą Polsce wywołała Rosja. Stany Zjednoczone są światowym supermocarstwem, a Barbara Kurdej-Szatan jest popularną polską aktorką, z którą spotkał się amerykański ambasador. Jednak jeszcze większym wrogiem od niej - zdaniem mediów przychylnych władzy - są Niemcy. Też polski sojusznik - ale najbardziej ze wszystkich polskich sojuszników nielubiany przez Jarosława Kaczyńskiego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: YT: TELEWIZJA WPOLSCE/TELEWIZJA REPUBLIKA/TV TRWAM

Pozostałe wiadomości

Sto operacji ortopedycznych w ciągu pięciu lat - z perspektywy przeciętnego szpitala w Polsce to żaden wyczyn, ale w Rwandzie i w Zambii to aż sto zabiegów, ratujących kończyny i przywracających sprawność. Dla miejscowych pacjentów to często jedyna szansa na pomoc. Stoją za tym lekarze z Polski.

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Lekarze z Polski dali nadzieje setkom pacjentów w Afryce. "Próbujemy wyrównać rachunek niesprawiedliwości na tym świecie"

Źródło:
Fakty TVN

Pary jednopłciowe mają nadzieje na zmianę, bo jest w tym kierunku ważny krok. Mimo, że wciąż nie ma politycznej zgody na równość małżeńską, to minister sprawiedliwości daje zielone światło dla uznawania w Polsce zagranicznych aktów małżeństwa osób tej samem płci.

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Minister sprawiedliwości chce, by nasz kraj uznawał małżeństwa jednopłciowe zawarte za granicą

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

10 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Liczba uchodźców rośnie: rok temu szacowano ją na 110 milionów osób, w tym roku szacuje się ją nawet na 120 milionów. Głównymi przyczynami są kryzys w Strefie Gazy oraz kolejne ucieczki w związku z przesuwającym się frontem w Ukrainie. Według prognoz Banku Światowego, do 2050 roku liczba uchodźców może wzrosnąć do 216 milionów osób. 

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Na całym świecie jest nawet 120 milionów uchodźców. "Sytuacja Polski jest specyficzna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS